Kosovski mit

Kosovski mit

-Već vas vidimo da ste se naoštrili i da jedva čekate da otkrijete gdje je tu greška na temu tako važne stvari kao što je Kosovska bitka. A onda i po potrebi da ostavite neki komentar u kome ćete objasniti da autor nije Srbin, da je izdajnik i neznalica – piše srbijanski dominomagazin u članku  ‘4 najgore laži koje smo naučili na časovima istorije‘.

E pa evo.

Na časovima historije smo naučili da je sve išlo otprilike ovako. Srbija je bila prelijepa srednjevjekovna zemljica. A onda su se pojavili Turci sa planom i programom osvajanja univerzuma. To se nama (sasvim jasno) nije baš mnogo dopalo, pa smo zakazali Bitku na Kosovu.

Miloš Obilić je rekao da će “sutra na Kosovu ubiti Murata“, što je lijepo i uradio. Ali, Turci su ubili našeg Cara Lazara, odrubivši mu glavu. Krivac je prije svih veliki izdajnik Vuk Branković koji se uplašio i pobjegao. I onda smo sljedećih 500 godina plaćali danak u krvi prokletim osmanlijama, majku li im…

Ali stina je…

Pa kako da vam kažemo, istina je drugačija. Zapravo potpuno drugačija. Krenimo redom.

Za početak u borbi nije učestvovala samo srpska vojska i samo Srbi, već je tu bila i bosanska vojska kao i brojni Hrvati. Zatim Vuk Branković nije izdao nikoga, nego je čak jedini imao uspjeha u cijeloj bici i odnio pobjedu na svom krilu. U turskim arhivama čak piše da su oni u stvari izgubili Bitku na Kosovu i to prije svega zahvaljujući upravo Vuku Brankoviću.

Nije vam dovoljno?

Ok, onda bi trebalo da znate da ne postoji ni jedno jedino vjerodostojno i nedvosmisleno svjedočanstvo u historijskim izvorima o Milošu Obiliću. Čovjek nije ni postojao. A pošto nije postojao jasno je da on nije ubio Murata. Već se to desilo u metežu bitke. I Murat nije sjedio u šatoru nego je bio na konju. Sve to piše u historijskim arhivama, da se razumijemo.

Sutra ću na Kosovu ubiti Murata. Ups, možda i neću zato što nisam ni postojao haha…

Bilo bi fino da primijetimo i da Car Lazar zapravo nije ni bio car nego je bio Knez.

Ima još. Neki od cijenjenih historičara poput Aleksandra Solovjeva, Hansa Wiznera, ili Jenny Watson čak kažu da je Kosovska bitka bila samo jedna od uobičajenih oružanih sudara u tom periodu i da nije bila ništa važnija od preostalih 7 koje su se dogodile. Isti autori kažu da je od tih sedam bitaka po svemu sudeći je 3 dobila turska vojska, 3 su završene u korist srpske vojske, a jedna je završena zapravo neriješeno (bitka na Sitnici – 1382.) .

Zapravo jedino što možemo da tvrdimo sa sigurnošću je da se Kosovska bitka dogodila. I to je otprilike sve. Priznajte da niste to baš očekivali? Ali tako je… – piše dominomagazin.

A opširnije o Kosovskom mitu možete pročitati OVDJE!

Previous Afera Agrokomerc, 30 godina poslije: Da li je Hamdija Pozderac žrtva zavjere?
Next Tuzla: Sahat kula u Mandićima (Video)

You might also like

HISTORIJA

VELIKI VOJVODA BOSANSKI – HRVOJE VUKČIĆ

Veliki bosanski vojvoda, general Hrvoje Vukčić, sin je čuvene bosanske porodice Hrvatinić. Hrvoje je rođen u Bosni, u Kotoru – današnjem Kotor Varošu 1350. godine. Sin je velikog bosanskog vojvode,

HISTORIJA

GODIŠNJICA VELIKE BOŠNJAČKE POBJEDE – Boj pod Banjom Lukom 1737. godine

Što se Bošnjaka tiče, vrijeme rata 1737–1739. bilo je dramatično koliko i slavno. Oni su tada konačno odbranili svoj položaj na datom geopolitičkom prostoru. Kasnije generacije Bošnjaka bile su ponosne na djelo svojih predaka.

RIJEČ

Reisul-ulema u Ahmićima: Kao narod moramo uzimati pouku u onome što se dogodilo

Ono što se dogodilo ne možemo promijeniti, ali iz onoga što se dogodilo svaki pojedinac i svaki narod bi uvijek trebao uzimati pouku – poručio je danas u Ahmićima reisul-ulema