Nominacija Rukopisne zbirke Gazi Husrev-begove biblioteke i Sarajevske Hagade za upis u UNESCO

Nominacija Rukopisne zbirke Gazi Husrev-begove biblioteke i Sarajevske Hagade za upis u UNESCO

Komisija za saradnja BiH s UNESCO-m uputiće nominaciju Rukopisne zbirke Gazi Husrev-begove biblioteke i Sarajevske Hagade za upis u UNESCO/ Međunarodni Registar Pamćenje svijeta, zaključeno je na posljednjoj sjednici Komisije, prenosi Patria.

Odluka je donesena nakon što je u oktobru 2015. godine UNESCO otvorio poziv za dostavu nominacija za upis u UNESCO/ Međunarodni Registar Pamćenje svijeta, a koje će se razmatrati u ciklusu 2016.-2017. godina, o čemu su informirana entitetska ministarstva kulture i članovi Komisije za UNESCO. U datom roku Komisija za UNESCO BiH primila je dvije nominacije, Rukopisnu zbirku Gazi Husrev-begove biblioteke i Sarajevsku Hagada.

Kolekcija rukopisa Gazi Husrev-begove biblioteke u Sarajevu sadrži 10.561 unikatnih rukopisa, koji su sastavni dio oko 20.000 većih i manjih djela iz islamskih nauka, orjentalnih jezika, lijepe književnosti, filozofije, logike, historije, medicine, veterinarstva, matematike, astronomije i drugih nauka.

Najstariji sačuvani rukopis iz ove kolekcije datira iz 1105. godine. Mnogi rukopisi se odlikuju izvanrednom kaligrafijom i raznovrsnim ukrasima. Rukopisna zbirka Gazi Husrev-begove biblioteke predstavlja  5% od preostalo ukupnog broja pisanih spomenika Bosne i Hercegovine iz Otomanskog perioda, te se smatra najvrijednijom zbirkom te vrste danas na Balkanu.

Komisija za zaštitu nacionalnih spomenika BiH je 2013. godine proglasila Mushav Fadil-paše Šerifovića, koji je sastavni dio rukopisne zbirke, pokretnim nacionalnim spomenikom.

Sarajevska Hagada predstavlja izuzetan primjer srednjovjekovne hebrejske dekorativne umjetnosti. To je rukopis napisan na pergamentu, sa nizom vrhunskih ilustracija i spada među najpoznatije i najljepše hebrejske iluminirane rukopise iz srednjeg vijeka u svijetu. Sarajevska Hagada je nastala sredinom 14. vijeka, pretpostavlja se u sjevernom dijelu Španije. 1894. godine, Hagadu je kupio Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine, od tadašnjeg vlasnika, porodice Koen. Hagada je 2003. godine proglašena pokretnim nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.

Registar Memory of the World je uspostavljen 1997. godine u cilju očuvanja dokumentarne baštine od svjetskog značaja. Do sada je u Registar upisano 348 stavki koje uključuju dokumente, rukopise i bibliotečku, muzejsku i arhivsku građu ili kolekcije.

 

Previous GRAD BLAGAJ
Next Pirići kod Bratunca: Šehidski nišan kao trajna opomena na žrtve agresije (Video)

You might also like

BAŠTINA

U TOKU KONZERVACIJA DIJELA BEDEMSKOG ZIDA – ULAZA NA STAROM GRADU JEZERSKOM

Dana 5. maja 2016. godine ministar Ministarstva za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša Unsko-sanskog kantona, Tahir Nuhić zajedno sa profesorom Fikretom Midžićem obišao je lokalitet starog grada Jezerski koji

HISTORIJA

ZAMETNUTI BISER – STARI GRAD KOMOTIN U JAJCU

Poput zametnutog bisera, koji je istovremeno i tajanstven i romantičan i privlačan, o Komotinu se malo zna. Grad kao da čeka svoj izlazak na svjetlo povijesti Piše: Leonard VALENTA Taman

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Predstavljena knjiga “Lakišića harem u centru Mostara – trajanje i otimanje”

 U Centru za kulturu Mostar predstavljena je u petak knjiga “Lakišića harem u centru Mostara – trajanje i otimanje”, objavljena u nakladi Muftijstva mostarskog i Medžlisa Islamske zajednice Mostar. Rukovodilac