‘Konstitutivnost’ naroda na bosanski način: S historijsko-pravnog gledišta taj vid konstitutivnosti je nemoguće objasniti
.. Apsurdno je govoriti o konstitutivnosti nekoliko naroda u zemlji koja iza sebe ima hiljadugodišnju političku povijest, koja je preko pola milenija bila samostalna država, imala svoje vladare, državne simbole, vojsku, i što je najvažnije, imala je svoj vlastiti narod, a to su bili dobro znani Bošnjani, danas zvani Bošnjaci ili Bosanci.
Kasnije doseljeni stranci nisu imali šta “konstituirati” da bi ih se smatralo konstitutivnim narodima. To bi eventualno imalo opravdanje da je neki od njih doseljenjem u Bosnu donio “u miraz” dio svoje države, odnosno određeni teritorij.
Koliko se zna, to se nije desilo jer se Bosna i Hercegovina i danas stere u onim granicama kakve su bile u doba njenih banova i kraljeva prije 7, 8, 9, 10 i više stoljeća.
Kolika je konfuzija u vezi s tim pokazuje primjer da se “konstitutivnim” smatrajui oni Srbi i Hrvati koji su u Bosnu došli prije koju godinu ili koji se danas dosele, iako s Bosnom nemaju ama baš ništa.
S historijsko – pravnog gledišta taj vid konstitutivnosti je nemoguće objasniti. Pozadina toga su svakako politički motivi, mada se u Bosni o tome nije nikada niko pitao. To je posljedica starih veliko-državnih i nacionalističkih aspiracija susjednih zemalja prema Bosni, što je bila karakteristika svih proteklih vremena i režima.
Ne može se, međutim, nijekati povijesna činjenica da se u tursko doba ovdje doselio znatan broj Srba, Hrvata i Crnogoraca. Oni sa starosjedilačkim muslimanima, katolicima i pravoslavcima danas čine realnu demografsku sliku Bosne i Hercegovine. Višenacionalnost je karakteristika mnogih zemalja u svijetu, pa i onih u neposrednom bosanskom susjedstvu, u kojima uz dominantan državotvoran narod ima i Bošnjaka koji su se kao bošnjačka etnička grana tamo doselili prije puno stoljeća, ali ih se ipak ne smatra “konstitutivnim”, čak ni nacionalnom manjinom.
Koliko god ima historijskog opravdanja da se u Bosni i Hercegovini konstitutivnim smatraju narodi susjednih zemalja, toliko ima opravdanja da se u njima takvima smatraju Bošnjaci, odnosno Bosanci, bez obzira kojoj vjeri pripadaju.
Izvor: Porijeklo i pripadnost stanovništva Bosne i Hercegovine / Enver Imamović – Sarajevo 1998.
Naslovna ilustracija: Fotografija iz Parlamenta Bosne i Hercegovine
(MiruhBosne)
You might also like
Odnos kneza Obrenovića prema pokretu kapetana Gradaščevića
.. Srpski knez Miloš Obrenović nije ostao pasivan prema ovom (Gradaščevićevom) pokretu. Još prije savjetovao je Bošnjake da se okane toga posla i u pismu im obećao, da
Kako je Smail-aga Čengić sa Hercegovcima porazio Crnogorce predvođene Petrovićima-Njegušima
… godine 1836. odigrao se krvavi prizor na Grahovu u Hercegovini, koji je urezan duboko u srce Crnogoraca, a naročito u njihove kneževske porodice Petrovića – Njeguša. Naime Grahovljani od
Promovisana knjiga Envera Imamovića o životu bosanskog plemstva
Knjiga prof. dr. Envera Imamovića “Korijeni i život bosanskog plemstva kroz historiju” promovisana je u Sarajevu. Ovo djelo u koje je uloženo mnogo istraživačkog rada značajan je doprinos bosanskohercegovačkoj