Knjiga “Kotromanići: stvaranje i oblikovanje dinastičkog identiteta u srednjovjekovnoj Bosni”

Knjiga “Kotromanići: stvaranje i oblikovanje dinastičkog identiteta u srednjovjekovnoj Bosni”

Centar za historijska istraživanja (CeHIS) Univerziteta u Sarajevu – Filozofskog fakulteta objavio je (u mjesecu martu) knjigu Kotromanići: stvaranje i oblikovanje dinastičkog identiteta u srednjovjekovnoj Bosni autora prof. dr. Emira Filipovića, vanrednog profesora na Odsjeku za historiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

Višegodišnja arhivska istraživanja o bosanskom srednjovjekovlju u širem regionalnom kontekstu Filipović je zaokružio izuzetnom monografijom o vladarskoj dinastiji Kotromanića, njihovom porijeklu te modelima stvaranja i oblikovanja dinastičkog identiteta u kontekstu srednjovjekovnih političko-društvenih i ekonomsko-socijalnih odnosa.

Cijeneći brojna mjesta prijepora o bosanskom srednjovjekovlju, Filipović je monografijom o Kotromanićima dao vrijedan doprinos razumijevanju i kontekstualiziranju dosadašnjih historiografskih napora dajući javnosti noviji pogled o temi koja je mibilizirala pažnju više generacija historičara u Bosni i Hercegovini i šire.

Objavljivanjem navedene monografije Centar za historijska istraživanja (CeHIS) nastavlja sa ispunjavanjem temeljnih odrednica misije i vizije zbog kojih je utemeljen.

Previous Izetbegović posjetio jamu Begići u Kaknju: Rudari drže energetsku, ali i socijalnu stabilnost
Next Adis Zilić: Historijska uloga Vlatkovića, druge po snazi vlastele Huma

You might also like

HISTORIJA

Šta je Bosni Turska, a šta Turskoj Bosna

  Skoro je jedinstven slučaj da jedan narod toliko simpatizira i gaji osjećaj prema drugom narodu i njegovoj zemlji kakav je slučaj s bosanskohercegovačkim Bošnjacima koji to iskazuju prema Turskoj.

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

U Bratuncu promovirane knjige Ramiza Salkića ‘Genocidna namjera Bratunac 1992.’ I i II

U Memorijalnom centru Veljaci u Bratuncu večeras je upriličena promocija knjiga “Genocidna namjera Bratunac 1992.” I i II, autora Ramiza Salkića, potpredsjednika bh. entiteta RS. Na promociji su, pored autora,

BAŠTINA

Bosanska usmena tradicija najznačajniji dio kulture ovog prostora

  Drugi međunarodni kolokvij “Bosanska usmena tradicija u kulturi svijeta” počet će u petak navečer u Centru za kulturu Mostar predstavljanjem Zbornika radova Prvog međunarodnog kolokvija te knjige “Bošnjačka usmena