Obilježena 25. godišnjica puštanja u funkciju Sarajevskog tunela spasa (VIDEO)
Sarajevski tunel spasa je 31. jula 1993.godine pušten u funkciju i to je bio najvažniji strateški projekt za odbranu grada Sarajeva i države Bosne i Hercegovine.
Na lokaciji Spomeničkog kompleksa Tunel D-B danas je obilježena 25. godišnjica od prokopavanja i puštanja u funkciju Tunela D-B, sarajevskog ratnog tunela.
Ovim povodom cvijeće na spomen obilježje položio je i ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo Muharem Fišo koji je u obraćanju prisutnima istakao značaj tunela za Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu.
„Još jednom se zahvaljujemo graditeljima ovog tunela spasa za glavni grad naše države. Moramo priznati da nismo dovoljno pažnje posvetili vrijednim graditeljima i projektantima Tunela D-B. Oni su prevazišli sva očekivanja i u potpunosti ispunili svoj zadatak“, kazao je ministar Fišo.
Ministar se ovim putem zahvalio i pripadnicima civilne zaštite Ilidže i Hadžića, svim brigadama Armije RBiH i pripadnicima MUP RBiH koji su nakon prokopavanja tunela obezbjeđivali normalno funkcionisanje ovog objekta.
„Puno je tunela u svijetu, ali je samo jedan Tunel spasa. Činimo sve, ali i dalje ćemo to raditi kako bi ovaj projekat sjećanja na opsadu Sarajeva i agresiju na BiH bio unaprijeđen i sadržajima obogaćen“, rekao je ministar Fišo.
Danas je otvorena i izložba Tunel spasa: „Spas u ratu, uspomena u miru“, ali i prezentovan audio-vodič Spomeničkog kompleksa Tunela D-B na njemačkom jeziku, te je upriličeno i otvaranje drugog dijela izložbe „Oni su Tunel“.
Povodom obilježavanja 25. godišnjice Spomeničkog kompleksa Tunela D-B na lokalitetu Memorijalnog centra Kovači biće organiziran Internacionalni stručni simpozij s eminentnim predavačima iz svijeta arhitekture, građevinarstva i muzeologije. Tema simpozija je „Uloga dizajna u procesu komemoracije“.
You might also like
Burno u Beogradu: “Uhapsite Vučića” (Video)
Na stotine građana okupilo se večeras u Beogradu zbog najave da će u petak biti uveden policijski sat kako bi se suzbilo širenje koronavirusa. Građani su zaustavili saobraćaj pored platoa
Godišnjica formiranja 2. korpusa ARBiH
U povodu obilježavanja 29. septembra – Dana formiranja 2. korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine delegacija Vlade Tuzlanskog kantona položila je cvijeće i odala počast na spomen obilježjima na Slanoj
Proizvođači brašna: Naišli smo na jednu pojačanu potražnju za brašnom kroz koju smo prošli prije dvije godine u vrijeme pandemije
Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudin Dedić posjetio je zasijana polja pšenice i proizvođače brašna u Odžaku. Tokom ove posjete ministar Dedić razgovarao je s predstavnicima mlinarske industrije o