Granit – primjer radničke borbe za svoju fabriku i posao

Granit – primjer radničke borbe za svoju fabriku i posao

Jablanički Granit jedan je od simbola borbe za očuvanje radnih mjesta i radničkih prava u Hercegovini.

Skoro deset godina radnici su se borili s kriminalnim nakanama da ih se uništi, zaustavi proizvodnja, a zemljište i nekretnine vjerovatno prodaju u bescijenje. Općina Jablanica prikupila je novac kako bi kupila zgradu Uprave i pogone finalne proizvodne linije.

Od upada specijalaca, preko pokušaja kriminalne privatizacije do brojnih sudskih procesa – sve su to granitovci na svojim leđima podnijeli. Izborili se se da ostanu na svojim radnim mjestima i spriječe da Granit postane samo još jedna statistička zabilješka u nizu propalih preduzeća na ovom području.

– Išli smo od Sarajeva do Mostara po sudovima, po vladama, borili se na sve moguće načine i, hvala Bogu, još trajemo, dokle i kako, ne znam – kaže radnik Vahid Šehić.

Zgrada Uprave i pogoni završne proizvodnje bili su na bubnju, bilo je pet subjekata zainteresovanih da ih kupe. Općina Jablanica ponudila je najviše. Ovih dana kupovina je finalizirana. Granit će, čini se, preživjeti.

– Ovo je pobjeda nad onim što se nadvilo nad Granit, a to je njegova likvidacija. Općina se opredijelila da obezbjedi 5.625.000 maraka. Nije bilo lagano – ističe Salem Dedić, načelnik Općine Jablanica.

Za njih su majski praznici itekako bitni, jer su upravo granitovci primjer radničke borbe za svoja prava, posebice prava na rad. Posla itekako imaju i, kažu, ne boje ga se. Naprotiv.

– Imamo sad posla za Beograd naredne 3-4 godine, prebukirani smo. Nadam se da će izaći na dobro, da će se sve te obaveze izmiriti i da ćemo se moći besplatno liječiti – kaže Šehić.

– Da samo za Beograd radimo imamo plate ovu godinu. Iduće godine najvjerovatnije Beograd će tražiti još 36.000 kvadrata, to nam je još nekoliko godina da možemo raditi – priča Mensud Ćorić, predsjednik Sindikata radnika.

Plaće su redovne, ali im tri godine nisu uplaćeni doprinosi. No, bit će – kažu granitovci uvjereni da za njih i za to preduzeće konačno dolaze bolji dani. U prilog tome govore i procjene da je vrijednost granitne sirovine u tom preduzeću procijenjena na nevjerovatnih 40 milijardi dolara, izvještava FTV.

Previous Ovog ljeta ponovo takmičenje u skokovima s Plivskog vodopada
Next Veliko priznanje za bosanskog reprezentativca: Višća najbolji fudbaler turske Superlige!

You might also like

NAŠI LJUDI

Bošnjak Izet Rastoder preuzeo slovensku aviokompaniju u stečaju ‘Adria Airways’

Slovenska firma Air Adriatic, u vlasništvu biznismena Izet Rastodera, kupila je danas na aukciji u Ljubljani dozvole za obavljanje avio operacija nekadašnje slovenske avio kompaniju Adria Airways za 45.000 eura, prenose

MADE IN BOSNIA-387

Novi pogon u Bosnalijeku. Izvjesno širenje na tržišta Azije, SAD-a, Nigerije…

Bosnalijekov novi proizvodni pogon za nesterilne polučvrste i tečne forme lijekova svečano je danas otvoren u Sarajevu, čime će ova farmaceutska kompanija proizvoditi 34 miliona pakovanja što je za pet

Ekonomija/Biznis

Za investitora iz Dubaija bosanske firme grade ekskluzivni hotel u Africi

Radnici iz Bosne i Hercegovine već godinu i po rade na ogromnom i važnom projektu u Ruandi. Projekt je to koji se drži u tajnosti, ali je Sejo Gološ, profesor