U večerašnjoj javnoj raspravi “Bosanski identitet i država u 20. stoljeću: U osporavanjima i razaranjima”, koja će se održati u Centru za kulturu Mostar u organizaciji Međunarodnog foruma Bosna, razgovarat će se o strateškim pitanjima za budućnost Bosne i bosanskog naroda, istaknuto je na današnjoj konferenciji za novinare.
Bosansko pitanje je sadržaj evropske politike i kulture u dugome vremenu. Moderni raspleti imperijalnih sukoba u Bosni i oko nje proizveli su različite oblike političkog i kulturnog antibosanstva. Tako je nastao geopolitički paradoks: što manje bosanstava, više srpstva i hrvatstva u Bosni.
Na tome paradoksu temeljena su osporavanja, razaranja i posvajanja gotovo svega bosanskog u gradnji političkih ideologija i njihovih državnih imaginacija. A sve to prate groteskne pojave pseudo znanosti ideologijskih tumačenja svega bosanskog. Zašto je pitanje o Bosni tabuizirano tokom 20. stoljeća? Jesu li nacionalističke elite tim tabuiziranjem doprinosile oslobađanju naroda na koje su se pozivale? Je li otvaranje svih sadržaja bosanskog pitanja moralni i politički imperativ pred filozofima politike i kulture?
O navedenim i drugim pitanjima uvodno će govoriti Taner Aličehić i Đenan Galešić. U raspravi će učestvovati Kadrija Hodžić, Husnija Kamberović, Rusmir Mahmutćehajić i Krsto Mijanović.
Taner Aličehić je predsjednik Centra za strategijske studije Međunarodnog foruma Bosna. Područja njegovog zanimanja su teorija političkih i ekonomskih brendiranja, financijski menadžment i međunarodni odnosi.
Kadrija Hodžić je istraživač ekonomskog razvoja Bosne u širem geopolitičkom okviru, a naročito tranzicijskih procesa. Iz tog područja objavio je i više knjiga.
Đenan Galešić je istraživač historije oblikovanja nacionalnih identiteta u Jugoistočnoj Evropi s naročitom usmjerenošću na bosansko pitanje i odnose religijskih naslijeđa i etno-nacionalnih razvoja.
Husnija Kamberović je direktor Instituta za historiju i profesor Univerziteta u Sarajevu. Njegovo znanstveno područje je savremena historija Jugoistočne Evrope, a naročito Bosne i Hercegovine.
Rusmir Mahmutćeahjić je predsjednik Međunarodnog foruma Bosna. U zemlji i svijetu objavio je djela iz područja političke filozofije, filozofije religije i bosanske sakralne historije.
Krsto Mijanović je univerzitetski profesor. Pored njegovih temeljnih znanstvenih zanimanja (tehnologije, tehnološki razvoj i okolina), istraživao je pitanja bosanskoga srpstva, pravoslavlja i razornih posljedica politiziranja religijskih identiteta.
Rasprava (od 17:30 sati) je otvorena za širu javnost, saopćili su organizatori.
Izvor: Mostarski.ba/Fena)