Obilježena godišnjica bitaka koje su vođene za odbranu Naselja heroja Sokolje

Obilježena godišnjica bitaka koje su vođene za odbranu Naselja heroja Sokolje

U novogradskom naselju heroja Sokolje danas je obilježena godišnjica bitaka koje su vođene za odbranu ovog naselja od agresora. Delegacija Općine Novi Grad Sarajevo predvođena pomoćnikom načelnika za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo Tajibom Delalićem odala je počast šehidima i poginulim borcima Armije RBiH i prisjetila se bitaka koje su se na ovom prostoru odvijale.

Ovom prilikom Tajiba Delalića je podsjetio da je agresor svim silama i sredstvima želio da uđe sa zapadne strane u grad Sarajevo, odnosno preko Naselja heroja Sokolje, ali im hrabri i neustrašivi  pripadnici Armije RBiH to nisu dozvolili i ovo važno uporište je odbranjeno od agresora.

Second Slide

 

„Mi se danas prije svega sjećamo heroja koji su ovdje izgubili svoje živote dostojanstveno braneći grad Sarajevo i državu BiH, i prisjećamo svih bitaka koje su ovdje vođene. Želim da kažem mlađim generacijama da se edukuju i da znaju šta se događalo tokom ovog rata, da čuvaju Bosnu i Hercegovinu i da ne dozvole da se desi da ih neko napada i ubija nevine, kao što je to bilo u periodu od  92 – 95. godine“, poručio je Delalić.

Predsjednik Udruženja „Druga viteška“  Sado Šatrović kazao je da ovo Udruženje svake godine obilježava sve bitke koje su se odvijale u naselju Sokolje.

„Sokolje je jedino naselje proglašeno naseljem heroja u FBiH. