Iz Minhena u Visoko: Alisin  povratak majci u Bosnu

Iz Minhena u Visoko: Alisin povratak majci u Bosnu

Ona je do prije pet godina na njemačkom telefonski prodavala pretplatu za Sky TV. Mada se zove Alisa Mujkanović ona se dok radi predstavljala kao Johana Nojmajer.

Pošto je u Minhenu išla u osnovnu školu, njen njemački sa bavarskim akcentom i lažno njemačko ime pomagali bi joj da proda više pretplata.

To više ne radi, a prije pet godina je prekinula i studije kako bi pokrenula privatni biznis, piše Neuen Zürcher Zeitung i nastavlja: „Od tada na razboju pravi od domaće vune i bosanskog drveta suvenire, igračke, nakit, dekoracije. Zanat je naučila od majke. U međuvremenu su zamijenile uloge. Jer, majka, kao još deset radnica, kod kuće radi za nju. ‘Posao ide dobro, može se živjeti od toga’, kaže Alisa Mujkanović. Ona se čak nosi mišlju da počne izvoziti svoje proizvode.”

Autor teksta opisuje uspjeh male firme Bogda, koja je u Visokom cijeli sprat privatne kuće pretvorila u radionicu i čiji je prodajni hit ovčica od vune.

Previous Bošnjaci - elitna formacija u vojskama Poljske, Pruske, Holandije i Danske
Next Kamen temeljac za novi pogon fabrike EDNA Metalworking

You might also like

Ekonomija/Biznis

Metaloprerađivački sektor Tuzlanskog kantona doživljava renesansu

U Bosni i Hercegovini 15.novembar se obilježava kao Dan metalaca. Metalska industrija u Bosni i Hercegovini oporavlja se od negativnih posljedica krize izazvane pandemijom koronavirusa. Postala je motor bosanskohercegovačkog izvoza.

MADE IN BOSNIA-387

Prevent grupacija otvara prvi proizvodni pogon u Stocu

  Vodeći poslodavac u BiH, Prevent grupacija u vlasništvu Nijaza Hastora s početkom naredne godine otvara proizvodni pogon u Stocu što je ujedno i prva tvornica ove grupacije na području

MADE IN BOSNIA-387

Radionica porodice Mehić: Pravljenje vlašićkog sira tradicija duga više od 150 godina

Na nadmorskoj visini od preko 1.000 metara krije se selo Mudrike na planini Vlašić u blizini Travnika, a oko njega prostrani proplanci i šume. Vrijedni seljaci stoljećima prave nadaleko poznati vlašićki sir, po kojem