Kupreška kosidba upisana na UNESCO listu kulturne baštine

Kupreška kosidba upisana na UNESCO listu kulturne baštine

Takmičenje u kosidbi trave na Kupresu upisano je na UNESCO Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva na 15. zasjedanju Komiteta za očuvanje nematerijalne kulturne baštine.

“Na adresu Ministarstva civilnih poslova danas je stigla velika vijest za Bosnu i Hercegovinu. Kupreška kosidba, postala je dio baštine čovječanstva. Dan kosidbe ili Strljanica je višestoljetna tradicija tog kraja. Običaj je to koji znači više od kosidbe. Godišnje okuplja tisuće posjetitelja i pratitelja ove iznimne kulturne manifestacije. Običaj kosidbe ručno rađenim kosama i viteško natjecanje kosaca predstavljaju godišnju krunu ove aktivnosti”, navodi se u jučerašnjem saopćenju kabineta ministrice Ankice Gudeljević.

Takmičenje u kosidbi trave na Kupresu je upisano na UNESCO reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva na 15. zasjedanju Komiteta za očuvanje nematerijalne kulturne baštine.

Incijativu za nominaciju ovog elementa je pokrenula lokalna zajednica koja baštini ovu tradiciju,  a upis na UNESCO-vu listu doprinosi podizanju svijesti ne samo o važnosti nematerijalne baštine nego i važnosti njezina daljnjeg očuvanja i prenošenja na mlade.

Ministarstvo civilnih poslova BiH i Državno povjerenstvo za UNESCO su dali podršku ovoj inicijativi i nominaciju uputili UNESCO-u.

Običaj takmičenja u košenju trave na Kupresu je četvrti element nematerijalne baštine Bosne i Hercegovine koji je upisan na reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, nakon Zmijanjskog veza, Konjičkog drvorezbarstva i Branja trave ive na Ozrenu.

Previous Kako je 'blago Ukrajine' završilo kod Rusa
Next Univerzitet u Sarajevu promovirao 61 doktora nauka i umjetnosti

You might also like

BH RAZGLEDNICA

Slapovi Kozice: Prirodni dragulj fojničkih rijeka

Iako je Fojnica najpoznatija po Franjevačkom samostanu iz 14. vijeka koji čuva desetine knjiga starih nekoliko vijekova, ovaj gradić, smješten na izvoru termalne vode, krije brojne prirodne ljepote kao što

BAŠTINA

Zavičajni muzej u Konjicu čuva pravo blago naše domovine (Video)

  Od sudačke stolice, bitnog simbola srednjovjekovne bosanske države, do nakurnjaka, koji simbolizira muškost i zimu bosansku. Historija dragulja Konjica u Zavičajnom muzeju: Videopriča Senada Hadžifejzovića i Face TV.

BH RAZGLEDNICA

Za deset mjeseci više od 1,1 milion turista

  U periodu januar – oktobar 2017. godine turisti su u Bosni i Hercegovini ostvarili 1.149.721 posjetu, što je više za 14 posto i 2.374.918 noćenja, što je više za