Home » Italijanska doktorica koja je godinama radila u Gazi poziva kolege u svijetu da osude genocid
NAŠI DANI

Italijanska doktorica koja je godinama radila u Gazi poziva kolege u svijetu da osude genocid

Petnaest naučnika predvođenih profesoricom Paolom Manducom, penzionisanom genetičarkom sa italijanskog Univerziteta u Genovi, koja je od 2010. godine radila više puta u bolnicama u Pojasu Gaze, izjavilo je da je Izrael sistematski uništavao zdravstveni sistem u palestinskoj enklavi te su pozvali zdravstvenu zajednicu da “prekine šutnju” i “osudi genocid”, javlja Anadolu.

U tekstu pod naslovom “Osudite genocid u Gazi i preduzmite akciju”, koji su dva medicinska časopisa odbila objaviti, nalazi se i istraživanje komisija Ujedinjenih naroda (UN) u kojem je navedeno da Izrael slijedi “planiranu politiku uništavanja zdravstvenog sistema Gaze” i da ovo predstavlja ratni zločin.

U tekstu je navedeno da su “liječnička društva širom svijeta odavno trebala osuditi uskraćivanje zdravstvenih usluga“ i da će zdravstvene ustanove koje šute o ovoj situaciji biti saučesnici u zločinima počinjenim u Pojasu Gaze.

Podsjeća se da su bolnice “Kamal Adwan”, Indonezijska i Al-Awda na sjeveru Pojasa Gaze 8. oktobra dobile naredbe za evakuaciju, a da su one od vitalnog značaja za nastavak života civila u blokiranoj enklavi.

U tekstu je navedeno da se evakuacija ovih bolnica koje opslužuju hiljade pacijenata u regionu smatra dijelom pokušaja etničkog čišćenja na sjeveru Pojasa Gaze.

Poručili su da zdravstvena zajednica ne bi trebala šutjeti o ovom masakru.

U tekstu je navedeno da se na odjelu za intenzivnu njegu u bolnici “Kamal Adwan” nalaze djeca, pacijenti na dijalizi, a dovoze se i stotine ranjenih i mrtvih.

Podsjetili su da je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) najmanje sedam puta tražila dozvolu od izraelske vojske za evakuaciju pacijenata, ali je odbijena.

U tekstu se podsjeća da je u izraelskim napadima u Pojasu Gaze ubijeno najmanje 1.000 zdravstvenih radnika, 300 je privedeno, a četvero je umrlo u pritvoru. Također se navodi da je u bolnicama bilo pacijenata koji su likvidirani sa intravenskim konopcima i vezanim rukama.

Istakli su da su 44 međunarodna ljekara, koji rade u Pojasu Gaze, potvrdila da su izraelski snajperisti ubijali palestinsku djecu.

Navedeno je i da su nastavljeni izraelski napadi na sve bolnice i odjele intenzivne njege gdje su smještena novorođenčad.

Podsjetili su i da je u izraelskim napadima ubijeno 220 humanitarnih radnika UN-a i međunarodnih organizacija.

– Šutnja zdravstvenog svijeta –

Profesorica Manduca je za AA govorila o genocidu u Pojasu Gaze, izraelskim napadima na bolnice i zdravstvene radnike, te šutnji zdravstvenog svijeta.

Manduca je naglasila da je Gazu posjećivala dva do tri puta godišnje između 2010. i 2019. godine. Po dva, tri mjeseca je radila u različitim odjelima bolnice Shifa.

Zbog pandemije koronavirusa posjete je obustavila jedno vrijeme. Ponovno je počela da odlazi u Gazu u oktobru 2022. godine. Međutim, dok se posljednji put pripremala za novo putovanje, počeli su izraelski napadi 7. oktobra prošle godine.

Manduca je kazala da su tekst hitnog poziva poslali u dva medicinska časopisa, jedan nije uopće odgovorio, a drugi je odbio objavu uz obrazloženje da “nema dovoljno etičkog sadržaja”.

“Kritikovanje medicinskih organizacija i pozivanje na akciju nije prihvaćeno”, pojasnila je Manduca.

– Napad na bolnice je strategija –

Objašnjavajući detalje napada na zdravstveni sistem u Pojasu Gaze, profesorica Manduca je navela da je Izrael gađao svih 36 bolnica, mnoge ustanove primarne zdravstvene zaštite i druge institucije koje pružaju zdravstvene usluge, uključujući UN-ovu agenciju za pomoć palestinskim izbjeglicama na Bliskom istoku (UNRWA).

“Napadi se nastavljaju sistematski. Čim ljekari djelimično vrate funkcionisanje bolnica, ponovo ih bombarduju. Gađana su kola hitne pomoći i ubijeno je toliko medicinskog osoblja da se ne može uporediti sa drugim ratovima”, istakla je Manduca.

Dodala je da su napadi na bolnice bili planirani i sistematski.

“Činjenica je da ako eliminišete ljudima mogućnost da se liječe, bilo da su hronični bolesnici ili povrijeđeni, izuzetno otežavate preživljavanje cjelokupnoj populaciji. To lako postižete bombardovanjem bolnica. Onemogućavate pristup lijekovima i medicinskim potrepštinama. Nedostatak ili manjak osnovnih potrepština za bolnice već je bio hroničan problem, ali sada je još gora stuacija. Ovo je politika, strategija”, poručila je Manduca.

– Izraelski ljekari postupili suprotno međunarodnim obavezama –

Kritikovala je šutnju i u nekim slučajevima saradnju zdravstvenih radnika tokom izraelskih napada na Pojas Gaze.

“Poznato je da je 99 izraelskih ljekara u oktobru objavilo pismo u kojem podržavaju napade na Palestince. Osim toga, troje medicinskih profesionalaca je objavilo da su učestvovali u zlostavljanje palestinskih zatvorenika u izraelskim zatvorima”, kazala je Manduca.

Naglasila je da je krajnje zabrinjavajuće što se pacijentima s teškim bolestima u Gazi ne dozvoljava liječenje u bolnicama u Izraelu i ne pruža im se neophodna medicinska pomoć.

Istakla je da se izraelski ljekari i zdravstveni radnici ponašaju suprotno obavezama međunarodne zdravstvene etike i profesionalnih organizacija.

– Šutnja velikih zdravstvenih institucija –

Šutnju zdravstvenih organizacija o onome što se dešava u Pojasu Gaze nazvala je užasnom.

Manduca je navela da su glavne zdravstvene institucije ne samo u Izraelu nego i u drugim zemljama šutile o ovoj situaciji.

“Iako reaguju neki studentski sindikati i lokalna medicinska udruženja, neophodno je da velike zdravstvene organizacije izvrše pritisak na ovo pitanje stvaranjem javnog mnijenja. Pokušano je da se provedu mnoge medicinske misije kao odgovor na hitnu situaciju u Gazi, ali Izrael ih je spriječio”, zaključila je Manduca.