Jeste li znali da su ovi izumi nastali u muslimanskom svijetu?
Muslimani su izumili prvu četkicu za zube, naočare, bolnice…
1. Dekadni sistem
Arapski brojevni sistem s brojevnom bazom 10 (svi se brojevi mogu predstaviti ciframa od 0 do 9) nastao je u “Kući znanja” u Bagdadu u devetom vijeku.
2. Gitara
Preteča današnje gitare nastala je u arapskom Oudu u devetom vijeku, a u Evropu je stigla preko južne Španije kojom su vjekovima vladali muslimani.
3. Limena muzika
Početak vojne limene muzike veže se za osmanlijske “mehertane”, muzičke grupe koje su svirale za vrijeme cijelog boja i prestajale su tek kada bi završila bitka.
4. Naočare
Uz matematiku, Arapi su revolucionirali i optiku. Prve povećalo za čitanje izumio je u iračkoj Basri Alhazen (Abu al-Hassan) u 11. vijeku, a iz nje su kasnije razvijene naočare.
5. Kahva
Najpoznatiji izvozni proizvod iz muslimanskog svijeta svakako je kahva. Potiče iz Etiopije, ali je ubrzo preko Crvenog mora stigla na Arapsko poluostrvo, odakle je u Evropu (London) prispjela u 17. vijeku.
6. Bolnice
Prva moderna bolnica s doktorima i sestrama otvorena je 872. godine u Kairu – Bolnica Ahmed Ibn Tuluna.
7. Hirurgija
Ocem hirurgije smatra se doktor Albucasis (Abu al-Kasim) koji je rođen u Andaluziji u 10. vijeku. Njegove se ideje smatraju osnovom moderne hirurgije.
8. Četkica za zube
Islam je prva religija koja je držala do higijene, a Kur’an čak propisuje načine ritualnog pranja. Četkica za zube nastala je u Egiptu, a svakodnevno ju je koristio Poslanik Muhammed.
Pogledajte kratki film koji govori o zlatnom dobu nauke
1001 Inventions and the Library of Secrets:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=cVKW5tn8kSw
(mb/rtcg.me)
You might also like
Maglaj – održano najveće IT takmičenje u Bosni i Hercegovini za srednjoškolce
Nakon pauze usljed pandemije ove je godine u Maglaju sedmi put održano najmasovnije takmičenje za mlade informatičare u našoj zemlji – IT Chalenge. Ove godine učestvovalo je više od 300
U SAD-u preminuo dr. Asaf Duraković, jedan od najvećih stručnjaka za osiromašeni uranij
U SAD-u je preminuo Stočanin dr. Asaf Duraković, jedan od najvećih stručnjaka za osiromašeni uranij, pukovnik američke vojske i naučnik s brojnim doktoratima. Ministrica vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Bisera
Svečana promocija za 5.161 diplomanta i magistranta UNSA
Svečana promocija i dodjela diploma diplomantima i magistrantima Univerziteta u Sarajevu održana je danas u Olimpijskoj dvorani „Juan Antonio Samaranch“ . Ovom prilikom su Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu,