Home » Izrael provodi genocid u Gazi, zaključuje Amnesty International
NAŠI DANI

Izrael provodi genocid u Gazi, zaključuje Amnesty International

Izrael provodi genocid u Pojasu Gaze, zaključuje se u novom izvještaju Amnesty Internationala.

Izvještaj pod naslovom ‘ Osjećate se kao da ste podljudi’: Izraelski genocid nad Palestincima u Gazi temelji se na istraživanju i pravnoj analizi provedenoj od oktobra 2023. i zaključuje da se izraelski rat u enklavi vodi s “posebnom namjerom da se uništi Palestinci u Gazi”.

Amnesty International je vjerovatno najpoznatija grupa za ljudska prava koja je zaključila da izraelske akcije u Gazi ispunjavaju definiciju genocidnih djela kako je navedeno u Konvenciji o genocidu.

Izvještaj je uključivao intervjue sa 212 ljudi, uključujući preživjele i svjedoke izraelskih zračnih napada, žrtve raseljavanja i pritvora i žrtve isporuka pomoći od strane Izraela.

Govoreći na konferenciji za novinare u četvrtak u Hagu, generalna sekretarka Amnestyja Agnes Callamar rekla je da Izrael stvara “noćnu moru” za Palestince u Pojasu Gaze.

“Država Izrael je počinila i nastavlja da čini genocid nad Palestincima u Pojasu Gaze”, rekla je ona i dodala da je ovo “nedvosmislen” zaključak Amnestyja.

“Ne dolazimo do tog zaključka olako, politički ili preferencijalno.”

Ona je rekla da izraelske tvrdnje svojim saveznicima i drugima da je njegov napad na Gazu bio legitiman odgovor na “užasne zločine” koje je izvršio Hamas nisu legitimne.

“Ta tvrdnja jednostavno ne izdržava ispitivanje”, rekla je ona.

‘poziv za buđenje’

Izraelske snage ubile su skoro 45.000 Palestinaca u 14 mjeseci rata u Gazi, a mnogo ih je nestalo i za koje se pretpostavlja da su mrtvi pod ruševinama.

Skoro 70 posto žrtava su djeca i žene, prema UN-u.

Sukob, koji je uslijedio nakon napada pod vodstvom Hamasa na jugu Izraela u kojem je ubijeno oko 1.200 ljudi, izazvao je raseljavanje 90 posto od 2,2 miliona stanovnika Gaze, s kućama, džamijama, historijskim lokalitetima, bolnicama, zgradama UN-a, poljoprivrednim zemljištem i drugim objektima uništenim u napadima.

Osim toga, izraelski rat je ubio više novinara u protekloj godini nego bilo koji drugi sukob u protekle tri decenije.

Amnesty je saopštio da je ispitao 15 izraelskih zračnih napada koji su se dogodili u sjevernoj, centralnoj i južnoj Gazi između 7. oktobra 2023. i 20. aprila 2024. godine.

Oni su rekli da su “namjerno neselektivni” udari pogodili 12 kuća i drugih stambenih zgrada, crkvu i ulicu, pri čemu su poginula 334 civila, uključujući najmanje 141 dijete, a stotine drugih je ranjeno.

U izvještaju se navodi da istraga nije pronašla “nikakav dokaz da je bilo koji od udara usmjeren na vojni
cilj”, dok je pregled svih dostupnih dokaza pokazao da su svi ubijeni “civili koji nisu direktno učestvovali u neprijateljstvima”.

“Svaki od ovih napada pogodio je civilne objekte, uključujući kuće. U svim osim u jednom slučaju, Izrael nije upozorio prije nego što je izveo napad”, rekao je Callamar.

“I u posljednjem slučaju, iako je Izrael dao upozorenje, ono nije bilo učinkovito. Ni u jednom od ovih napada Amnesty nije, uprkos tome što je stvarno gledao, pronašao dokaze da postoji bilo kakav legitimni vojni cilj na ili u blizini pogođene lokacije.”

Što se tiče “specifične namjere”, Amnesty International je ukazao na komentare niza izraelskih zvaničnika kao dokaz da su Palestincima u Gazi “namjerno stvarali uslove života sračunate da dovedu do njihovog fizičkog uništenja u cijelosti ili djelimično” i proturječio tvrdi da djeluje u samoodbrani.

“Jedan od razloga zašto objavljujemo ovaj izvještaj je da uputimo poziv za buđenje međunarodnoj zajednici i osiguramo da države priznaju da je ovo genocid i da se mora zaustaviti sada”, rekla je Grazia Careccia iz Amnestyja za Middle East Eye.

“Države imaju jasan izbor pred sobom: mogu odlučiti da nastave davati Izraelu nekažnjivanje za njegove zvjerske zločine nad Palestincima ili mogu odmah djelovati da to zaustave. Države koje nastavljaju prenositi oružje Izraelu moraju znati da se suočavaju s rizikom saučesništva u genocid ako nastave da to čine.”

‘Zapadne države moraju djelovati’

Nekoliko palestinskih zagovaračkih grupa okarakterisalo je akcije Izraela u Gazi kao genocid, dok je slučaj u toku i pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ).

ICJ je u maju izdao preliminarnu odluku da je moguće da je Izrael prekršio Konvenciju o genocidu.

Kao  hitnu mjeru, naložio je Izraelu da osigura da se njegova vojska suzdrži od genocidnih djela protiv Palestinaca i zaustavi svoju ofanzivu na grad Rafah na jugu Gaze.

Izrael se, međutim, nije pridržavao naloga ICJ-a, nazivajući najviši svjetski sud antisemitskim.

Glasnogovornik Međunarodnog centra pravde za Palestince (ICJP) rekao je da pozdravlja zaključke Amnestyja i da se nada da će oni biti shvaćeni ozbiljno.

“Zapadne države moraju djelovati na osnovu ovih dokaza, kao i dokaza koje su iznijele brojne druge nevladine organizacije i tijela UN-a”, rekao je za MEE Jonathan Purcell iz ICJP-a.

“Nastavak neaktivnosti bilo koje države jednostavno pokazuje flagrantno nepoštivanje Konvencije o genocidu.”

Međutim, zapadni saveznici Izraela su više puta odbijali optužbe, govoreći da se zemlja u osnovi brani.

Američki predsjednik Joe Biden rekao je da akcije Izraela u Gazi ne predstavljaju genocid, kao što to čine britanski premijer Keir Starmer i ministar vanjskih poslova David Lammy.

MEE je pitao Foreign Commonwealth and Development Office (FCDO) da li će novi izvještaj grupe za ljudska prava sa sjedištem u Londonu promijeniti stav vlade – u odgovoru ministarstvo je reklo da je dugogodišnja politika Ujedinjenog Kraljevstva da je svaka presuda o tome da li se genocid dogodio predmet nadležnog nacionalnog ili međunarodnog suda.

Palestinska laboratorija: Kako Izrael profitira od ugnjetavanja