Premijer Grenlanda Mute Egede istakao je svoju želju da nastavi nezavisnost od Danske, njenog bivšeg kolonijalnog vladara, tokom svog novogodišnjeg govora, označivši značajnu promjenu u retorici koja okružuje budućnost arktičkog ostrva, prenosi Reuters.
Egedeov govor, koji dolazi nakon komentara novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa koji je izrazio želju za “vlasništvom i kontrolom” Grenlanda, također je izrazio želju da se ojača saradnja Grenlanda s drugim zemljama.
„Vrijeme je da i mi sami napravimo korak i oblikujemo svoju budućnost, i u pogledu toga s kim ćemo blisko sarađivati i ko će nam biti trgovinski partneri“, rekao je on.
Pokret za nezavisnost je stekao na snazi na Grenlandu posljednjih godina, dijelom zbog otkrića nedoličnog ponašanja od strane danskih vlasti tokom 20. stoljeća, uključujući nedobrovoljnu kampanju kontrole rađanja pokrenutu 1960-ih.
Grenland je bio danska kolonija do 1953. godine, ali je sada samoupravna teritorija Danske i 2009. je stekao pravo na nezavisnost putem glasanja. Vlada Grenlanda predstavila je svoj prvi nacrt ustava 2023.
„Historija i trenutni uslovi su pokazali da naša saradnja sa Kraljevinom Danskom nije uspjela da stvori punu ravnopravnost“, rekao je Egede.
„Sada je vrijeme da naša zemlja preduzme sljedeći korak. Kao i druge zemlje u svijetu, moramo raditi na uklanjanju prepreka saradnji – koje možemo opisati kao okove kolonijalizma – i ići naprijed,” rekao je.
Dodao je da je na narodu Grenlanda da odluči o nezavisnosti, ali nije rekao kada bi moglo biti održano glasanje.
Dok većina od 57.000 stanovnika Grenlanda podržava nezavisnost, postoji podjela oko vremena i potencijalnog uticaja na životni standard.
Vlada Grenlanda je dva puta odbila Trumpove ponude da kupi ostrvo, 2019. i ponovo prošle godine, pri čemu je Egede tvrdio da je “Grenland naš. Mi nismo na prodaju i nikada nećemo biti na prodaju.”
U govoru se nije pominjao Trump ili Sjedinjene Države.
Glavni grad Grenlanda Nuuk bliži je New Yorku nego danski glavni grad Kopenhagen.
Uprkos bogatstvu minerala, nafte i prirodnog gasa, ekonomija Grenlanda je i dalje krhka, u velikoj meri zavisi od ribolova i godišnjih grantova iz Danske.
Na Grenlandu bi trebali biti održani parlamentarni izbori prije 6. aprila.
-Podsjećamo, trenutno najmlađe nezavisne države su: Južni Sudan – 2011, Kosovo – 2008. (djelimično priznato), Crna Gora – 2006, Srbija – 2006.
(MiruhBosne/Agencije)