Home » Edicija “Bosanskohercegovačka prezimena”: Promovisane knjige I, II, III – autori najavljuju ukupno deset knjiga!
BAŠTINA PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Edicija “Bosanskohercegovačka prezimena”: Promovisane knjige I, II, III – autori najavljuju ukupno deset knjiga!

Promocija edicije “Bosanskohercegovačka prezimena” (knjige I, II, III), grupe autora među kojima su Amira Turbić-Hadžagić i Đenita Haverić, održana je jučer u Bošnjačkom institutu – Fondacija Adila Zulfikarpašića u Sarajevu.

Bošnjačka nacionalna zajednica za Grad Zagreb i Zagrebačku županiju u saradnji s prof. dr. sc. Amirom Turbić-Hadžagić pokrenula je 2018. godine dugoročni projekt pod nazivom ‘Bosanskohercegovačka prezimena’.

 Projekt je finansiran sredstvima Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske i do sada su izdane četiri knjige i to: Knjiga I Bosanskohercegovačka prezimena. Prezimena po imenima navjestitelja Božije riječi (Amira Turbić-Hadžagić, Elvir Musić 2018. godine, 195 str.), Knjiga II Bosanskohercegovačka prezimena. Prezimena od ličnih imena koja potiču s islamskog orijenta, u dva sveska: Svezak 1 (Amira Turbić-Hadžagić, Elvir Musić 2020. godine, 316 str.) i Svezak 2 (Amira Turbić-Hadžagić, Đenita Haverić, Admir Muratović 2022. godine, 474 str.), Knjiga III Bosanskohercegovačka prezimena. Prezimena od titula i počasnih naslova (Amir Turbić-Hadžagić i Đenita Haverić 2023. godine, 480 str.).

– Ono što jest važno da smo mi u ovim prezimenima predstavili državotvornost i multuikulturalnost Bosne i Hercegovine a koja se oslikava u prezimenima, jer kroz prezimena možemo gledati etnografiju, historiju, historiju jezika itd – kaže za Hayat profesorica Amira Turbić-Hadžagić.

Bosanskohercegovačka prezimena i njihova historija važna su sastavnica bosanske kulture i nauke te jedna od temeljnih odrednica bosanskohercegovačkog identiteta.
– Knjige su vrijedne ne samo za lingvističku bosnistiku već i za kulturnu historiju Bosne i Hercegovine budući da kroz prezimena progovaramo o viševjekovnoj tradiciji i identitetu – objašnjava profesorica Dženita Haverić.

Zahvaljujući uloženom trudu i radu autora i izdavača, svjedočimo stvaranju iznimno vrijedne edicije, značajne za državu Bosnu i Hercegovinu, koja potvrđuje bogatstvo, raznolikost i slojevitost prezimena u bosanskome jeziku.

Dosad je na oko 1.500 stranica obrađeno blizu 5.000 bosanskohercegovačkih prezimena, a u Bosni i Hercegovini imamo preko 20.000 prezimena različitih motivacija.

– Bez sumnje ova edicija je jako značajna za povijest Bosne i Hercegovine, za razvoj bošnjačke nacije, za potvrđivanje bosanskog jezika koji se i dan danas osporava – objašnjava Sead Berberović potpredsjednik Bošnjačke nacionalne zajednice za Zagreb i urednik edicije.

“Ključno je da se ovakav projekat ne završava današnjom promocijom. Autori vrijedno rade i u skorijoj budućnosti očekujemo i nove tomove ovog izdanja“, dodaje vanredni profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta Tuzla Sead Nazibegović.

Autorice prof. dr. sc. Amira Turbić-Hadžagić, prof. dr. sc. Đenita Haverić i dr. sc. Ermina Ramadanović, viši naučni saradnik nastavljaju s radom na projektu koji će rezultirati objavljivanjem 10 knjiga bosanskohercegovačkih prezimena u narednom periodu, potom rječnika ličnih imena u bosanskome jeziku i rječnika prezimena u bosanskome jeziku.