Jeste li znali da su ovi izumi nastali u muslimanskom svijetu?

Jeste li znali da su ovi izumi nastali u muslimanskom svijetu?

Muslimani su izumili prvu četkicu za zube, naočare, bolnice…

1. Dekadni sistem

Arapski brojevni sistem s brojevnom bazom 10 (svi se brojevi mogu predstaviti ciframa od 0 do 9) nastao je u “Kući znanja” u Bagdadu u devetom vijeku.

2. Gitara

Preteča današnje gitare nastala je u arapskom Oudu u devetom vijeku, a u Evropu je stigla preko južne Španije kojom su vjekovima vladali muslimani.

3. Limena muzika

Početak vojne limene muzike veže se za osmanlijske “mehertane”, muzičke grupe koje su svirale za vrijeme cijelog boja i prestajale su tek kada bi završila bitka.

4. Naočare

Uz matematiku, Arapi su revolucionirali i optiku. Prve povećalo za čitanje izumio je u iračkoj Basri Alhazen (Abu al-Hassan) u 11. vijeku, a iz nje su kasnije razvijene naočare.

5. Kahva

Najpoznatiji izvozni proizvod iz muslimanskog svijeta svakako je kahva. Potiče iz Etiopije, ali je ubrzo preko Crvenog mora stigla na Arapsko poluostrvo, odakle je u Evropu (London) prispjela u 17. vijeku.

6. Bolnice

Prva moderna bolnica s doktorima i sestrama otvorena je 872. godine u Kairu – Bolnica Ahmed Ibn Tuluna.

7. Hirurgija

Ocem hirurgije smatra se doktor Albucasis (Abu al-Kasim) koji je rođen u Andaluziji u 10. vijeku. Njegove se ideje smatraju osnovom moderne hirurgije.

8. Četkica za zube

Islam je prva religija koja je držala do higijene, a Kur’an čak propisuje načine ritualnog pranja. Četkica za zube nastala je u Egiptu, a svakodnevno ju je koristio Poslanik Muhammed.

Pogledajte kratki film koji govori o zlatnom dobu nauke

1001 Inventions and the Library of Secrets:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=cVKW5tn8kSw

(mb/rtcg.me)

Previous STJEPAN II. KOTROMANIĆ – BOSANSKI MAČ I BOSANSKI ŠTIT
Next Bosnalijek ostvario rekordnu dobit u poslovanju

You might also like

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Dr Džan Ahmed Jesenković promovisan u zvanje magistra nauka iz oblasti nauke o zdravstvenim podacima

Dr. Džan Ahmed Jesenković, viši asistent na Katedri za epidemiologiju i biostatistiku, promovisan je u zvanje magistra nauka iz oblasti nauke o zdravstvenim podacima (MSc in Health Data Science) na

SANDŽAK

20. novembar – Dan Sandžaka

BNV organiziralo prijem i dodjelu književne nagrade „Pero Ćamila Sijarića“ povodom Dana Sandžaka Večeras je u Glavnom uredu Bošnjačkog nacionalnog vijeća održan svečani prijem povodom Dana Sandžaka. Ovaj događaj posvećen

KULTURA I UMJETNOST

Kako je gest Dejana Bošnjaka postao hit vijest iz Trebinja

Mnogi od starih objekata, unutar zidova, vijekovima su čuvali knjige, svjedoke vremena… Piše: Edina Kamenica Da za Bosnu i Hercegovinu, i regiju uopće, možda ipak dolaze bolji dani, svjedoči prošlonedjeljna