Izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda porastao za oko 8 mil. KM: Bosanski sirevi nadaleko su poznati

Izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda porastao za oko 8 mil. KM: Bosanski sirevi nadaleko su poznati

 

Prošla godina bila je dosta dobra, imali smo povećanje prodaje za 26 posto, kazao nam je Vukoja

Izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda iz Bosne i Hercegovine raste, ali raste i njihov uvoz. Tako je prošle godine izvezeno ukupno 80.004.386, a uvezeno 144.215.107 KM. Izvoz je, u odnosu na godinu ranije, porastao za oko osam miliona KM, dok je i uvoz porastao za oko deset miliona KM. Tako smo u 2017. najviše izvozili u Crnu Goru (25.305.700 KM) i Hrvatsku (16.019.311 KM), a uvozili smo iz Njemačke (55.882.342 KM) i Hrvatske (35.470.499 KM).

Novi proizvodi

– Prošla godina bila je dosta dobra, imali smo povećanje prodaje za 26 posto. Izvozili smo isključivo u Crnu Goru, a ove godine pripremamo se i za tržište Evropske unije. Nije još ništa zvanično, ali najvjerovatnije ćemo to uspjeti dogovoriti, kazao nam je Nenad Vukoja, direktor mljekare Pađeni.

Iako Pađeni nisu izvozili na EU tržište, ukupan izvoz je povećan, sigurno, zahvaljujući otvaranju tog tržišta za bh. proizvođače. Međutim, odavno se govori i o tome kako bi se mnogo više isplatilo proizvođačima da izvoze proizvode od mlijeka, nego samo mlijeko.

– UHT sterilizovano mlijeko je izvozni proizvod broj jedan kada je u pitanju mliječna industrija, a poslije njega pavlaka i jogurt (izvoz 76 posto u odnosu na ukupan izvoz mliječne industrije), ali njegova tržišna vrijednost je najmanja. Stoga, bez obzira na to što ekonomsko stanje države ne ide u korist realnom sektoru, kompanije koje su dobile EU broj polako ali sigurno investiraju u novu opremu i proizvodnju novih proizvoda (sireva, sirnih namaza, proizvoda na bazi surutke), kazala nam je Tijana Muhamedagić iz Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine.

Pregovori

I za Mljekaru Livno prošla godina bila je veoma uspješna. Izvezli su 450 tona sira, a glavna strana tržišta su im Hrvatska, Srbija, Crna Gora, Makedonija, Austrija, Švedska i Njemačka.

– Ove godine planiramo povećati proizvodnju Livanjskog sira, ali i drugih tvrdih sireva iz našeg asortimana. U toku su pregovori za redovan izvoz naših proizvoda na tržišta Rusije i Turske. Možemo reći da naš brend polako nadilazi regiju i sve aktivnije traži svoje mjesto na svjetskom tržištu, kazao nam je direktor Mljekare Livno Mario Čulina.

 

(Oslobođenje/MiruhBosne)

Previous Održana tribina Zatiranje historije i sjećanja
Next Boro Nišić iz Bosanske Gradiške sugrađanima dijeli besplatne obroke: Niko ne zaslužuje da bude gladan

You might also like

MADE IN BOSNIA-387

Goraždanin suši meso na tradicionalni način

Bosna i Hercegovina je prepoznatljiva i po kvalitetnom suhom mesu koje su domaćini pripremali u svojim privatnim sušionicama. Proteklih decenija, prije dolaska velikih prerađivačkih firmi i tržnih centara, gotovo je

Ekonomija/Biznis

Izvoz meda u protekloj godini povećan za 100% – najviše se izvozilo u arapske zemlje

  Izvoz meda u protekloj godini je povećan za 100% u odnosu na 2016.godinu.  Najviše se izvozilo u Saudijsku Arabiju, Ujedinjene Arapske Emirate i Kuvajt. Uvoz meda u našu zemlju

Ekonomija/Biznis

Povratak dijaspore na bosanska brda

Na visoravni između Bihaća i Krupe Bosanci iz Austrije i Švajcarske proizvode pšenicu i struju, na zemlji koju su seljaci prodali bježeći u gradove Nismo imali predstavu da iznad unskog