Valentina Petrillo bi trebala postati prva otvoreno transrodna atletičarka koja će se takmičiti na Paraolimpijskim igrama, budući da je izabrana da predstavlja Italiju u paraatletici u Parizu.
Pedesetogodišnja sprinterka – koja se takmiči u ženskoj klasi T12, za sportistkinje sa oštećenjem vida – prešla je 2019. godine.
Petrillo, koja će trčati u trkama T12 na 200 i 400 metara, rekla je za BBC Sport da će njeno učešće na Igrama biti “važan simbol inkluzije”.
Ali Mariuccia Quilleri, pravnica i atletičarka koja je zastupala brojne kolege sportiste koji se protive Petrillovom učešću u ženskim utrkama, rekla je da je uključivanje izabrano umjesto poštenja i da “ne možemo mnogo više učiniti”.
Prošle godine Petrillo je osvojio dvije bronzane medalje na Svjetskom prvenstvu u para atletici.
Paraolimpijske igre traju od 28. avgusta do 8. septembra.
Andrew Parsons, predsjednik Međunarodnog paraolimpijskog komiteta (IPC), rekao je za BBC Sport da, iako bi Petrillo bio “dobrodošao” u Pariz prema trenutnoj politici Svjetske para atletike, želi vidjeti kako se svijet sporta “ujedini” oko politike transrodnih osoba.
Šta kažu pravila?
Trenutno u sportu ne postoji jedinstven stav prema inkluziji transrodnih osoba.
IPC dozvoljava međunarodnim sportskim upravljačkim tijelima da utvrde vlastitu politiku.
Postoje značajne razlike između politika Svjetske atletike i Svjetske para atletike.
Svjetska atletika zabranila je transrodnim ženama da se takmiče u ženskoj kategoriji na međunarodnim takmičenjima. Njegov predsjednik, lord Koe, rekao je da je odluka bila da se “održi pravednost za sportistkinje iznad svih drugih razmatranja”.
Prema pravilima Svjetske para atletike, osoba koja je zakonski priznata kao žena ima pravo da se takmiči u kategoriji za koju se kvalifikuje zbog svog oštećenja.
Pravila dalje govore da će “Svjetska para atletika rješavati sve slučajeve koji uključuju transrodne sportiste u skladu sa smjernicama Međunarodnog olimpijskog komiteta za transrodne osobe (koje ih MOK s vremena na vrijeme mijenja) i svim primjenjivim svjetskim propisima o paraatletici.”
Parsons je prošle godine rekao da IPC ne razmatra odluku o svim paraolimpijskim sportovima.
Ali, u intervjuu u Parizu prošlog vikenda [10. avgusta], rekao je da mu takav stav odgovara samo “za sada”.
“Mislim da sportski pokret mora, vođen naukom, da nađe bolje odgovore za ove situacije i za transrodne sportiste”, rekao je Parsons.
“Moramo, na osnovu nauke, imati bolji i vjerovatno jedinstven odgovor ovoj populaciji.
“Moramo doći do validnog, čvrstog, razumnog odgovora za tu populaciju.”
Upitan da li je spreman za kritiku IPC-a kada se Petrillo takmiči, rekao je: „Spreman sam za kritike.
“Ali opet treba da poštujemo naša pravila, ne možemo da ne poštujemo naša pravila. Tako da ponekad kao pojedinac mislim na ovaj ili onaj način, ali moramo da poštujemo naš ustav, moramo da poštujemo svoja pravila iu određenim sportovima pravila. međunarodnih federacija treba poštovati.
“Za sada joj pravila Svjetske para atletike dozvoljavaju da se takmiči, tako da će biti dobrodošla kao i svaki drugi atletičar.”
Dodao je: “Mislim da je pravedno da se prema [transrodnim sportistima] odnosimo s poštovanjem. Ali mislim da bi nauka trebalo da nam da odgovor, jer takođe želimo da budemo fer prema drugim sportistima u polju igre. To je veoma teško pitanje i nadam se da će nam nauka moći dati odgovor i ono što bih voleo da vidim u budućnosti je da ceo sport ima jedinstven stav.
Ko je Petrillo?
Ko je Petrillo?
U prethodnom intervjuu za BBC, Petrillo je rekla da je znala da je žena od samo devet godina.
U dobi od 14 godina, Petrillu je dijagnosticirana Stargardtova bolest, degenerativno stanje oka.
Petrillo je osvojio 11 državnih titula u muškoj kategoriji T12 za sportiste sa oštećenjem vida između 2015. i 2018. godine.
Uz podršku supruge, 2018. godine počela je da živi kao žena, a u januaru 2019. počela je hormonsku terapiju.
“Moj metabolizam se promijenio”, rekla je ranije za BBC .
“Nisam energična osoba kakva sam bila. U prvim mjesecima tranzicije ugojio sam se 10 kg. Ne mogu da jedem kao prije, postao sam anemičan, hemoglobin mi je nizak, stalno mi je hladno, nemam Nemam istu fizičku snagu, san mi nije ono što je bio, imam promjene raspoloženja.
“Nisam isti kao prije.”
Rekla je da su i njena vremena bila sporija, dodajući: “Kao sportistkinji, teško je prihvatiti da nećete ići tako brzo kao prije. Morala sam prihvatiti ovaj kompromis, jer je to kompromis, za moju sreću.”
