Gjenero: Može li Milanović bez uvreda govoriti o Bosni i Hercegovini?

Gjenero: Može li Milanović bez uvreda govoriti o Bosni i Hercegovini?

Ugledni hrvatski politolog i politički analitičar Davor Gjenero, u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba, komentirao je izjave predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića koji je ponovo izazvao žestoke reakcije svojim malicioznim komentarima o Bosni i Hercegovini.

On je, uz ostalo, ocijenio da je uređenje te zemlje kao građanske države “daleki san i lijepa stvar”, ali da “prvo treba sapun, a onda parfem”.

“Nevjerovatno je da Predsjednik Republike Hrvatske ne može izgovoriti nekoliko rečenica o Bosni i Hercegovini, a da one ne zazvuče uvredljivo. Još nevjerovatnije je da se radi o čovjeku koji je karijeru započeo u diplomatiji, Tuđmanovoj, doduše, ali formalno diplomatiji. Znamo da je diplomatski jezik definisan time da se onime što izgovorite ne smije nikoga uvrijediti. Milanović jednostavno vrijeđa, i to sve po redu, od posrednika međunarodne zajednice, koje naziva nižim činovnicima koji drže ravnala i šestare, do građana susjedne države”, istakao je Gjenero.

Prema njegovim riječima, Hrvatska, nažalost, nema definisanu politiku prema Bosni i Hercegovini, nije bila sposobna razdvojiti dva pitanja: pitanje odnosa prema Bosni i Hercegovini koja je važan ekonomski i geopolitički partner, od odnosa prema Hrvatima u Bosni i Hercegovini.

“U politici i odnosu prema susjednim državama, stereotipi su nisu rijetkost. Posve je, međutim, neuobičajeno da u okvirima stereotipa ne govore samo malograđani, nego i oni koji same sebe smatraju državnicima. Da je ostao na tome što je u početku rekao, da je odnose u Bosnu i Hercegovinu moguće urediti, da je Dayton moguće promijeniti, samo dogovorom svih triju konstitutivnih naroda, a da trenutno, pa ni u dužem periodu, ne vidi mogućnost za takvo što, Milanović bi ostao na čvrstom tlu političke korektnosti”, analizira.

Smatra da bi Milanović daleko više napravio, kad bi rekao ono što je govorio njegov prethodnik Stipe Mesić – kad bi pozvao Hrvate u Bosni i Hercegovini da svoje odnose rješavaju u Sarajevu, kao svom glavnom gradu.

“I kad bi ih uputio na savezništvo i saradnji prije svega s Bošnjacima, koji žele opstanak Bosne i Hercegovine, tada bi davao doprinos konsolidaciji odnosa u susjednoj državi. Ovako posve nepotrebno antagonizira Bošnjake i stvara klimu u kojoj se čini da je Zagreb, koji želi jedinstvenu, održivu, suverenu Bosnu i Hercegovinu, kao državu koja je važan partner Hrvatskoj, veći neprijatelj Bosni i Hercegovini nego oni koji dovode u pitanje suverenitet Bosne i Hercegovine, i potiču centrifugalne sile u njoj, dio Bosne i Hercegovine vide u “srpskom svetu”, a sebe predstavljaju kao “predsjednika svih Srba””, zaključio je Gjenero.

Previous Izetbegović: Ivica Osim nije zaslužio ovakav odnos Saveza
Next Počela sezona na Ski centru Bjelašnica – Igman

You might also like

NAŠI DANI

U Skoplju održan Marš mira u znak sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici

Udruženja Bošnjaka u Sjevernoj Makedoniji u ponedjeljak su, 11. jula, u Skoplju organizovali Marš mira u znak sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, kojem su prisustvovali brojni građani različnih etničkih

NAŠI DANI

Vojska Srbije vraća brigade koje su ratovale protiv Bosne: Kako su specijalci polomili zube kod Sarajeva

Republika Srbija je “rehabilitirala” dvije brigade Vojske Srbije koje su učestvovale u agresiji na Bosnu i Hercegovinu. Status brigada je, nakon 13 godina, vraćen 63. padobranskoj i 72. brigadi za specijalne operacije. Ove

NAŠI DANI

Centrotrans predstavio novih sedam autobusa

Novi autobusi uključuju luksuzni Neoplan Skyliner kapaciteta 78 sjedećih mjesta, prvi takve vrste u našoj temlji, četiri (4) MAN R10 autobusa i dva (2) minibusa Isuzu, idealna za manje grupe