Bana Mateja Ninoslava (1232–1250) ubrojit nam je medju znamenitije ličnosti u povjesti bosanskoj; za njegova burna vladanja prvi se put Bosna upliće u poslove susjednih država i zemalja.
***
Iz knjige: Povijest Bosne do propasti kraljevstva.
Autor: Vjekoslav Klaić, 1882. u Zagrebu.
– Rimski dvor i kralj Andrija uvidiše sada, da neće uspjeti milom, te odluče pokušati silom, zatiranjem krivovjeraca i otimanjem njihovih baština.
Pa tako bi sada pokrenuta proti Bosni i tamošnjim patarenom križarska vojna kao što u južnoj Francezkoj proti Albigenzom.
Križarska vojna započe god. 1234. i trajaše uz neke stanke do god. 1239.
Poslanicom od 14. listopada(oktobra) iste godine pozove papa hrvatskoga vojvodu Kolomana, da krene na put proti krivovjercem u Slavoniji. Malo zatim, 17. listopada(oktobra) napisa dva pisma bosanskomu biskupu Ivanu; u jednom ga opomenu, da muževno radi proti krivovjercem u svojoj biskupiji, a u drugom mu dozvoljava, da proglasi oprost svim, koji bi pograbili oružje na korist svete vjere.
Nu to nebijaše još dosta. Posebnim pismom od istoga dana naloži biskupu zagrebačkomu Stjepanu II, da u svem pomaže križare, i da štiti njihova dobra, dok će se oni daleko od kuće boriti; osim toga razglasi sam papa, da će se svim onim, koji bi pošli sada na vojnu, podieliti oprost, kao što se daje križarom idućim u svetu zemlju.
Napokon uze papa vojvodu Kolomana i njegova dobra u zaštitu sv. Petra i rimske stolice, dokle god bude na vojni proti krivovjercem.
Ovako se još koncem g. 1234. spremi križarska vojska pod hrvatskim vojvodom Kolomanom, da mačem i ognjem zatare patarene u Slavoniji i Bosni.
Da bi Koloman mogao uspješnije vojevati, pomagaše ga otac, ugarski kralj Andrija II svakim mogućim načinom. Ne samo da mu je sam križare po Ugarskoj kupio, nego mu je napokon i samu Bosnu darovao u podpuno vlasništvo, što je papa Gregorije IX 28. srpnja(jula) 1235. posebnim pismom svečano potvrdio. Ovim je činom kralj Andrija podložio Bosnu hrvatskomu vojvodi i tako oduzeo Mateju Ninoslavu banovinu.
Ovaj bijaše s toga vrlo ogorčen; pa ako je prije i bio protivnik patarenom, to je sada svom dušom prionu uz nje, jer se je radilo o samostalnosti i obrani domovine.
Nije nevjerojatno, da su se uz Ninoslava i patarene digli listom svi Bošnjaci, samo da im liepa domovina nepadne pod Ugarsku.
O križarskoj vojni, što se je sada pod vojvodom Kolomanom vodila proti banu Ninoslavu i cieloj Bosni, neima potankih viesti. Kušati ćemo ipak, da po oskudnih podatcih sastavimo ma i površnu sliku toga vojevanja.
Godine 1235. ratovala je križarska vojska nesretno.
Matej Ninoslav otimao se je sa Bošnjaci toli uspješno, da je bosanski biskup Ivan izgubio svaku nadu, da bi se mogao vratiti u svoju biskupiju.
On se zato zahvali papi Gregoriju na časti biskupskoj, jer da ga ‘tište ratni trudovi’ . Papi se je to na žao dalo, te posebnom poslanicom od 20. rujna (septembra) 1235. nagovaraše Ivana, da uztraje, spotičuć mu, da bi kukavno bilo, sada uzmaknuti, nego neka i nadalje upravlja svojom biskupijom, te pobija krivovjerce i ostale protivnike katoličke crkve.
***
(mb)