Home » Dok je podiže u Banjaluci, u Novom Sadu se okreće naopako! Zašto se zastava Srbije vijorila naopačke na Petrovaradinskoj tvrđavi?
NAŠI DANI

Dok je podiže u Banjaluci, u Novom Sadu se okreće naopako! Zašto se zastava Srbije vijorila naopačke na Petrovaradinskoj tvrđavi?

VOJVODINA – Tokom današnjeg ispaljivanja počasnih plotuna sa Petrovaradinske tvrđave povodom Dana državnosti, Sretenja, zastava Srbije vijorila se – okrenuta naopačke. Amaterizam ili snažna poruka Vojske Srbije vladajućem režimu?

Naime, ovaj nesvakidašnji gest pojedinci su pripisali vjetru, ali i činjenici da su pripadnici Vojske Srbije, koji su današnju ceremoniju upriličili “po komandi vrhovnog komandanta Vojske Srbije Aleksandra Vučića”, prilikom podizanja zastave “previdjeli” da je vežu za jarbol sa oba kraja, uprkos logičnom očekivanju da će je na visini jak vjetar okrenuti naopačke.

Pravila o kačenju zastave, između ostalog, nalažu da se za državne i vojne zastave na jarbolima uvijek koristi kačenje u dvije tačke, jer omogućava bolju vidljivost i otpornost na vremenske uslove, recimo vjetar.

Kačenje zastave u dvije tačke, ili horizontalno kačenje, podrazumijeva da se zastava pričvrsti na dva mjesta – na vrhu i dnu jarbola ili kanapom sa strane. U tom slučaju može slobodno da se vijori kada puše vjetar.

Na taj način postavljaju se državne zastave na javnim mjestima i institucijama, kao i vojne i pomorske zastave.

Nakon današnjeg slučaja, ubrzo su uslijedile reakcije javnosti, koje su se uglavnom svodile na ismijvanje.

Međutim, postoje i drugačija tumačenja koja idu u prilog tezi da ovo nije bila slučajnost i da je gotovo nevjerovatno da bi gardisti napravili takav amaterski propust.

Naime, vojni stručnjaci sa kojima smo razgovarali kažu da je simbolika “obrnute” zastave – kako kroz historiju ratovanja, tako i u mirnodopskim uslovima – zapravo univerzalni znak uzbune, opasnosti ili očaja. Ovo se najčešće koristi kao signal za nevolju kada neko traži pomoć, posebno u situacijama kada nema drugih sredstava komunikacije, piše Autonomija.

Mogući razlozi za podizanje zastave naopačke:

•          SOS signal – u ratnim, kriznim ili ekstremnim situacijama kada je potrebno hitno spasavanje.

•          Protest ili neslaganje – simboličan način izražavanja nezadovoljstva vlašću ili politikom države.

•          Teška nacionalna kriza – može označavati vanredno stanje.

U historiji su neki pobunjenički pokreti koristili ovakav simbolizam da ukažu na političku krizu.

Takođe, obrnuto postavljanje državne zastave može imati i simboliku poraza ili okupacija. U vojnom kontekstu, ponekad se koristi da označi pad ili kapitulaciju određene strane, odnosno da teritorija više nije pod kontrolom svoje legitimne vlasti.

Počasni plotun koji je ispaljen u 16 sati sa Petrovaradinske trđave, dakle, ispaljen je ispod možda namjerno naopačke okrenute zastave Srbije.

-U četvrtak i petak, Vučić je u Banjaluci proslavljao državno-vjerski praznik s Dodikom – pokušavajući vezatii isti i za nepostojeću državnost manjeg BH entiteta. Tom prilikom podizana je i zastava Srbije, uprkos odluci Ustavnog suda Bosne i Hercegovine kojom se degradira entitetski zakon koji je to bio dozvolio.

Vučićevo i Dodikovo slavlje viđeno je kao nacionalističko bahaćenje i grubo kršenje bosanskog suvereniteta i zakona (sve po smjernicama ranije usvojenog tzv. svesrpskog sabora), ali i kao bijeg srbijanskog predsjednika pred nemalim problemima i masovnim protestima u Srbiji te pokušaj skretanja pažnje i prenošenja problema preko granice.

Dnevnica za odlazak na Vučićev miting dostigla cifru od 167 KM? Iz Sremske Mitrovice poručuju „Di si pošo, nisi dobrodošo“.

Izlaz iz BiH je na Rači i Karakaju, Dodika se niko ne boji