Limena ambalaža iz Maglaja ide za evropske i svjetske kupce – Firma ADV PAX Lutec širi pogon i zapošljava još 50 radnika
Ovu firmu u Maglaju prošle godine su osnovali Edin i Elzina Kukavica, koji su svoj biznis već razvili u Njemačkoj i Kini. Kako kaže Edin Kukavica u razgovoru za eKapiju, ideja za gradnju pogona u Maglaju nije došla slučajno, jer je bilo više razloga.
– Dugi rokovi isporuke iz Kine, problemi sa brodskim kompanijama i kontejnerima, politička situacija oko kursa američkog dolara, ljubav prema domovini – svi ti razlozi zajedno doveli su do ove odluke – kaže naš sagovornik.
U pogonu u Maglaju, koji sada ima 600 m2 površine, proizvodi se ukrasna ambalaža svih oblika (okrugla, pravougaona, kvadratna, ovalna) kao i posebno dizajnirana ambalaža koja, kako kaže, postaje prepoznatljiva tek na mjestu prodaje. Problem sa nedostatkom stručne radne snage riješili su ubrzanom obukom, kako bi što prije ostvarili uspjeh.
– U Maglaju smo najprije kupili parcelu površine 5.000 m2, a onda u roku od četiri mjeseca počeli gradnju proizvodne hale od 600 m2. Nakon montaže mašina shvatili smo da će nam biti veoma tijesno. Hala će zato biti proširena ove godine, a investicije koje planiramo tokom 2018. biće vrijedne milion evra. Trenutno raspolažemo kapacitetima od pola miliona jedinica ambalaže mjesečno – kaže Kukavica.
Sada zapošljavaju 45 radnika, a kada prošire postojeću halu zaposliće još 50 ljudi. ADV PAX Lutec svoje proizvode planira plasirati za Nestle, Dr. Oetker, Dallmayr, Lambertz, Lindt, Heilemann Confiserie, Rausch, Bosch i Siemens.
Njihovi kupci dolaze iz prehrambene i konditorske industrije, a tu su i proizvođači začina, čaja, kafe, lijekova, reklamnog materijala, izdavačke kuće i mnogi drugi.
Od Njemačke, preko Kine do Maglaja

– Od jednočlanog privrednog društva razvili smo se u globalnog igrača koji svoje proizvode distribuira u Njemačkoj, Austriji, Švajcarskoj, svim evropskim zemljama, ali i na Tajlandu, u Indoneziji, Meksiku, Dominikanskoj Republici i Moldaviji. U Njemačkoj posjedujemo sopstvenu poslovnu zgradu i skladišta. Takođe, u Njemačkoj smo pokrenuli našu internet prodavnicu, najveću internet prodavnicu u Evropi, odakle snabdijevamo kupce širom Evrope, uključujući Srbiju i BiH.
Pomoć UNDP-a
Greenfield investiciju u Maglaju pomogli su EU i Razvojni program Ujedinjenih nacija u ovkiru projekta “Lokalni integrisani razvoj” (LIR). LIR je trogodišnja inicijativa (2016–2018) koju primarno finansira Evropska unija (EU), a provodi Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u saradnji sa Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, Ministarstvom razvoja, poduzetništva i obrta FBiH, Ministarstvom uprave i lokalne samouprave RS i dva entitetska saveza opština i gradova.
Projekat LIR se implementira u 21 jedinici lokalne samouprave u BiH, a u cilju podizanja životnog standarda i povećanja socijalne kohezije u BiH putem inkluzivnog održivog socioekonomskog razvoja. Specifični cilj projekta LIR je stimulacija odgovornog i dobrog upravljanja, ekonomskog razvoja te promocija socijalne inkluzije na lokalnom nivou kroz integrisani lokalni razvoj, prvenstveno u područjima pogođenim poplavama kao i onim s velikim procentom povratnika ili interno raseljenih lica.
– EU i UNDP imaju isti cilj u podršci preduzetnicima i investicijama kao što je ADV PAX Lutec. Ovo je odličan primjer kako je moguće napraviti pozitivne promjene u korist zajednica – rekao je nedavno Ismar Ćeremida, koordinator za ekonomski razvoj u UNDP-u BiH.
You might also like
Čapljina miriše na “Lastu”: Svečano otvorena fabrika koja će oživjeti Hercegovinu –
Službeno je u rad puštena čapljinska ”Lasta”, fabrika keksa i vafla po kojoj je Čapljina više od pola stoljeća bila poznata širom svijeta. Današnji dan zasigurno će biti zlatnim slovima
Fondacija za bolju budućnost BiH uvezuje dijasporu s bosanskim kompanijama
Iz Fondacije za bolju budućnost BiH saopćeno je da posljednjih godinu intenzivno rade na okupljanju Bosanaca i Hercegovaca koji su zbog rata život započeli u inozemstvu, gdje su danas uspješni
Iz Njemačke u Bosnu: Zarađene milione uložio u građevinski biznis
Nehada Kardovića, uspješnog biznismena iz Njemačke, u Bosnu i Hercegovinu je dovela želja da probudi uspavanu ekonomiju, što je veoma uspješno uradio u Begovom Hanu otvorivši firmu za proizvodnju betonskih