Međutim, od tranzicije je osvajala medalje na Svjetskim prvenstvima u para atletici i Državnim prvenstvima u paraatletici, a takmičila se u master atletskim disciplinama protiv žena bez invaliditeta.
Sportski naučnik, profesor Ross Tucker, rekao je: “Muška prednost se stvara kroz razvoj i tako je u suštini postavljena godinama i godinama izloženosti testosteronu. Rješenje do kojeg je sport pokušao doći je da se dobro kaže da li je izvor te prednosti je testosteron onda hajde da ga spustimo i onda je sportista slobodan da se takmiči.
“Ali to ne funkcionira jer postoji asimetrija jer neke promjene koje uzrokuje testosteron, poput povećane mišićne mase, povećane snage, oblika i veličine skeleta, te promjene ne nestaju. Postoje neke , poput nivoa hemoglobina, određenih elemenata kardiovaskularnog sistema koji mogu nestati.
“Ali prednosti snage, svi dokazi koji postoje sugeriraju da čak i kada uklonite testosteron kod odrasle osobe, te prednosti i dalje postoje u toj osobi. Zato sport mora shvatiti da ne može oduzeti tu mušku prednost, malo je smanjiti da, ali sigurno se ne uklanja i jedini zaključak koji onda možete izvući je da osoba i dalje ima mušku prednost čak i kada je njen testosteron niži.”
Šta je Petrillo rekao o Paraolimpijskim igrama?
Upitana za njenu reakciju na njen izbor na Paraolimpijcima, Petrillo je za BBC Sport rekla: „Čekala sam na ovaj dan tri godine i u protekle tri godine učinila sam sve što je bilo moguće da ga zaslužim.
“Zaslužujem ovu selekciju i želim da se zahvalim Italijanskom paraolimpijskom savezu i Italijanskom paraolimpijskom komitetu što su uvijek vjerovali u mene, prije svega kao osobu i sportistu.
“Historijska vrijednost biti prva transrodna žena koja se takmiči na Paraolimpijskim igrama važan je simbol inkluzije.”
Petrillo je rekao da će “svako imati svoja pitanja”, ali će samo “manjina” razumjeti njenu priču.
Upitana šta bi rekla onima koji se ne slažu sa njenim prisustvom u Parizu i smatraju da je to nepravedno, Petrillo je rekla: „Ovo nije životni izbor za mene, ovo sam ja.
„I ovakav kakav jesam, kao i svi transrodni ljudi koji ne osjećaju da pripadaju svom biološkom spolu, ne bi trebao biti diskriminiran na isti način na koji ne treba diskriminirati rasu, religiju ili političku ideologiju.
„A sport koji nameće pravila zasnovana na binarnom načinu razmišljanja to ne uzima u obzir. Sport je taj koji mora pronaći rješenje, a isključivanje transrodnih sportista očito nije to rješenje.
“U konačnici, u sedam godina u kojima su transrodne sportašice mogle da se takmiče u ženskoj kategoriji, broj slučajeva u kojima su se istakle svojim sportskim rezultatima bio je vrlo mali.”
Šta su drugi rekli?
2021. godine, više od 30 atletičarki potpisalo je peticiju koju je Quilleri poslao predsjedniku Italijanskog atletskog saveza i ministarstvima za jednake mogućnosti i sport osporavaju Petrillovo pravo da se takmiči u ženskim utrkama .
Kada su mu se obratili za komentar o Petrillovom izboru za predstojeće Paraolimpijske igre, Quilleri je za BBC rekao: “Svaka federacija može birati između koncepta uključivanja i sportske pravičnosti. Svjetska atletika je odabrala princip olimpijskog duha, što znači da su ostali vjerni na ideju fer konkurencije.
“S druge strane, Italijanska paraolimpijska federacija je odabrala uključivanje.
“Upravo slabovide atletičarke koje će pobijediti Valentina Petrillo morat će pokrenuti proteste sa svojim savezom. Nažalost, oni iz vrha saveza su ti koji su dopustili da se to dogodi.” – piše BBC.
Angela Carini i Imane Khelif
Ironija cijele priče oko italijanskih sportista, jeste ta da je na tek završenim Olimpijskim igrama u fokus javnost dospjela bokserka iz Italije koja je uz plač predala meč protiv Alžirke Imane Khelif, kasnije šampionke, sugerirajući da je ista muškog spola – što je bila dezinformacija.
“Nikada u životu nisam tako jako udarena. Na Međunarodnom olimpijskom komitetu je da procijeni”, rekla je u prvoj izjavi nakon meča Angela Carini, odbijajući i pozdrav sa suparnicom u ringu (zbog čega je poslije iskazala žaljenje).
Khelif je kasnije kazala da je iznenađena reakcijom Italijanke, obzirom da je poznaje odranije i da su zajedno trenirale u bokserskim kampovima u Italiji.
Alžirka je nakon OI sa svojim advokatima odlučila podići tužbu protiv pred tužilaštvom u Parizu. “Istraga će otkriti ko stoji iza ove mizogine, rasističke i seksističke kampanje, ali će se također baviti onima koji su poticali online linčovanje. Nepravedno uznemiravanje kojem je bokserska prvakinja bila izložena ostat će najveća mrlja na ovim Olimpijskim igrama” – poručeno je.
(MiruhBosne/BBC)