Ljekari UKC Tuzla volonterski liječe povratnike u RS-u
Ljekari Univerzitetsko-kliničkog centra Tuzla na čelu sa prof.dr. Šekibom Umihanićem odlaze u Srebrenicu kako bi obavili preglede građana kojima je potrebna neka od zdravstvenih usluga.
Njihove aktivnosti su dobrovoljne i volonterske, s ciljem da pruže što kvalitetniju zaštitu povratnicima u manjem entitetu, bez obzira na vjeru, naciju ili boju kože.
Profesor otorinolaringologije Šekib Umihanić ovoga vikenda je sa kolegama boravio u Potočarima kako bi uradili sistematske preglede 80 učenika korisnika Emaus internata.
– Prema dostupnim informacijama do sada djeci povratnika u RS u školama nisu urađeni sistematski pregledi koji bi inače trebali biti obavezni. Posebnu pažnju zaslužuju učenici koji se educiraju u “Edukativnom centru” Nova Kasaba gdje su djeci oduzeta prava na obrazovanje u Osnovnoj školi Konjević Polje i time izložena segregaciji i diskriminaciji od strane obrazovnog sistema manjeg bh.entiteta. Moje kolege i ja smo na raspolagnju za preglede kako djece tako i odraslih pacijenata tamo gdje je to potrebno, bez obzira na teritoriju, vjeru, naciju u duhu osnovnih principa humanosti za koju smo se davno opredjelili u času stupanja u redove naše časne profesije, doktora medicine – izjavio je prof. Umihanić.
U subotu su ekipu činila tri stomatologa, dva doktora medicine, tri logopeda, jedan pedijatar, specijalista interne medicine i specijalista otorinolaringologije.
Prema potrebama stanovništva su i tim hirurga, te psihijatara. Ekipa se proširuje prema zahtjevima pacijenata
Kako je za Fenu rekao Umihanić, njegove kolege i on će doći u svaki dio gdje je njihova stručna pomoć potrebna.
– U svima nama postoji određena doza društvene odgovornosti, da moramo biti spremni na ovakve zadatke i ovu vrstu obaveze – izjavio je Umihanić.
Ljekari svoje aktivnosti planiraju u narednom periodu proširiti i na udaljenija mjesta u Podrinju kako bi svi povratnici imali jednaku zdravstvenu zaštitu.
You might also like
Dr. Nakaš: Bosna i Hercegovina je ozbiljno pristupila suočavanju s krizom
U svakoj, pa i najtežoj situaciji, bitno je ‘izvući’ i podijeliti s ljudima informacije koje mogu biti korisne za njih i time voditi do olakšavanja i prevazilaženja krize, mišljenje je
U Općoj bolnici 29 medicinskih sestara/tehničara zasnovalo radni odnos
Opća bolnica „Prim. dr. Abdulah Nakaš“ zaposlila je 29 medicinskih sestara/tehničara preko raspisanog javnog oglasa. Njih 20 je raspoređeni na pojedina bolnička odjeljenja a medicinski kadar je popunjena i sa
SZO: Možda nikada neće biti pouzdanog lijeka protiv korona virusa
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO/WHO) danas je upozorila da možda nikada neće biti pouzdanog lijeka protiv korona virusa, iako se svi nadaju spasonosnoj vakcini protiv virusa od kojeg su oboljele desetine