Iz Dubrovnika ka Srebrenici krenuo “Marš mira 2019“

Iz Dubrovnika ka Srebrenici krenuo “Marš mira 2019“

Iz Dubrovnika je danas prema Srebrenici krenuo “Marš mira 2019”. Organizovan je pod pokroviteljstvom Islamske zajednice Dubrovnik, a na ideju o maršu došli su članovi Društva prijateljstva “Koraci mira” iz Odžaka, čiji su predstavnici danas bili na jugu Hrvatske, prenosi AA.

“Putem ćemo se pokloniti svim civilnim žrtvama rata u Bosni i Hercegovini, a prvi kojem ćemo odati počast je heroj Srđan Aleksić, koji je u Trebinju poginuo braneći sugrađanina Bošnjaka“, rekao je predsjednik udruženja “Koraci mira” Nihad Alić, koji je jedan od 12 učesnika marša.

Dubrovački imam Salkan ef. Herić istakao je da su uvijek male skupine ljudi donosile pobjede i realizovale velike projekte.

“Ovo je jedna takva mala, ali hrabra skupina. Oni će svima prenijeti poruke mira koje odašilje Dubrovnik, a mi smo dio tog grada“, rekao je Herić nakon polaganja cvijeća na spomenik poginulim Bošnjacima braniteljima Dubrovnika na muslimanskom groblju Boninovo.

Nakon toga se učesnicima marša i svim okupljenima obratio dubrovački gradonačelnik Mato Franković:

“Zahvaljujem organizatorima ‘Marša mira’ što su ove godine izabrali Dubrovnik kao mjesto početka marša koji treba poslati dvije jasne poruke: da se nikad ne zaboravi i nikad ne ponove Srebrenica ni sva zlodjela koja su se dogodila, a druga je da jednog dana agresor prihvati da je počinio zlodjela i da se pokaje. Teško ćemo to uskoro doživjeti, ali je upravo stoga potrebno ovakvim ‘Maršem mira’ širiti toleranciju, zajedništvo i upozoravati na sve ono što se dogodilo u prošlosti, s ciljem da ovaj mir koji danas imamo ostane trajan. I, ne želimo da nitko više ne spozna rat na način kako smo to većina nas ovdje spoznali. Danas su mir, tolerancija, dobar suživot i blagostanje, a možda je Dubrovnik najbolji primjer, ne samo u Hrvatskoj nego i na svjetskoj razini, kako i na koji način se može surađivati i raditi. I zato, želim vam uspješan ‘Marš mira’ i nadam se da Dubrovnik neće posljednji put biti vaša prva stanica. Vi ste u našem gradu uvijek dobrodošli i hvala vam na onome što radite kako bi podsjećali trajno na žrtvu Srebrenice.“

Potom su učesnici marša položili buket cvijeća pred velikim križem na susjednom, katoličkom groblju Boninovu.

Povod odluci da “Marš mira 2019“ krene upravo iz Dubrovnika je tradicionalni mimohod kojeg Dubrovčani organizuju svake godine 11. jula. Tog dana, kroz središnji diohistorijske jezgre Dubrovnika, Stradunom, u mimohodu u kojem sudjeluje više stotina građana, odaje se počast žrtvama Srebrenice simboličnim bacanjem ruža u more starog gradskog Porta (luke).

Mimohod je i obol svim žrtvama tragičnog rata u susjednoj Bosni i Hercegovini, a ove godine će obilježavanje tragedije u Srebrenici poprimiti još veću simboliku.

Do Gornjeg Brgata i granice s Bosnom i Hercegovinom, na putu prema Trebinju, učesnike marša su pratili i brojni Dubrovčani, među kojima su bili i Fehim Feša Vukotić, predsjednik dubrovačkog Medžlisa, te Emir Spahić, bivši kapiten fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine.

Previous Razija Mujanović postala članica Odbora za žensku košarku FIBA-e
Next Građani potpisuju krivičnu prijavu protiv Tegeltije

You might also like

NAŠI DANI

‘Gradit ćemo Blok 7, moramo imati energetsku stabilnost’

  Bakir Izetbegović (SDA) istakao je danas nakon sastanka predstavnika 19 parlamentarnih stranaka i komesara za evropsku susjedsku politiku i pregovore o proširenju Johannesa Hahna, kako EU uslovljava našu zemlju

NAŠI DANI

Zeničani danas bez “Čimburijade”, policija na zabranu upozorava stare i omladinu

Sve lokacije uz rijeku Bosnu kroz Zenicu, na kojima se na današnji dan desetljećima održava „Čimburijada“, tradicija koja nije prekidana ni u proteklom ratu, danas su prazne. Zeničani se pridržavaju

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

‘Sušica’ – logor u kojem je mučeno 8.000 Bošnjaka iz Vlasenice i okoline, od čega je preko 1.600 ubijeno

U nadi da će doći do ponavljanja postupka protiv njega, zločinac Bastah iz zatvora u Foči žrtvama šalje pokajnička pisma, u kojima opisuje egzekucije Bošnjaka, miniranje džamije Hajrija, mjesta gdje