Memorijalni centar Srebrenica: Predstavljeni rezultati istraživanja sudskih presuda za genocid

Memorijalni centar Srebrenica: Predstavljeni rezultati istraživanja sudskih presuda za genocid

Memorijalni centar Srebrenica i Centar za postkonfliktna istraživanja (PCRC) prezentirali su rezultate istraživačkog projekta “Genocid u Srebrenici kroz presude krivičnih sudova”, koji ima za cilj prikupljanje i širenje informacija u okviru pravnih istraga i presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, Suda Bosne i Hercegovine i Višeg suda u Beogradu.

“Konačno smo na jednom mjestu obuhvatili relevantne činjenice o procesuiranju lica odgovornih za genocid i zločine protiv čovječnosti, te sada krećemo i u jednu širu online kampanju, kojoj je cilj podići svijest o počiniocima i činjenicama koje su utvrđene pred međunarodnim i lokalnim sudovima.

Prosto rečeno, mi u Memorijalnom centru Srebrenica ne želimo biti institucija koja će reaktivno i saopštenjima odgovarati na negiranje genocida i minimiziranje žrtava. Želimo svaki dan nuditi činjenice, te vrijednim radom, istraživanjem i naučnim pristupom pokazati da ova institucija brine o čuvanju istine o genocidu. To smo prvo uradili Izvještajem o negiranju genocida, koji se bavio negatorima, a ovim projektom bavimo se sudski utvrđenim činjenicama i počiniocima“, kazao je Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica.

Svrha ovog projekta je podsticanje dijaloga o potrebi nastavka suđenja za genocid i druge ratne zločine u Bosni i Hercegovini i regiji, kao i borba protiv nekažnjivosti i negiranja zločina. Projekt uključuje inovativne i kreativne obrazovne i multimedijalne materijale koji se mogu koristiti za dijeljenje činjenica o istragama i presudama o genocidu u Srebrenici.

“Cilj ove istraživačke inicijative je prvobitno praćenje i prikupljanje činjenica i podataka iz dosadašnjih pravnih istraga i presuda koje se tiču genocida u Srebrenici, te objedinjavanje ovih nalaza u jedinstvenu bazu podataka koja je jednostavna za upotrebu i razumijevanje. Pored ovoga, željeli smo da istražimo i prikupimo podatke i o trenutnim procesima koji se tiču genocida u Srebrenici i, zaista, kreiramo pregled onoga što je učinjeno u pogledu pronalaska pravnih činjenica i dokaza. Smatramo da je prezentacija i suočavanje sa pravnim nalazima kroz izložbe, web prezentaciju i kampanju na socijalnim medijima, jedinstven način na borbu protiv relativizacije i negiranja zločina“, kazala je Velma Šarić, predsjednica Centra za postkonfliktna istraživanja.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), Sud Bosne i Hercegovine i sudovi u Srbiji osudili su više od 50 osoba na više od 700 godina zatvora za zločine počinjene u Srebrenici. Od 20 presuda MKSJ-a za zločine počinjene u Srebrenici, sedam uključuje i presude za zločin genocida.

Sud BiH donio je 25 presuda za zločine počinjene u Srebrenici, od čega je trinaest za zločin genocida. U Republici Srbiji doneseno je pet presuda koje se odnose na Srebrenicu, uključujući presude za ratne zločine protiv civilnog stanovništva i kršenje zakona i običaja ratovanja.

U projektu su kao izvori primarno korišteni nalazi i baze podataka međunarodnih i lokalnih sudova, ali i istraživanja drugih nevladinih organizacija, poput međunarodne organizacije Impunity Watch. Ovom prilikom, Thomas Unger, strateški savjetnik Impunity Watcha, naglasio je:

“Ova inicijativa je veoma značajna prvenstveno po jednom jasnom načinu na koji prezentuje činjenične istine o genocidu počinjenom u Srebrenici. Ne ostavlja nikakvu sumnju niti prostor za odbijanje činjenica. Ono što je čini, međutim, još važnijom jeste njen doprinos da se izbjegne ponavljanje ovakvih zločina u budućnosti. Srebrenica sa sobom ne nosi osvetu, već trajni podsjetnik na ono što se nikada ne smije ponoviti.ˮ

Izvor: Agencije

Previous 'Ovo što rade ne predstavlja nikakvu borbu protiv kriminala i korupcije, nego vrlo lošu režiranu političku predstavu'
Next Austrijski parlament traži da Vlada te zemlje ubuduće zabrani fašistička okupljanja u Bleiburgu

You might also like

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Heroji kao što je Samir Mišić ne smiju biti zaboravljeni

  Spomen-obilježje treba biti podsjetnik mladim polaznicima Policijske akademije da su na tom mjestu srpski policajci ubili učenika drugog razreda Na Vracama je danas obilježena 26. godišnjica odbrane Centra za

NAŠI DANI

Zabranjen rad Centru za obrazovanje iz Sanskoga Mosta

  Centru za obrazovanje odraslih Multilingua iz Sanskoga Mosta, koji se nedavno našao u središtu afere nakon što je novinarki Žurnala izdao lažnu diplomu, Ministarstvo obrazovanja Unsko-sanskog Kantona zabranilo je

NAŠI DANI

Čović prije 10 godina: Promjene Ustava i Izbornog zakona želimo iskoristiti da dobijemo svoj entitet

Petog i šetog novembra 2011. godine u Švicarskoj je boravila delegacija nevladine organizacije Hrvatski narodni sabor Bosne i Hercegovine (HNS BiH) na čelu sa Draganom Čovićem. Naš cilj je treći entitet