Ideja naših mladih stručnjaka prodala na hiljade bosanskohercegovačkih proizvoda

Ideja naših mladih stručnjaka prodala na hiljade bosanskohercegovačkih proizvoda

Zahvaljujući ideji mladih IT stručnjaka u samo mjesec dana prodato je više od 20.000 bosanskohercegovačkih proizvoda, a najrevnosniji kupci dobili su i nagrade. Veoma jednostavan recept za promociju naše ekonomije urodio je plodom.

Riječ je o aplikaciji za pametne telefone Kupuj 387 koja funkcionira tako da nakon što kupite neki od bh. proizvoda skenirate kod i tako dobijate bodove. Početkom februara nagrade su podijeljene najboljima, a aplikacija za pametne telefone sada je, nakon okončane testne faze, zvanično puštena u rad.

– Aplikacija je odmah nakon objavljivanja postala veliki hit te smo u januaru bili među najpopularnijim novim i besplatnim igricama na play storeu. U prvom mjesecu smo skupili oko 4.000 igrača, što je naposlijetku rezultiralo sa preko 20.000 skeniranja bh. proizvoda – priča Banovićanin Nusmir Mekić, koji je uz Velida Vrabca, idejni tvorac aplikacije.

Da broj korisnika i dalje raste najbolje ilustrira činjenica da je trenutno na Kupi 387 prijavljeno 5.375 korisnika, dakle, onih koji aktivno traže bh. proizvode u supermarketima.

Inače, uz Mekića i Vrabca, koji je realizator aplikacije, na ovom projektu radili su i Mirza Alibegović kao grafički dizajner, Menisa Hrvić kao pomoćnica u realizaciji te Mirza Omerašević, Haris Bešić i Elmir Kobilica, koji su obavili testiranje.

– Smatramo da smo direktno uticali na promociju naših proizvoda. Pored toga uveli smo i pravila po kojim tražimo račune od najboljih igrača kako bi nagradili najbolje kupce i izbjegli eventualne prevare. Tako da smo dobili račune ali i fotografije velikih domaćih kupovina. To je ono što je i cilj aplikacije, da motivišemo naše ljude da kupuju domaće – kaže Mekić za Faktor.

Inače, Nusmir Mekić je diplomirao na Elektrotehničkom fakultetu u Tuzli s ocjenom 9,75, a nedavno je u Danskoj nagrađen za svoj svoj projekat jeftinih vjetroelektrana koje će svi moći priuštiti, a koje su dva do tri puta jeftinije od konvencionalnih. Projekat Kupuj 387 realizirao je sa svojim kolegama s Elektrotehničkog fakulteta u Tuzli, a ovi mladi ljudi su na najbolji mogući način pokazali da su spremni stečeno znanje odmah primijeniti u praksi.

– Reakcije korisnika su vrlo pozitivne, također partneri koji rade sa nama su zadovoljni te pozivamo i druge da nam se priključe kako bi zajedno ojačali našu domaću ekonomiju – poručuje Mekić.

Da se radi o sjajnoj akciji koja je itekako potrebna našoj zemlji prepoznao je i jedan od naših najboljih sportista Amel Tuka, koji je jedan od promotora projekta.

Previous AUSTRALIJA-DANDENONG: Otvorenje Odjela gradske biblioteke na bosanskom jeziku
Next U Travniku obilježena 25. godišnjica savjetovanja komandanata Patriotske lige

You might also like

Ekonomija/Biznis

Ramić potpisao ugovore sa 47 povratnika za razvoj početnog biznisa (VIDEO)

  Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić danas je u Sarajevu potpisao ugovore sa 47 povratnika iz 15 općina za podršku razvoju početnog biznisa.

Ekonomija/Biznis

Vlada FBiH: Preko 11 miliona maraka za aerodrome u Mostaru, Tuzli i Bihaću

Federalna vlada usvojila je danas tri programa utroška sredstava namijenjenih unaprjeđenju zračnog prometa u FBiH, u ukupnom iznosu od 10.605.000 KM. Aerodromima u Tuzli, Mostaru i Bihaću odobreno je po

MADE IN BOSNIA-387

Podrinje: Dani pekmeza u Pobuđu

U selu Pobuđe, opština Bratunac, održana je prva manifestacija Dani pekmeza. Želja organizatora je da ovaj događaj postane tradicionalan, jer je pekmez jedan od prepoznatljivijih domaćih proizvoda u Bosni i