Njemački novinar o našoj zemlji: Bosna je postala najsigurnije mjesto u Evropi. Duh tolerancije u Sarajevu

Njemački novinar o našoj zemlji: Bosna je postala najsigurnije mjesto u Evropi. Duh tolerancije u Sarajevu

 

Berlinski list „Die Tageszeitung“ je objavio tekst svog balkanskog dopisnika Ericha Rathfeldera, u kojem se navodi da „njegovi prijatelji, kolege i poznanici iz Njemačke ponovo odlaze u Bosnu.“

Erich Rathfelder tekst počinje tako što opisuje scenu kako on sa prijateljima sjedi u kafiću preko puta katedrale u Sarajevu. „Zvona zvone. Nekoliko časnih sestara izlazi iz crkve. Djeca se igraju na platou ispred crkve gdje se nalazi i statua Pape Ivana Pavla II koja je tu postavljena prije tri godine. Pitam prijatelje da li šta primjećuju? Nakon dugog ćutanja Georg iz Traunsteina odgovara: `Ne vidim grafite`.”

„Zaista. U gradu u kojem žive uglavnom muslimani (85 posto) nalazi se spomenik papi i „niko u gradu nije došao na ideju da oskrnavi bistu pape porijeklom iz Poljske. Zgrada jevrejske zajednice, sinagoga i Jevrejski muzej nikada nisu napadnuti. Sarajevo je jedini grad u Evropi u kojem nije potrebna policija kako bi čuvala jevrejske institucije.”

„Turisti su iznenađeni. Dakle, još uvijek postoji duh tolerancije, duh suživota različitih religija i naroda u tom gradu. Uprkos razarajućem ratu i opsadi srpskih trupa od 1992. do 1995. godine”.

Rathfelder dalje piše o turističkiim destinacijama u Sarajevu, posebno Baščaršiji i njenim malim zanatskim radnjama, buregdžinicama, bosanskim restoranima brze hrane i kafanama u kojima se služe alkoholna pića. On piše da se uprkos milionima artiljerijskih granata ispaljenih na Baščaršiju, tragovi rat skoro ne vide.

„Bosna je, kažem prijateljima, sada, više od 20 godina poslije rata postala najsigurnije mjesto u Evropi. Ovdje nema napada, a u Sarajevu žene mogu noću same doći kući”. Nakon toga ušutim. To, iako je istina, zvuči kao turistička reklama.

Sada nisam pomenuo da Bošnjaci, dakle bosanski muslimani, koji u ratu nisu samo bili žrtve nego su, kao u Srebrenici, masovno ubijani, ne vrše osvetu. Posjetioce ne treba opterećavati sa previše informacija.

U tom slučaju im se mora detaljno govoriti o bosanskom islamu, stavu bosanskih muslimana, mržnji, a osjećaj za osvetom bi samo škodio njihovoj vlastitoj duši. Taj islam je drugačiji od istočnog radikalnog islama”, piše Rathfelder u tekstu koji je objavio „taz” i navodi da Bosnu i Hercegovinu posjećuje veliki broj turista, kako iz susjednih zemalja, kao što su Srbija i Hrvatska, tako i iz cijele Evrope, Italije, Francuske, Njemačke, Austrije, ali i Turske i arapskih zemalja, prenosi DW.

 

(MiruhBosne)
Previous Džamija u Petnjici - čuvar preko 500 unikatnih ćilima
Next Učenici sarajevskih škola obilježili Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine

You might also like

NAŠI DANI

Više od 30 miliona nezaposlenih Amerikanaca u šest sedmica

Uprkos milijardama dolara poticajne potrošnje, prošle sedmice 3,8 miliona američkih radnika podnijelo je zahtjeve za naknade koje primaju nezaposlene osobe, čime je broj nezaposlenih tokom šest sedmica porastao na više

NAŠI DANI

Kanton Sarajevo: Vlada dala saglasnost za upošljavanje novih 230 policijskih službenika

  Vlada Kantona Sarajevo danas je na prijedlog Vedrana Mulabdića, ministra unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, donijela odluku i dala saglasnost za raspisivanje javnog oglasa za prijem 230 policijskih službenika, od

NAŠI DANI

Počele pripreme za obilježavanje 15. aprila, Dana Armije Republike Bosne i Hercegovine

  Federalni ministar za pitanja boraca i invalida OOR-a doc.dr. Salko Bukvarević održao sastanak sa predstavnicima Drugog pješadijskog puka Oružanih snaga (OS) u povodu obilježavanja 15. aprila, Dana Armije Republike