Krajiški biser, Stari grad Ostrožac, privlači sve veći broj posjetilaca

Krajiški biser, Stari grad Ostrožac, privlači sve veći broj posjetilaca

Stari grad Ostrožac u Cazinu, nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine i jedini spomenik kulture u obliku dvorca koji Bosna i Hercegovina ima, smješten u potpuno prirodnom okruženju, svojom ljepotom, jedinstvenošću i bogatom historijom, svake godine privlači sve veći broj posjetilaca.

O tom historijskom dragulju Krajine i Bosne i Hercegovine, mjestu gdje dok kročite doslovno osjećate duh prošlosti, vodi brigu JU Kulturni centar Cazin koji vrši periodičnu evidenciju posjeta koje dijele na sezonske i vansezonske, a navode da je u ovoj godini zabilježeno više od 10.000 domaćih i stranih turista i posjetilaca.

-Vrlo je teško dati precizne podatke o broju posjeta, budući da imamo i kolektivne posjete, za koje se odobravaju popusti na ulaznice. U ovom periodu, s obzirom na globalna kretanja u vezi s pandemijom koronavirusa, ostvarili smo značajan porast broja posjetilaca – kazali su Feni u Kulturnom centru Cazin.

Kako ističu, u proteklom periodu je urađeno mnogo projekata vezanih za očuvanje tog spomenika, ali i za njegovu promociju u turističke svrhe. Prije svega, realizirana je Kolonija skulptora “Ostrožac“, kao najdugovječnija likovna manifestacija u Bosni i Hercegovini u oblasti kiparstva. Nakon toga je održan niz promocija knjiga, koncerata i izložbi unutar zidina ovog krajiškog bisera.

Također, ove godine će izaći i II dopunjeno izdanje mini monografije Kolonije skulptora, koja je sastavni dio ovog spomenika i kao takav dio i Odluke Komisije za nacionalne spomenike, kojim je ovaj stari grad postao nacionalnim spomenikom BiH 2013. godine.

-Trenutno smo u fazi izrade elaborata za sanaciju i održavanje zidina bedema i Srednjovjekovne kule, kako bismo i ovaj dio Starog grada Ostrožac konačno stavili u funkciju i omogućili turistima da dožive punu panoramu ovog grada i njegove okoline – najavljuju iz Kulturnog centra Cazin.

Ova institucija upravlja nacionalnim spomenicima u državnom vlasništvu na tom području i zasad su to samo Stari grad Ostrožac i kuća Nurije Pozderca u samom centru grada. Sanacija, konzervacija i zaštita ovih objekata zavisi od niza faktora, koji nisu uvijek, kako navode, finansijske prirode.

-Obimni su projektni zadaci i zakonska regulativa koja prati oblast zaštite nacionalnih spomenika. U tom pogledu imamo nezaobilazne nadležnosti Federalnog ministarstva prostornog uređenja, kao i Zavoda za zaštitu spomenika i Federalnog ministarstva kulture i sporta. U tom pogledu, za svaku, pa i najmanju radnju planiranu na prostoru ovih spomenika, neophodno je dobiti dozvole i saglasnosti od navedenih subjekata. Da bi to bilo moguće, neophodno je imati kompletnu projektnu dokumentaciju i osigurana sredstva za realizaciju. Budući da su ona, posebno u oblasti kulture, vrlo oskudna, primorani smo aplicirati na javne pozive većeg broja donatora, vladinih i nevladinih, u cilju efikasnije, bolje i brže sanacije ovih spomenika. Do sada je uloženo nekoliko stotina hiljada KM u sanaciju vanjskih zidina spomenika – naveli su iz Kulturnog centra Cazin.

Ističu da je dosad sanirano više od 80 posto ovog dijela objekta. U nastavku se rade pripreme za sanaciju Srednjevjekovne kule i pristupnog mosta, za koju će ove godine biti utrošeno 30 hiljada KM.

Potpuna sanacija objekta, kako podvlače, nije moguća u kratkom roku, budući da je dio ovog spomenika i dvorac Lotara von Berksa, za koji postoji urađena projektna dokumentacija, a čija sanacija je procijenjena na više od tri miliona KM.

U procesu zaštite i očuvanja spomenika kulture, samim tim i nacionalnih spomenika, Kulturni centar Cazin ima podršku svih nivoa vlasti, posebno federalnih institucija, koje su zakonom i zadužene za nadzor nad ovim spomenicima i njihovom sanacijom. Na nivou grada i kantona, kažu, izdvajaju se sredstva za promociju nacionalnih spomenika i djelimično njihovu obnovu, u skladu s mogućnostima budžeta, a na osnovu javnih poziva i projektnih aplikacija.

Stari grad Ostrožac, nekada mjesto gdje su boravili plemići i knezovi, age, kapetani i begovi, grofovi, vitezovi i aristokrate, pjesnici, umjetnici, sastoji se od srednjovjekovne utvrde, utvrde iz osmanskoga perioda, dvorca Lothara von Berksa i zbirke skulptura smještene u srcu Staroga grada.

Taj unikatni spoj različitih arhitektonskih stilova posjetioce ostavlja bez daha, a sa zidina tog, jednog od najvećih i najbolje utvrđenih starih gradova u Bosni i Hercegovini, pruža se jedinstven pogled na prekrasno prirodno okruženje i krajišku krasoticu Unu.

Previous Kesten, simbol Bosanske krajine: Izvozi se samo kao sirovina
Next Na današnji dan austrijski vojskovođa Savojski spalio Sarajevo

You might also like

BH RAZGLEDNICA

Braća Tahirovići sa Vlašića među posljednjim su bosanskim nomadima

Život na otvorenom, u prirodi i borbi s njom. U stalnom pokretu. Tako izgleda život nomada sa Vlašića, jedne od najljepših bosanskohercegovačkih planina. Ukus vlašićkog sira itekako je poznat, ali

ŽIVOT

Jablanica: Cvitan, Anica i Jela ne brinu za prevoz na misu jer putuju sa imamom

Na obalama Jablaničkog jezera dotiču se dvije, organizacijski kazano, vjerske zajednice: džemat i župa. Zapravo, u određenoj mjeri se teritorijalno i preklapaju. Džemat se zove Lizoperci, a župa Gračac. U

BH RAZGLEDNICA

Fascinantan snimak iz zraka: Livanjski divlji konji

  Svako ko se nekada vozio na dijelu magistralnog puta M-16 dionicom Livno-Kupres zna da se zbog velikog broja livanjskih divljih konja tuda mora voziti opreznije. Livanjski divlji konji godinama