Poslije višegodišnje pravne sage, Julian Assange, osnivač WikiLeaks-a, pušten je iz zatvora je Velikoj Britaniji nakon nagodbe sa američkim vlastima o priznanju krivice za kršenje američkog zakona o špijunaži.
Avion u kojem je Assange je na putu ka Sjevernim Marijanskim ostrvima, američkoj teritoriji, gdje će u srijedu biti potpisan sporazum po kom će osnivač WikiLeaks-a priznati krivicu za jedno od 18 dijela za koje ga optužuje Washington – zavjeru za dobavljanje i otkrivanje informacija o nacionalnoj sigurnosti.
Potom će biti prebačen u njegovu domovinu, Australiju.
Prema nagodbi, koja je prema nedavno objavljenim sudskim dokumentima postignuta 19. juna, Assange neće biti u američkom pritvoru, a u kaznu će mu biti uračunato i vrijeme koje je proveo u zatvoru u Velikoj Britaniji.
Assange je optužen za vrijeme administracije bivšeg predsednika Donalda Trumpa zbog masovnog objavljivanja tajnih dokumenata, koje je u javnost iznijela Chelsea Manning, bivša analitičarka američke vojne obavještajne službe, također krivično gonjena po Zakonu o špijunaži.
Proveo je 1901 dan – više od pet godina – u zatvoru u Londonu, boreći se protiv izručenja u Ameriku.
WikiLeaks je 2010. objavio stotine hiljada povjerljivih američkih vojnih dokumenata o ratovima u Afganistanu i Iraku, uz niz diplomatskih depeša, što je najveći bezbjednosni incident te vrste u vojnoj historiji ove zemlje.
Među njima je bio i snimak iz 2007. na kojem je se vidi kako se iz američkog vojnog helikoptera puca na iračke pobunjenike u napadu u kojem je ubijeno desetak ljudi, među kojima i dva novinara agencije Reuters.
Njegova supruga Stella je potvrdila neke dijelove sporazuma, dodavši da su tokom posljednja 72 sata „non-stop” vođeni razgovori o detaljima.
„Iskreno, sve je nevjerovatno, presretna sam, ali još uvijek nemam osjećaj da je stvarno”, rekla je za BBC.
-Asange je prije hapšenja proveo sedam godina u Ambasadi Ekvadora u Londonu.