Obilježena 26. godišnjica rušenja Starog mosta u Mostaru

Obilježena 26. godišnjica rušenja Starog mosta u Mostaru

Unatoč kišnom vremenu u Mostaru je tradicionalno, uz zvuke sirena za uzbunu, bacanje cvijeća u Neretvu i simboličan skok bez aplauza koji je izveo Jasmin Kreso, u 10 sati i 16 minuta obilježena 26. godišnjica rušenja Starog mosta u Mostaru, javlja AA.

Kreso je kazao kako ga pljusak i loše vrijeme nisu omeli u izvođenju počasnog skoka. Naglasio je kako bi volio da su okolnosti drugačije i ljepše i da Stari most nikada nije srušen.

“Ovo mi je najteži skok u životu, a ujedno i najdraži. Pomiješane su emocije”, kaže Kreso.

Ističe da ovaj dan doživljava sa suzama u sebi kao i većina Mostaraca.

“Mi moramo održavati tradiciju. To je naš posao i da padaju, što se kaže, ćuskije, mi ćemo to odraditi”, kazao je mostarski skakač pri izlasku iz Neretve.

Glasnogovornik kluba skakača u vodu “Mostari” Saša Oručević ističe kako je ovo najcrnji dan u povijesti Mostara koji se obilježava 26 godina uz bacanje cvijeća u Neretvu i skokom bez aplauza.

“Skok bez aplauza tačno u 10 sati i 16 minuta kad je rušen Stari most i to je naša poruka da se nikada ne ponovi ovakva glupost, ne samo u Mostaru ili BiH nego nigdje u svijetu”, kazao je Oručević.

Predsjedavajući Skupštine HNK Šerif Špago podsjeća da je Stari most srušen s položaja jedinica Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

“Oni su gađali nepotrebno historijski spomenik, koji u tom momentu kad su ga oni gađali nije imao nikakav vojni značaj imajući u vidu da je bio oštećen i da se nije mogao koristiti za bilo kakve aktivnosti vojnih snaga. Nažalost, Haaški sud je u presudi za UZP i Šestorci HVO-a okarakterisao Stari most kao vojni cilj i dao pravo da ga ruše. Mi se toga datuma sjećamo i znamo šta Stari most znači za Mostar. Moramo na ovu djecu prenositi, da više nikada i nikome ne padne na pamet da ruši ovakve objekte od kulturološkog značaja za državu Bosnu i Hercegovinu i most koji je napravljen prije više od 500 godina, da bilo kome i bilo kada padne na pamet da to smatra ciljem za svoje sulude ideje”, kazao je Špago.

Obilježavanje rušenja simbola Mostara i sjećanje na trenutak kad je svijet zanijemio na Starom mostu je unatoč kišnom vremenu okupilo učenike osnovnih i srednjih škola koji su s bacanjem cvijeća u Neretvi i razgovorima o povijesti poručili da se zlo koje je snašlo Mostar nikada ne smije ponoviti.

Stari most u Mostaru preko rijeke Neretve je bio najveća lučna konstrukcija na svijetu u tom periodu. Dao ga je sagraditi 1566. godine Sulejman Veličanstveni, a graditelj je bio Mimar Hajrudin. Srušen je tijekom rata u Bosni i Hercegovini 9. studenoga 1993. godine.

Obnova Starog mosta počela je 2000. godine, a za javnost 23. srpnja 2004. rekonstruirani most je otvoren. Sljedeće godine Stari je uvršten na UNESCO-ov popis zaštićenih spomenika kulture.

Previous Rad mladog bosanskog ljekara proglašen najboljim od 207 istraživačkih radova
Next Firma iz Gradačca koja proizvodi igračke te ima 140 zaposlenih, namjerava zaposliti još 50 radnika

You might also like

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Stotine ruža pušteno niz Drinu povodom godišnjice zločina nad Bošnjacima u Foči

U organizaciji Udruženja žrtava rata “Foča 92 – 95” i Fondacije “PRAVDA”, a uz podršku cjelokupne Bošnjačke zajednice Foče, u ovom gradu se obilježava Dan sjećanja na sve fočanske šehide,

NAŠI DANI

Željeznice FBiH povezuju BH Vozom Sarajevo, Tuzlu i Banju Luku

Željeznice Federacije BiH od 1. augusta BH Vozom će povezati Sarajevo, Tuzlu i Banjaluku, saopćila je Uprava Željeznica FBiH nakon uspješno okončanih neophodnih priprema i postignutog sporazuma sa Željeznicama RS.

NAŠI DANI

Tuzla: Obilježena 24. godišnjica formiranja Drugog korpusa Armije RBiH

U Bosanskom kulturnom centru danas je upriličena Svečana akademija u povodu obilježavanja 24.godišnjice od osnivanja Drugog korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine. Korpus je formiran u vrlo teškim vremenima 1992.