Dok Gradska uprava Grada Mostara zajedno sa izabranim Arhitektonskim biroom odlučuje o idejnom rješenju izgleda budućeg Olimpijskog bazena u Mostaru, Uprava kompanije Ytong BH d.o.o. Tuzla donijela je odluku koja će obradovati građane i građanke Mostara, ali i sportsku zajednicu Bosne i Hercegovine.
Kompanija Ytong BH koja je na tržištu Bosne i Hercegovine, između ostalih, prisutna sa brendovima Ytong, Silka i Multipor koji su sinonim za modernu i efikasnu gradnju, posebno u domeni energetske učinkovitosti objekata, odlučila je donirati cjelokupan građevinski materijal neohodan za izvođenje zidarskih radova objekta Olimpijskog bazena u Mostaru. Svjesni smo šta za naše sportiste i našu zemlju znači izgradnja ovog objekta koja se očekuje s velikom radošću, a posebice mu se raduje sportska javnost – istaknuo je Jasmin Huremović, direktor prodaje kompanije Ytong BH. Dostupan na tržištu od 1923. godine, porobeton ove godine obilježava 100 godina postojanja.
Najbolja bosanska plivačica Lana Pudar zahvalila je firmi”Ytong” i na sponzorisanju nje same, kao i pomoći pri izgradnji budućeg olimpijskog bazena u Mostaru.
– Nadam se da će ovo biti novi početak i jedan veliki korak u svoj toj priči oko izgradnje olimpijskog bazena, koji i ja i grad Mostar zaslužujemo što prije. Jako mi se sviđa kako to izgleda po ovome projektu, najbitnije mi je da se što prije završi i da bude što više iskoristiv – rekla je Pudar.
Tokom ovog događaja idejno rješenje gradskog bazena predstavljeno je od strane arhitekte i direktora firme “AAA Group” Edina Durakovića.
– Radi se o kompleksnom rješenju gdje smo se trudili da projektiramo bazen ne samo za ovo vrijeme, već i za budućnost. Idući dio plana nam je bio da sve to bude racionalno i da iskoristimo što ekonomičniju eksploataciju. Svi bazeni ovoga kalibra u Evropi ne mogu funkcionisati bez ogromne podrške gradskog budžeta, što je za naše uslove strašno puno. Zbog toga smo primijenili nove tehnologije i spoznaje tako da smo projektovali fotonaponske ćelije koje trebaju osigurati električnu energiju. Predvidjeli smo i sportski hotel, a cijeli bazen je napravljen kao kompleks koji u budućnosti ima i otvorene bazene – potvrdio je Duraković.
Govorio je i o tome koji će sve sadržaji pratiti ovaj kompleks, napomenuvši pritom kako će bazen zadovoljavati sve standarde.
Na njemu će se moći organizovati sva plivačka takmičenja, među njima i vaterpolo utakmice, a sadržati će i trgovine i ugostiteljski prostor.
– Vodili smo se jednostavnom arhitekturom, kako zbog cijene koštanja, tako i pristupa njemu kao sportskom objektu. Potpisali smo ugovor da projekt bude gotov do 1. juna, a potpisan je i aneks ugovora da do 1. aprila dostavimo projekt konstrukcije, fasade i betonskih radova. Plan je da, nakon povedene procedure, iza 1. juna krenemo s radovima – rekao je Duraković.
Ukupna investicije je negdje oko 20 miliona KM, a ovisi od tehnologija koje budu primijenjene te od cijene građevnog materijala.
Podsjećamo, Vlada FBiH već je izdvojila 8 miliona maraka za pomenuti bazen.
(MiruhBosne/Agencije)