Lavrov u Bosni i Hercegovini – potvrda ruskog uticaja

Lavrov u Bosni i Hercegovini – potvrda ruskog uticaja

Sergej Lavrov dolazi u Bosnu i Hercegovinu na 25. godišnjicu Dejtonskog sporazuma kako bi, prema analizama, pokazao Zapadu da Rusija ne odustaje od uticaja u ovom dijelu svijeta.

Sergej Lavrov je u Bosnu i Hercegovinu trebao doći uoči novembarskih lokalnih izbora, ali je ta posjeta odgođena jer je Lavrov morao u samoizolaciju. Direktor banjalučkog Centra za međunarodne odnose Miloš Šolaja podsjeća da je šef ruske diplomatije i tada govorio da treba očuvati suverenitet i teritorijalni integritet BiH, poštovati ustavnu strukturu države i ravnopravnost njenih entiteta.

Šolaja je dodao i da posjeta Lavrova Bosni i Hercegovini uvijek podrazumijeva i neku vrstu podrške Miloradu Dodiku. Naime, protokolom je predviđen i privatni sastanak Lavrova sa članom Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda u Istočnom Sarajevu, u Republici srpskoj, i to prije susreta sa drugim zvaničnicima.

“Vjerujem da ćemo i ovoga puta čuti kako je Rusija voljna za saradnju sa BiH u svim oblastima. Drugo je pitanje to što se unutrašnji faktori u ovoj zemlji raspravljaju treba li da sarađuju sa Rusijom ili ne i koje bliži Moskvi, a ko nije. Uprkos različitim gledištima, sve se to može iskoristiti u opštem interesu”, smatra Šolaja.

Šolaja očekuje i razgovore o Dejtonskom sporazumu. “Stav je Rusije da dejtonsku strukturu BiH treba očuvati i vjerujem da će to i ovoga puta biti potvrđeno. Moguće je da će akcenat biti i na zatvaranju OHR-a (Ureda visokog predstavnika). To je prioritet Rusije i kao članice Vijeća za implementaciju mira gdje Moskva gotovo u pravilu izdvaja svoje mišljenje, odnosno ne slaže sa drugim članicama Vijeća”, kaže sagovornik DW-a.

Uloga Rusije u poslijeratnoj stabilizaciji mira u Bosni i Hercegovini

“Rusija je uvijek bila konstruktivna u mirovnom procesu u BiH, naročito devedesetih godina kada je bila slabija u odnosu na Zapad i kada je kao članica Kontakt grupe pregovarala u Dejtonu sa svim balkanskim i međunarodnim akterima o miru u BiH. Rusija i dalje djeluje u toj funkciji. U posljednjih nekoliko godina Moskva se poziva na međunarodno pravo i u tom okviru treba posmatrati njen stav prema Dejtonskom mirovnom sporazumu”, kaže Šolaja.

Nakon potpisivanja Mirovnog ugovora za Bosnu i Hercegovinu, Rusija je posljednjih godina dvadesetog stoljeća imala pozitivnu ulogu u njegovoj implementaciji, kaže profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu Nerzuk Ćurak.

“Bila je to jeljcinovska Rusija, slaba država ovisna od zapadne pomoći, ali u smislu ispunjavanja preuzetih međunarodnih obaveza Jeljcinova i Kozirjevljeva (ruski ministar vanjskih poslova) Rusija bila je puno pouzdaniji partner od Putinove agresivne Federacije koja, npr. u Vijeću za implementaciju mira u BiH nije podržala nijednu odluku, nijedan politički stav, nijedan zahtjev koji bi išao u smjeru izgradnje Bosne i Hercegovine kao postkonfliktne države”, kaže Ćurak.

Nerzuk Ćurak: “Ruski interes – Bosna i Hercegovina kao zamrznuti konflikt”

“Naprotiv, Rusiji je još uvijek u interesu da BiH tretira kao zamrznuti konflikt, pri čemu ta zamrznutost istovremeno označava dozvoljeni maksimum u proizvodnji države, što je de facto negacija međunarodne volje za izgradnju Bosne i Hercegovine kao stvarne, funkcionalne, realne države. Mogli bi ironijski kazati da Rusija u PIC-u kontinuirano krši Dejtonski mirovni sporazum baš kao i njihov precijenjeni gubernator, zadnja pošta – Laktaši”, kaže sagovornik DW-a.

Dejtonski mirovni ugovor i 25 godina od potpisivanja, manje je historijski dokument, a više živa materija koju ključni svjetski akteri prilagođavaju sebi i svojim geopolitičkim potrebama, smatra Ćurak.

