Na današnji dan ’92., nakon 12 dana okupacije, oslobođena je Kalesija

Na današnji dan ’92., nakon 12 dana okupacije, oslobođena je Kalesija

Kalesija je 23. maja 1992. godine postala prvi oslobođeni grad u Bosni i Hercegovini, a ova pobjeda odjeknula je širom države. Bio je to dodatni motiv braniocima naše zemlje, ali i veliko olakšanje za stanovništvo i borce u Kalesiji.

Drugog maja 1992. godine Kalesija se među prvima našla na udaru velikosrpskog agresora. Nakon sedmodnevnog granatiranja, 9. maja započeo je snažan napad, a velikosrpski agresor 11. maja 1992. godine zauzima centar Kalesije sa teritorijem istočno od rijeke Bjeljevac, izuzev naselja Zukići i Jajići. Prodor srpskih jedinica zaustavljen je na Bjeljevcu, čime je spriječena namjera srpskih jedinica da se spoje sa jedinicama JNA koje su i dalje bile na Aerodromu Dubrave i u tuzlanskoj kasarni. Da im je spajanje uspjelo, historija ovog kraja i cijele Bosne i Hercegovine bila bi potpuno drugačija.

Nakon žestokog otpora na Bjeljevcu, koji je totalno iznenadio tehnički i vojno nadmoćnijeg velikosrpskog agresora, uslijedilo je novo iznenađenje – kontranapad.

Kalesijski borci, uz pomoć nekih jedinica iz Tuzle i Podrinja, 23. maja 1992. godine kreću u kontranapad. Kada se činilo da akcija neće uspjeti, hrabri borci Prnjavorske čete probijaju agresorske linije i oslobađanju naselje Prnjavor, a zatim i centar Kalesije. U narednim danima uslijedilo je oslobađanje Dubnice, Kalesije Gornje i drugih naselja, čime je uspostavljena i putna komunikacija sa Sapnom i Teočakom, koji su bili ostali u okruženju, podsjeća RTVTK.

U knjizi “Prnjavor kod Kalesije – S Prnjavorskom četom do pobjede”, opisano je okupiranje i oslobađanje Kalesije. Bivši borci Prnjavorske čete u jednom svom pismu za javnost, u vezi s početkom ratnih razaranja u toj općini, navode:

– Kalesija i Prnjavor su 10. maja 1992. godine napadnuti iz tri pravca, nalazli smo se u “potkovici”, a samo iz pravca Zvornika JNA je napadala sa sedam tenkova. Avioni MIG-29 su svakodnevno nadlijetali, kao i helikopteri za brzo prebacivanje jedinica. Vođene su žestoke borbe u samom gradu Kalesija i Prnjavoru i narednog dana, 11. maja, u poslijepodnevnim satima, slabo naoružani, bili smo prinuđeni da se povučemo i zauzmemo položaj na rijeci Bjeljevac. Naši gubici do tada su bili, sedam mrtvih boraca, jedan zarobljen i osam, teže i lakše ranjenih.

Okupaciju Kalesije u maju 1992. godine četnici su skupo platili. Među poginulim je bilo četrnaest “Belih orlova” iz Beograda, desetkovana je jedinica “Žute ose” koju su činili dobrovoljci iz Srbije, od Šapca do Kraljeva, a velike gubitke je imala i jedinica “Simini četnici” iz Rume.

– Mi, borci Prnjavorske čete smo uz pomoć ostalih jedinica, prvi ušli u svoj grad i oslobodili ga. U borbi! – navode bivši borci koje je predvodio dobitnik “Zlatnog ljiljana” Ibro Huremović.

Jedan od naredbodavaca i izvršilaca zločina na području kalesijske općine Zoran Obrenović zvani Aždaja, komandir paravojne jedinice “Beli orlovi”, poginuo je tog maja 1992. godine u centru Kalesije.

Kalesija je tako 23. maja 1992 postala prvi oslobođeni grad u Bosni i Hercegovini.

Tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu borci iz Kalesije, raspoređeni u dvije brigade 205. brdsku i 241. sprečansko-muslimansku lahku brigadu “Gazije” i još nekoliko samostalnih jedinica, borili su se i na drugim ratištima, od Brčkog, preko Sapne i Teočaka, do Maglaja i Krajine. Kalesija je za slobodu Bosne i Hercegovine dala ukupno 431 šehida.

Dejtonski sporazum odredio je novu administrativno uređenje Bosne i Hercegovine. Kao posljedica tog uređenja 71 km2 odnosno 26,1 posto teritorije izdvojen je iz teritorije općine Kalesija koja je imala 272 km2 i pripojen novoformiranoj općini Osmaci.

Dan oslobađanja, 23. maj, u Kalesiji se slavi kao Dan općine.

Na tridesetu godišnjicu od oslobođenja Prnjavora i Kalesije Centar jučer je nizom aktivnosti obilježen dan ovih mjesnih zajednica

Na sportskom igralištu općinski načelnik je otvorio malonogometni turnir na kojem su učešće uzeli pripadnici ratnih jedinica sa područja Kalesije, kao i turnir u streljaštvu.

Za ovu slobodu koju danas uživamo zaslužni su hrabri sinovi Armije RBiH koji su u temelje ugradili svoje živote i dijelove svojih tijela. Danas mnogi od njih nisu sa nama na ovim sportskim aktivnostima, ali ih se sjećamo kroz priču, fatihu i kroz ove sportske susrete, kazao je općinski načelnik Sead Džafić.

