Mezaristan u Dživaru krije priču o prvim muhadžirima u Trebinju

Prostrani mezaristan u Dživaru kod džamije Dživar u Donjem Čićevu, Trebinje, obuhvata površinu od preko 15.000 metara kvadratnih, kazuje Husein ef. Hodžić, glavni trebinjski imam, piše agencija Patria.

Prvi pokopani su vjerovatno bili muhadžiri iz crnogorskog primorja poslije 1687. godine, Herceg Novog i drugih mjesta, a među njima vjerovatno neki od potomaka ranije prognanih muslimana iz Španije, piše novinska agencija Patria.

– Kada bi ovi stari mezari i njihovi nišani mogli govoriti ovim kasnijim, novim, mezarima i nišanima sigurno bi to bila uzbudljiva i poučna priča.

Danas je toliko mladih Bošnjaka koji postižu – ostvaruju magistrate i doktorate i niko od njih da se pozabavi prošlošću prvih bh. muhadžira u Trebinju i šire.

Možda se ovo pita i merhum Osman Zubčević (1259.) iz svoga mezara opominjući natpisom sa svoga nišana koji je poodavno izgubio vertikalu. Požurite mladi istraživači dok ove nišane nije progutala zemlja ako je već udomila njihove merhume!, poručuje ef. Hodžić.

Previous Bosna i Hercegovina može postati dio uspješne Evrope
Next NA DOBRINJI ODRŽANA ĆETENIJADA

You might also like

BAŠTINA

Tuzla: Svečano akademijom obilježeno 450 godina Gazi Turali-begovog vakufa

Svečana akademija povodom 450 godina Gazi Turali-begovog vakufa održana je danas u Amfiteatru Behram-begove medrese u Tuzli, u organizaciji Muftijstva tuzlanskog, Medžlisa Islamske zajednice (MIZ) Tuzla i Behram-begove medrese, javlja

BAŠTINA

Bihać: Stari grad Orašac mami sve više posjetilaca (Video)

U srcu Nacionalnog parka Una je Stari grad Orašac koji bi uskoro mogao postati nova turistička atrakcija. Stari grad Orašac bi istoimenom povratničkom naselju mogao vratiti nekadašnji sjaj, a mještanima

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Obilježavanje godišnjice Povelje Kulina bana napisane 1189. godine

Godišnjica Povelje Kulina bana, koja je napisana 1189. godine, bit će obilježena u okviru Međunarodnog festivala Grad sutra na Trgu Bosne i Hercegovine u Sarajevu. O značaju Povelje i srednjovjekovnoj