“Dolazak Lavrova u Sarajevo još jednom potvrđuje da je Bosna i Hercegovina lokalna država u globalnom opticaju, čija unutrašnja nefunkcionalna politička arhitektura omogućuje Rusiji da snaži svoje pozicije u ‘bližem inozemstvu’ Moskve, a koje su uzdrmane i u Ukrajini i u Bjelorusiji, a i na Kavkazu. Ko zna, možda geopolitičke silnice usmjere Rusiju ka snaženju BiH u narednom periodu, ako bi to za posljedicu imalo organiziranu nezainteresiranost Zapada za probleme u ruskom susjedstvu”, ističe Ćurak.

Moskva treba odbaciti “najvećeg kršitelja Dejtonskog sporazuma”

“U svakom slučaju, ovu posjetu treba iskoristiti za revitalizaciju Dejtona kao dinamičkog procesa, a to prije svega znači upoznavanje zvanične Moskve sa notornošću koje Lavrov možda nije svjestan: da je najveći kršitelj Dejtonskog sporazuma njegov, navodno, najveći pobornik – Milorad Dodik. Ako Rusija toliko insistira na Dejtonskom sporazumu mora kao svog saveznika odbaciti njegovog najvećeg opstrukcionistu”, zaključuje sarajevski profesor.

I mediji u Bosni i Hercegovini pišu o predstojećoj posjeti Sergeja Lavrova, podsjećajući da je ona predviđena upravo za 14. decembar, dan kada se obilježava 25. godišnjica potpisivanja Dejtonskog sporazuma u Parizu. Time se, prema pisanju Dnevnog avaza, signalizira ruska privrženost Dejtonu kojeg Moskva gleda “apsolutno drugačije u odnosu na ostale članice Vijeća za implementaciju mira”.

“Lavrov je visoki ruski zvaničnik i činjenica da dolazi u BiH u ovakvim okolnostima, dok traje pandemija, govori da Moskva ne namjerava olako popustiti niti prepustiti svoj utjecaj nekom drugom. Ovaj datum i način realizacije posjete su poruka Sjedinjenim Američkim Državama i posebno Evropskoj uniji da Rusija ostaje međunarodni igrač u regiji”, piše Dnevni avaz.

Daniel Serwer: “Cilj Moskve osigurati da Bosna i Hercegovina ne nastavi put ka NATO-u”

Sarajevsko Oslobođenje donosi intervju sa američkim stručnjakom za Balkan Danielom Serwerom koji, između ostalog, govori i o ruskom uticaju u Bosni i Hercegovini i regiji.

“Rusi posjeduju Milorada Dodika i teško su naoružali njegovu policiju. To je opasno. Cilj zvanične Moskve je osigurati da Bosna i Hercegovina ne nastavi put ka NATO-u, pa čak i kroz stvaranje problema. Uticaj Moskve je i u Beogradu. To riskira podjelu Balkana između Zapada i Rusije, ali i Kine. Ne zvuči mi to kao dobro susjedstvo. Srbi to mogu zaustaviti. Zapad će pomoći, ali građani RS-a i Srbije su ti koji moraju pokrenuti inicijative”, napominje Serwer.

Ministar vanjskih poslova Ruske Federacije Sergej Lavrov boravit će u službenoj posjeti BiH 14. i 15. decembra. Poslije susreta sa Miloradom Dodikom u Istočnom Sarajevu, predviđen je sastanak Lavrova sa članovima Predsjedništva BiH, a potom i ministricom vanjskih poslova BiH Biserom Turković. Nakon boravka u Bosni i Hercegovini, Lavrov će posjetiti Srbiju – piše DW.

Previous Predstavljena publikacija 'Sjećanje na genocid u Srebrenici: Poruka civilizacije'
Next Biden: Bosna u srcu Evrope - cjelovita, slobodna i mirna

You might also like

NAŠI DANI

Vulin: Dan osnivanja srpske praznik za sve Srbe

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin čestitao je ”svim Srbima 9. januar – Dan Republike srpske”, te poručio da je ”dan osnivanja srpske praznik za sve Srbe”. Vulin je rekao

NAŠI DANI

Predsjedavajući državnog Predsjedništva pozvao ambasadora Srbije na hitan sastanak

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne iu Hercegovine Šefik Džaferović pozvao je danas na hitan sastanak ambasadora Republike Srbije u našoj zemlji Aleksandra Đorđevića. Razlog za pozivanje ambasadora Srbije je iskazivanje protesta zbog

NAŠI DANI

Mijatović: Sila nad manjinom pokazuje slabost

Političar Vojin Mijatović prokomentarisao je aktuelna dešavanja oko obilježavanja neustavnog dana manjeg bh. entiteta i niza provokacija proisteklih iz toga… SILA NAD MANJINOM POKAZUJE SLABOST, A NIKAKO MOĆ, A ONI