Goražde: Kreće izgradnja velike solarne elektrane

U zapadnim zemljama obnovljivi izvori energije u proteklim su godinama imali velikog udjela u energetskim ulaganjima, a bosanskohercegovačko Goražde je jedan od rijetkih gradova u BiH koji odnedavno koristi solarne panele u proizvodnji električne energije za domaćinstva.

Naime, nedaleko od ovog grada u funkciji su solarni paneli, a novi ambiciozan projekat privrednika iz ovog grada, Azema Bujaka, sigurno može poslužiti kao primjer dobrog planiranja za budućnost.

Nakon što je prošle godine u selu Bujaci kod Goražda dovršena izgradnja 670 solarnih panela, u ovoj godini bit će izgrađeno pet puta više, te će tako Goražde postati svojevrsni bosanskohercegovački centar kada je riječ o proizvodnji solarne energije.

“Dobili smo građevinsku dozvolu i sve što nam još treba jeste energetska saglasnost. Plan je da postavimo 3.200 novih panela. Očekujem da će izvođači radova uskoro biti na terenu, a do kraja godine trebali bi biti postavljeni svi paneli“, rekao je Bujak za Klix.ba.

Kako je istakao ovi paneli će proizvoditi električnu energiju za više stotina domaćinstava u ovom kraju, a osim toga njihova prednost je što ne utiču štetno na okoliš.

Brdovito područje ovog dijela Goražda izabrano je zbog dobre osunčanosti kako bi se što efikasnije prikupljala solarna energija.

Na realizaciji projekta izgradnje prve solarne elektrane na ovom prostoru radile su domaće firme, a tako će biti i prilikom postavljanja novih panela i njihovog uvezivanja u elektranu.

klix.ba

Previous U noći 17/18. april '92: Akcija "Pretis" bila je presudna za odbranu Sarajeva i BiH
Next Veliki uspjeh: Njegoš Sikiraš MVP utakmice u Americi!

You might also like

MADE IN BOSNIA-387

Gračanička firma Metron Automation s četiri robotske ćelije na sajmu ‘GRAPOS EXPO’

Roboti gračaničke firme Metron Automation posluživali su kafu posjetiocima 12. međunarodnog sajma poduzetništva i obrta „GRAPOS EXPO 2023“, koji je danas otvoren u Gračanici.   Osnivač firme Metron Automation Asim

Ekonomija/Biznis

Sinkro proširio poslovanje na špansko tržište. U novim pogonima na Ilidži namjeravaju zaposliti 200 ljudi

  Kompanija Sinkro bavi se prodajom repromaterijala i štofova za proizvodnju namještaja, a ove godine su otvorili nove proizvodne kapacitete i to proizvodni pogon u Tutinu, a pored toga, počela je

Ekonomija/Biznis

“Pčelica Medina” – imaju 500 košnica, svoje radnje, a izvoze i u SAD

  Kompanija “Pčelica Medina” iz Žepča izvozi med u svijet i svakodnevno ulaže u širenje proizvodnje Muharem Šeper, veteran i RVI, koji se nakon rata odlučio okušati u pčelarstvu, te