Komšić: Građani primorani da se brane od produbljivanja diskriminacije

Komšić: Građani primorani da se brane od produbljivanja diskriminacije

 

U osvit 23. godišnjice potpisivanja Dejtonskog sporazuma novoizabrani član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić izrazio je mišljenje da iste one snage koje su se tada pobunile protiv države i međunarodnog poretka danas kroz institucije Bosne i Hercegovine ponovo pokušavaju da suspendiraju Ustav, djelovanjem pojedinih članova Centralne izborne komisije.

“Obaveza nas građana Bosne i Hercegovine jeste da se na demokratski način tome suprotstavimo. Građani su primorani da se brane od produbljivanja diskriminacije čiji je cilj suspendiranje Ustava koji ionako u sebi sadrži niz diskriminirajućih elemenata. Međutim i takav Ustav dužni smo braniti jer je to preduslov opstojnosti države i preduslov nade da će BiH jednog dana biti normalna građanska država u kojoj etnička pripadnost neće biti ni privilegija niti prepreka bilo kojem građaninu BiH. Bilo kakva ravnodušnost u pogledu navedenih stvari može jedino značiti odustajanje od države i izdaju svih onih koji su položili živote za državu Bosnu i Hercegovinu“, ukazao je Komšić u današnjem saopćenju za javnost.

Snage koje su branile Bosnu i Hercegovinu, po njegovom mišljenju, nisu branile samo državu nego i međunarodni poredak, jer je “BiH 22. maja 1992. godine primljena u Ujedinjene nacije”.

Zbog nužno potrebnog mira, podsjeća Komšić, građani su prije 23 godine, uslijed činjenja genocida i etničkog čišćenja nad njima, morali pristati na ogromne ustupke kako bi sačuvali državno-pravni okvir Bosne i Hercegovine.

“Morali smo, uslijed zvjerstava koje su počinili oni koji su napadali državu i cjelokupni međunarodni poredak, da pristanemo na niz koncesija koje su dovele do nejednakopravnog položaja svih građana. Godinama poslije, Evropski sud za ljudska prava u Strazburu svojim presudama izričito je ukazao na pogubnost tih koncesija nalažući domaćim vlastima da otklone diskriminaciju i nejednakopravan status svih građana BiH. Domaće vlasti ne samo da nisu otklonile postojeću diskriminaciju nego dobar dio tih vlasti postojeću diskriminaciju nastoji produbiti upravo putem institucija Bosne i Hercegovine”, naglasio je Komšić u saopćenju.

Previous Topla jesen u Sarajevu izmamila šetače na Darivu
Next Premijer liga Bosne i Hercegovine: Pobjeda Sarajeva u gradskom derbiju na Koševu

You might also like

NAŠI DANI

Mlade snage: ZDK dobija 22-godišnjeg ministra!

  Mladi Zeničanin Arnel Isak (22) iz A-SDA, inače diplomirani ekonomista, danas je izabran za novog ministra za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline u Vladi Zeničko-dobojskog kantona (ZDK). ⁃

NAŠI DANI

Osude pjevanja hrv. fudbalera o bivšoj presuđenoj paradržavnoj tvorevini u Bosni

Na društvenim medijima bjavljen je snimak slavlja fudbalera Hrvatske nakon što su preko Brazila ostvarili plasman u polufinale Mundijala (u međuvremenu izgubili od Argentine 3:0), a objavio ga je selektor

NAŠI DANI

Baerbock: Njemačka će biti prisutnija u Bosni i Hercegovini. Podržaćemo samo one koji se zalažu za jačanje zemlje

Evropska budućnost zemalja Zapadnog Balkana glavni je vanjskopolitički prioritet Njemačke, izjavila je danas u Sarajevu ministrica vanjskih poslova Savezne Republike Njemačke Annalena Baerbock koja boravi u zvaničnoj posjeti Bosni i