„Moj motiv povratka u domovinu vezan je za osjećaj pripadnosti kulturološkom prostoru Balkana, odnosno Bosne i Hercegovine. Identitet koji sa sobom u punom kapacitetu nosim, porijeklo roditelja, te želja očuvanja vrijednosti religije, jezika, kulture i tradicije koju gaji Bosna i prenošenja tih vrijednosti na djecu utjecali su na moju odluku“, kaže Almedina Begić, koja je rodni Dablin zamijenila za Sarajevo.
„Naša domovina nema uhodan sistem reintegracije svojih građana iz dijaspore i u mom slučaju to je išlo težim putem. Smatram da naša država mora imati instituciju i strategiju koja bi se pozabavila ovim itekako važnim pitanjem. Olakšavanjem procedura dobivanja državljanstva i boravišnih dozvola smatram da bi se oslobodio potencijal naše dijaspore. Iz svog iskustva mogu zaključiti da je jedan od glavnih problema u BiH sistem uspostavljen na nepotrebnoj birokratiji. To svakako ima utjecaj na dijasporu koja je u državama boravka navikla na efikasan i jednostavan javni sektor“, zaključuje Almedina Begić u izjavi za AA.
Upravo je Irska jedna od najuspješnijih svjetskih primjera povratka dijaspore koja je jedan od glavnih uzroka naglog ekonomskog razvoja i uspjeha nekad siromašne Irske. Jednostavna formula uspjeha Irske je u prilagođavanju zakonodavstva i administracije potrebama dijaspore i investitora.
“Irska je bila tužna zemlja sa socijalnim problemima ali su onda napravili dobro organizovan sistem te doživjeli nevjerovatan procvat. Sada imaju najveći natalitet u Europi. Jedini nemaju pad BDP u vrijeme pandemije koronavirusa. Tako i Bosna i Hercegovina može da bukne u pozitivnom smislu, posjedujemo priodne resure od nevjerovatnog geografskog položaja, čistih voda, zemlje i to treba dobro organizovati i dobro koristiti. Tada će se ljudi vraćati” primijetio je i političar B. Izetbegović u jednom intervjuu posljednjih godina.
(MiruhBosne/Agencije)