Dom naroda PSBiH usvojio je na sjednici u utorak Izvještaj o radu Privremene istražne komisije za pribavljanje informacija o radu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH (KONS). Za ovaj izvještaj, kojim se praktično nastoji razvlastiti Komisija, glasalo je sedam delegata, šest je bilo protiv, dok su dva bila suzdržana.
-Izvještaj su podržali delegati SNSD-a Radovan Kovačević, Sredoje Nović i Nikola Špirić, HDZ-a BiH Dragan Čović, Marina Pendeš i Zdenko Ćosić, te Ilija Cvitanović iz HDZ-a 1990. Protiv su bili svi delegati iz reda bošnjačkog naroda Kemal Ademović (NiP), Šefik Džaferović (SDA), Safet Softić (SDA), Džemal Smajić (SBiH) i Dženan Đonlagić (DF), kao i Zlatko Miletić (ZNG) iz reda hrvatskog naroda. Suzdržana su bila dva delegata iz reda srpskog naroda Želimir Nešković (SDS) i Nenad Vuković (PDP).
Iako je istražnu komisiju formirao Dom naroda na osnovu izvještaja revizora o finansijskom poslovanju KONS-a, u izvještaju se navode i zaključci koji se odnose i na druga pitanja u djelovanju Komisije. Kada se pročitaju zaključci, lako je uočljivo da su oni sačinjeni isključivo u skladu sa izjašnjenjima Anđeline Ošap-Gačanović, članice KONS-a iz RS-a, dok su izjašnjenja druga dva člana ove državne institucije Faruka Kapidžića i Zorana Mikulića potpuno ignorisana.
Tako se zaključcima traži da Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika prestane koristiti odrednicu “Bosne i Hercegovine” kada govori o nacionalnim spomenicima. Zanimljivo, Narodna skupština RS-a je nedavno usvojila izmjene entitetskog zakona kojim je propisana identična odredba. Osim toga, u javnosti je dobro poznat stav Ošap-Gačanović kako ne postoje nacionalni spomenici BiH, nego samo etnonacionalnih grupa koje u njoj žive, Srba, Bošnjaka, Hrvata, Jevreja, Roma…
Zaključcima se traži i da KONS ostane bez nadležnosti da propisuje mjere za zaštitu i obnovu nacionalnih spomenika, kao i da mu se oduzme nadzorna uloga u provođenju tih mjera. Također, traži se da KONS više ne može davati mišljenje prilikom izvoza ili uvoza pokretnih nacionalnih spomenika (prilikom restauracije, izlaganja izvan BiH i slično).
– Cilj ovog izvještaja je, zapravo, da se omogući provođenje političkih ciljeva samo jedne članice Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, one koja dolazi iz RS-a, upozorio je Šefik Džaferović u toku rasprave.
Džemal Smajić je Komisiju Doma naroda nazvao paraistražnom, ističući kako se KONS nalazi pod isključivom nadležnošću Predsjedništva BiH, te da Dom naroda nema nikakve nadležnosti nad njenim radom.
– Krajnji cilj sačinjavanja ovog izvještaja je da se cijeli slučaj preda Tužilaštvu BiH i tako izvrši pritisak na članove KONS-a, rekao je Smajić za Oslobođenje.
Treba napomenuti da su istražno tijelo Doma naroda činila samo dva člana, sada već bivša delegatkinja Snježana Novaković-Bursać i Zdenko Ćosić. Treći imenovani član Dženan Đonlagić je podnio ostavku odmah na sjednici na kojoj je i imenovan. Nikada nije imenovan neki drugi član iz reda Bošnjaka.
Umjesto Novaković-Bursać, izvještaj je “branio” Kovačević, koji je tvrdio da se njime nastoji postići samo to da se dosljedno provode odredbe Aneksa 8 Dejtonskog sporazuma, na osnovu kojih je formirana Komisija.
Ćosić kao koautor ovog izvještaja je kazao kako a priori odbacuje sve tvrdnje da je izvještaj tendenciozan, te da služi za provođenje bilo čijih političkih ciljeva.
– Znam da nadležnost nad Komisijom za očuvanje nacionalnih spomenika ima Predsjedništvo BiH. Zato ovo i nisu izvršni zaključci, nego samo preporuke koje treba poslati Predsjedništvu da se ono o njima očituje, rekao je Ćosić.
-S obzirom na to da su izvještajem ispunjene sve “želje” Ošap-Gačanović, pitali smo njenog “kolegu” iz Komisije Faruka Kapidžića da prokomentariše izvještaj istražnog tijela Doma naroda.
– Krajnji cilj ovakvog djelovanja je velika Srbija. S obzirom na to da moram napustiti instituciju zbog odluke Ureda za borbu protiv korupcije, nemam odgovor na pitanje da li će zaključci biti provedeni. Borbu za BiH i protiv korupcije, a za sve normalne građane, nastavit ću u Skupštini KS-a, rekao nam je Kapidžić.