PIŠE: Jusuf Delić / NoviKonjic.ba
ČUHOVIĆI – Selam i pozdrav s mjesta gdje se vrijeme usporava, a ljepota prirode dostiže svoju iskonsku formu.
Naš dopisnik Jusuf Delić zabilježio je prizor koji podsjeća na staru razglednicu: krdo goveda okupljeno je oko malog jezera nadomak Čuhovića, mirno pijući vodu.
Iza njih, kao vječiti, tihi čuvar, uzdiže se planina Lovnica, u čijem podnožju leži selo Čuhovići, uronjeno u svoju skromnu i vječitu mirnoću.
Ovaj kadar je više od fotografije; to je slika jednostavnosti i suživota. Čist zrak, odsjaj neba koji se preslikava na površini vode i stoka u svom prirodnom ritmu stvaraju prizor kakav se danas rijetko sreće.
Oko svega dominira ona planinska tišina koja, kako Delić naglašava, “liječi dušu”.
Riječ je o jednostavnoj, pravoj i iskonskoj slici, gdje je vrijeme, čini se, na trenutak zaustavljeno da nas podsjeti na ljepotu koja ne prolazi i koja ostaje izvan užurbanosti modernog svijeta.










