Memorijalni centar Srebrenica ponovo otvoren; u Maršu mira ove godine najviše 100 učesnika

Memorijalni centar Srebrenica ponovo otvoren; u Maršu mira ove godine najviše 100 učesnika

Memorijalni centar Srebrenica je otvorio vrata za posjetioce nakon duže pauze uzrokovane mjerama zaštite vezane za pandemiju novog koronavirusa. Uz posebne mjere zaštite posjetilaca i zaposlenika, plan individualnih i grupnih posjeta se sada vraća redovnom rasporedu, prenosi AA.

“U periodu trajanja pandemije COVID-19 Memorijalni centar je priredio četiri video-virtuelne ture, kojim smo htjeli svima koji su zainteresovani za rad ove institucije, približiti prostor i sadržaje koje imamo, te istovremeno zadržati vezu sa ljudima u vremenu izolacije. Također, kustos Hasan Hasanović je održao nekoliko online predavanja, u saradnji sa univerzitetima u Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Američkim Državama, čime smo uspjeli održati kontinuitet edukacija i partnerstava sa obrazovnim ustanovama širom svijeta“, kazao je Azir Osmanović iz Memorijalnog centra.

Osmanović potvrđuje da je period pandemije COVID-19 bio i prilika za razvoj nekoliko novih programskih aktivnosti.

“Nastavljen je projekat prikupljanja ličnih predmeta žrtava genocida u Srebrenici. Uspješno je realizirana akcija prikupljanja knjiga za našu biblioteku, u kojoj smo prikupili preko 5.000 naslova. Imali smo dobar odziv na upit da se doniraju fotografije, muzika i video sadržaji prema Memorijalnom centru“, dodaje Osmanović.

U toku su pripreme za projekat “12 dana sjećanja“, kojim će se kroz online diskusije, svjedočenja, video i ilustracije obilježiti dani oko 25. godišnjice genocida. Također, značajan fokus u naredna dva mjeseca će biti posvećen svjedočenjima žrtava i svjedoka genocida kroz pripremu video sadržaja sa njihovim pričama.

“U saradnji sa Centrom za postkonfliktna istraživanja ćemo ubrzo krenuti sa predstavljanjem rezultata istraživanja koje je fokusirano na presude krivičnih sudova vezanih za genocid u Srebrenici. Predstavili smo Izvještaj o negiranju genocidu na engleskom i bosanskom jeziku, a već smo realizirali snimanje više od polovine učesnika ‘Čitanja za Srebrenicu’, koje će na kraju biti pretvoreno u višesatni video, dostupan muzejima, galerijama i ustanovama na korištenje i prikazivanje u okviru obilježavanja 25. godišnjice genocida. Vjerujem da smo u ovom periodu pokazali da Memorijalni centar može držati korak sa memorijalima na svjetskom nivou, te da s razlogom imamo povjerenje porodica žrtava, istraživača genocida i šire društvene zajednice na tom putu“, zaključio je Osmanović.

Zbog novonastale situacije u vezi s širenjem nove vrste koronavirusa, Marš mira 2020. godine, neće biti organizovan u istom kapacitetu kao i prethodnih godina.

Marš mira, koji je pored komemoracije i dženaze žrtvama, jedna od glavnih aktivnosti u sklopu obilježavanja godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice, prethodnih godina okupljao je hiljade ljudi iz različitih dijelova svijeta koji su na ovaj način željeli odati poštu žrtvama genocida počinjenog u julu 1995. godine u Srebrenici.

“Prinuđeni smo da ovogodišnji Marš mira obilježimo simbolično i da smanjimo broj učesnika kako bi ispoštovali mjere koje su donesene, s ciljem zaštite građana. Naša obaveza je da poštujemo sve naredbe nadležnih institucija, i shodno tome želim obavijestiti da za Marš mira 2020. učešće mogu uzeti isključivo samo preživjeli iz Marša smrti 1995. godine, gdje je broj sveden na 100 učesnika”, rekao je predsjednik Pododbora za Marš mira Munir Habibović.

Spisak učesnika koji se budu prijavili na ovogodišnji Marš mira bit će objavljen na web i Facebook stranici Marša mira najkasnije do 1. jula.

Marš mira je jedna od najvećih aktivnosti u okviru obilježavanja godišnjice genocida.

Na trasi od Nezuka do Potočara učesnici su ranijih godina prolazili maršrutom: Nezuk – Baljkovica – Parlog – Crni Vrh – Snagovo – Liplje – Jošanica – Donja Kamenica – Bakrači – Glodi – Udrč – Cerska – Kaldrmica – Đugum – Mravinjci – Burnice – Kameničko Brdo – Ravni Buljim – Jaglići – Šušnjari – Budak – Potočari (Memorijalni centar).

Marš mira, trodnevno pješačenje koje se organizuje od 2004. godine u okviru obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici, simboliše čuvanje sjećanja i sprečavanje negiranja onoga što se u ljeto 1995. godine dogodilo u Srebrenici i njenoj okolini.

Marš mira za preživjele simbolizira čuvanje sjećanja i sprečavanje negiranja genocida u Srebrenici.

Previous Resorni ministar u Kantonu 10: Zašto nikom nije stalo da naplatimo 15 miliona KM za korištenje voda Buškog jezera?
Next Bošnjaci su dali pečat crnogorskoj nezavisnosti

You might also like

NAŠI DANI

Vlada Kantona Sarajevo: Data saglasnost za raspisivanje javnog oglasa za prijem 120 novih policajaca

Vlada Kantona Sarajevo dala je saglasnost za raspisivanje javnog oglasa za popunu upražnjenih radnih mjesta i zapošljavanje 120 novih policajaca u Ministarstvu unutrašnjih poslova KS. Iz Uprave policije su u

NAŠI DANI

Komšić: Po nalogu režima u Beogradu, a putem korumpiranog i politički pristrasnog pravosuđa, nastoji se poništiti činjenica srbijanske agresije

Član državnog Predsjedništva Željko Komšić prokomentarisao je optužnicu Tužilaštva u ‘slučaju Dobrovoljačka’… “Prilično je jasno da je ponovno pokretanje procesa u slučaju Dobrovoljačka pokušaj da se putem montiranih optužnica, u

OTPOR BOSNE

Obilježavanje bitke za ”Oklopni voz” u Gradačcu

  U prijepodnevnim satima u Gradačcu počinje obilježavanje godišnjice „Bitke za oklopni voz“. Ova se operacija dogodila u vrijeme kada je veliki dio teritorija Bosne i Hercegovine bio okupiran i