Prema posljednjim podacima dostupnim od Kliničke mikrobiologije Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), od 14. do 21. maja ove godine Zavodu za javno zdravstvo KS prijavljeno je 17 laboratorijski potvrđenih slučajeva leptospiroze. Iz JU Domovi zdravlja KS testirano je osam pacijenata, dominatno iz DZ Novi grad, dok je sa Infektivne klinike KCUS testirano devet pacijenata.
Nakon dvogodišnjeg zastoja, sistematska deratizacija na području Kantona Sarajevo konačno je nastavljena, a proljetna faza započeta 25. aprila ove godine trenutno je u punom jeku, potvrđeno je za portal Akta.ba.
Ovu informaciju su za ovaj portal potvrdili iz Sanacije 3D kao i Sanitacije d.o.o koji su prošle godine sa kantonalnom vladom potpisali sporazum o pružanju usluga operativne sistematske deratizacije za period 2024–2025., kojim je ponovo uspostavljena praksa proljetnih i jesenjih tretmana na terenu.
Planirano je da radovi traju do 10. juna, čime bi se trebalo obuhvatiti cijelo urbano i prigradsko područje kantona.
Ipak, činjenica da se prethodne dvije godine deratizacija nije provodila ostavila je ozbiljne posljedice po javno zdravlje.
Samo u posljednjih nekoliko sedmica, više od deset građana Sarajeva hospitalizirano je na Infektivnoj klinici KCUS-a zbog potvrđene dijagnoze leptospiroze – opasne bakterijske bolesti koju najčešće prenose glodari putem urina, kontaminirane hrane ili vode.
Siručić Samir, direktor Sanacije 3D koja provodi sanitacijske mjere komentarisao je trenutnu situaciju riječima da je “incidentna pojava poput leptospiroze uvijek moguća, jer je dovoljan samo jedan zaraženi glodar da pokrene lanac zaraze”.
Dodao je i da glodari nisu jedini faktor prenosa, jer se zaraza može širiti i putem kontaminirane vode i hrane.
“Zamislite dijete koje pojede jagodu sa zemlje gdje je prethodno glodar prošao. To je dovoljan put infekcije. Ali uklanjanjem otpada, pravilnim skladištenjem hrane i redovnim higijenskim mjerama rizik se znatno smanjuje”, istakao je Sirušić.
Također je istakao da je činjenica da deratizacija zaista nije bila provođena prethodne dvije godine, ali da se sada s njenom ponovnom realizacijom situacija stabilizuje i ne bi trebalo da predstavlja daljnji problem.
Ono što dodatno zabrinjava jeste izostanak preventivnog djelovanja i pravovremenog informisanja građana.
Tek nakon što su mediji objavili informacije o potvrđenim slučajevima leptospiroze, najavljena je vanredna press konferencija Zavoda za javno zdravstvo KS na kojoj bi se trebale iznijeti tačne informacije i planovi za kontrolu širenja infekcije.
Dok se građani i dalje suočavaju s nedostatkom pravovremenih informacija, glavni grad Bosne i Hercegovine ostaje pod pritiskom višestrukih rizika – od sve češće prisutnih glodara, preko zapuštene kanalizacije, do zakašnjele reakcije institucija. Sarajevo se nalazi pred ozbiljnim izazovom očuvanja javnog zdravlja.
Saopćenje KCUS – Povodom medijskih navoda o pojavi simptoma koji upućuju na moguću zarazu infektivnim bolestima kod građana s područja općine Novi Grad Sarajevo, posebno naselja Dobrinja, Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) obavještava javnost sljedeće:
Prema posljednjim podacima dostupnim od strane Kliničke mikrobiologije KCUS-a, u periodu od 14. 05 – 21. 05 2025. godine Zavodu za javno zdravstvo Kantona Sarajevo prijavljeno je 17 laboratorijski potvrđenih slučajeva leptospiroze. Iz JU Domovi zdravlja KS testirano je osam pacijenata, dominatno iz DZ Novi grad, dok je sa Infektivne klinike KCUS testirano devet pacijenata.
Trenutno su na Klinici za infektivne bolesti KCUS-a hospitalizirana dva pacijenta sa simptomima visoke tjelesne temperature (iznad 39°C) koja traje više dana, uz prisutne respiratorne i/ili gastrointestinalne tegobe.
Leptospiroza je bolest koja se prenosi sa životinja na ljude. Najčešći putevi prijenosa uključuju direktan kontakt sa urinom ili tkivom inficiranih životinja (najčešće glodara – miševa i pacova, ali i domaće stoke i divljih životinja), kao i indirektan kontakt s kontaminiranom vodom, zemljištem, hranom, predmetima ili kupanjem u zagađenim stajaćim vodama.
KCUS nastavlja pratiti situaciju i preporučujemo građanima da se u slučaju pojave simptoma odmah obrate ljekaru.
(MiruhBosne/Akta)