Godišnjica Pofalićke bitke, jedne od ključnih u odbrani Sarajeva

Godišnjica Pofalićke bitke, jedne od ključnih u odbrani Sarajeva

Povodom 16. maja – Dana Općine Novo Sarajevo i Pofalićke bitke, delegacija Općine Novo Sarajevo predvođena općinskim načelnikom Nedžadom Koldžom i predsjedavajućom Općinskog vijeća Anom Baltić zajedno sa vijećnicima, predstavnicima boračkih udruženja, članovima porodicama šehida i poginulih boraca i građanima, odala je počast i položila cvijeće na mezarjima, grobljima i spomen obilježjima.

“Pofalićka bitka je bila jedna od operacija koja je vjerovatno opredijelila tok odbrane Sarajeva, kao glavnog grada Bosne i Hercegovine, i da nije bilo heroja Pofalićke bitke, pitanje je da li bismo mi uopće danas bili ovdje”, rekao je Koldžo.

Podsjetio je da su agresorski planovi u to vrijeme bili presijecanje Sarajeva na dva dijela.

Sretna Pofalićka bitka

– Zašto srpske snage, iako su bile u svemu nadmoćnije od pripadnika Armije RBiH (procjenjivalo se da je odnos u MTS-u bio 100:1 za njih) nisu osvojile Sarajevo?

Podsjetimo, prvih dana rata, na njihovoj zamišljenoj liniji Grbavica – kasarna „Maršal Tito“ – Pofalići, kojom su planirali presjeći grad, nedostajalo im je 700-800 metara da se spoje. Bilo je pitanje dana, a po nekima i sata, kada će krenuti u taj boj.

Preduhitrili su ih borci iz Pofalića i Velešića, kojima su pritekle u pomoć nekolike borbene grupe i, u sretnoj Pofalićkoj bici, oslobodili veliko naselje i pomjerili svoje linije za nekoliko kilometara. Do kraja godine, u bitkama za brdo Žuč oslobođeni su novi veliki prostori, pa je već u decembru prve ratne godine Sarajevo na toj najtanjoj i najopasnijoj liniji postalo „najdeblje“. (Iz pera Šefke Hodžića)

Na fotografiji bosanski borci sa Žuči

Previous Raspisan oglas, OSBiH primaju 600 vojnika
Next Online izložba "Srednjovjekovne povelje i pečati bosanskih vladara i vlastele"

You might also like

NAŠI DANI

Obilježena godišnjica proboja zatvorenika iz logora Jasenovac: Među 83 hiljade žrtava, više od 1.500 Bošnjaka

Kolonom sjećanja od Memorijalnog muzeja do spomenika “Cvijet” i polaganjem vijenaca predstavnici Hrvatskoga sabora, Vlade, nacionalnih manjina i antifašista obilježili su 77. godišnjicu proboja zatvorenika iz ustaškog logora Jasenovac. Kod

NAŠI DANI

Kandić: Svjedočenja Sulejmana Tihića će zauvijek ostati kao strašno vrijedna i posebna i ovom presudom potvrđena

Nataša Kandić, osnivačica Fonda za humanitarno pravo, za Otvoreni studio Federalnog radija… „Mislim da je sad prvi put jasno utvrđeno šta se dešavalo u Bosanskom Šamcu imajući u vidu šta

NAŠI DANI

Sjećanje na žrtve logora ‘Manjača’ – Za zločine odgovarao mali broj počinilaca

  Oko 5.000 osoba devedesetih godina prošlog vijeka prošlo je kroz zloglasni logor Manjača, smješten u blizini Banje Luke, a tačan broj onih koji nisu preživjeli neopisive torture nije poznat,