On je zajedno sa predsjednicima Vijeća MZ Prnjavor i Kalesija Centar, Osmanom Huremovićem i Hasanom Ramićem uručio i pehare i medalje za one najbolje.

Općinski načelnik je sa Elvirom Huremovićem otvorio i šahovski turnir koji nosi naziv „Ibrahim Huremović i Dževad Ikanović“.

Nadam se da će ovaj turnir prerasti u tradiciju i da će se u narednim godinama igrati u sklopu obilježavanja Dana ovih mjesnih zajednica, jer svi znamo ko su bili Ibrahim i Dževad i koliki su doprinos dali za očuvanje slobode i oslobođenje Kalesije, rekao je Elvir Huremović.

U sklopu obilježavanja Dana MZ Prnjavor i Kalesija Centar, federalni ministar za raseljene osobe i izbjeglice Edin Ramić zajedno sa načelnikom Seadom Džafićem i predsjednikom Građevisnkog odbora za izgradnju puta Prnjavor – Čanići, Fikret Tubićem zvanim Bido otvorili su ovu dionicu puta dužine 3,5 kilometara koja je izgrađena sredstvima Općine Kalesija i Ministarstva za izbjegle i raseljene osobe u iznosu od 300.000 KM.

Doprinos svečanosti otvorenja puta ali i obilježavanja tridesete godišnjice dali  su i članovi biciklističkog kluba „Kalesija“ koji su zajedno sa prijateljima iz drugih gradova učestvovali u biciklijadi koja se vozila od centra Kalesije preko Jelovog Brda, Gojčina, Rainaca Donjih, Čanića do Prnjavora.

​​​​Ispred mjesne čitaonice predsjednik Patriotske lige Bosne i Hercegovine, general Sulejman Vranj izvršio je postrojavanje „Prnjavorske čete“ i ostalih patriota ove države.

Zaista mi je drago što danas stojim ispred onih hrabrih momaka koji su 1992.godine stali ispred agresora i pokazali mu da je ranjiv. Porazli su momci iz Kalesije četvrtu vojnu silu, kazao je Vranj u svom obraćanju.

Posebno se dotakao „Prnjavorske čete“ za koju kaže da se čulo daleko u BiH i čija je pobjeda bila vjetar u leđa drugim patriotama koji su vidjeli da je agresor pobjedljiv.

Na Svečanoj sjednici MZ Prnjavor i Kalesija Centar govorio je i Samir Ništović poznatiji kao „Kapetan Almir“ koji je početkom aprila 1992.godine bio na prvim linijama odbrane Kula Grada i Zvornika a kasnije i u akcija na odbrani Kalesije.

-U sklopu obilježavanja Dana Općine Kalesija,prvog dana vikenda je u sali MSŠ Kalesija održan „Turnir prijateljstva“ u odbojci na kojem su učešće uzele ekipe iz Kalesije, Živinica, Zvornika, Vlasenice i Domaljevca.

Izetbegoviću danas uručenje priznanja ‘Počasni građanin Kalesije’

Dan Općine Kalesija obilježava se danas, kada će predsjedniku Stranke demokratske akcije (SDA) Bakiru Izetbegoviću  biti uručeno priznanje „Počasni građanin Kalesije“.

Program obilježavanja počinje uličnom trkom učenika osnovnih i srednje škole Kalesija. Planirano je otvorenje novoizgrađene ulice od centra grada prema Olanovici te otkrivanje „Cvijeta Srebrenice“.

U centru Kalesije položit će se cvijeće poginulim šehidima i borcima Armije RBiH.

Također, bit će upriličena svečana akademija u BKC-u “Alija Izetbegović”, kao i posjete privrednom društvu „Lafat komerc“ i UNIS TOK-u. 

Na današnji dan 1992.godine Kalesija je postala prvi oslobođeni grad u Bosni i Hercegovini. Borci Armije Republike Bosne i Hercegovine iako slabije naoružani uspjeli su da nanesu poraz pripadnicima JNA te srpskim agresorskim snagama, javlja Fena.

(MiruhBosne/RTVTK/Agencije)

Previous Bosansko porijeklo: Hušić ponovo izabran u parlament Australije
Next Tarik Galijašević među 50 najistaknutnih lidera investiranja u svijetu

You might also like

NAŠI DANI

Treba govoriti o reintegraciji Bosne i Hercegovine pod istim kontekstom kao u Njemačkoj

Tema večerašnje emisije „7 plus“ Hayat TV-a bila je aktuelna politička situacija na Balkanu. O tenzijama na zapadnom Balkanu, zagovaranju „srpskog sveta“, napetostima na Kosovu, ali i odnosima u svijetu

NAŠI DANI

Mladi Bosanci u Strasbourgu poslali poruku Macronu

Mladi iz Bosne i Hercegovine poslali su poruku francuskom predsjedniku Emmanuelu Macronu, u Strasbourgu, prenosi AA. Mladi iz svih dijelova Bosne i Hercegovine danas su na zatvaranju Svjetskog demokratskog foruma

NAŠI DANI

18. septembar: Dan općine i Bosansko-podrinjskog kantona Goražde

U historiji ovog grada 18. septembar 1992. godine ostaće trajno zabilježen kao datum kada su jedinice 1. 31. i 43. Drinske udarne brigade Armije BiH u blistavoj i herojskoj pobjedi,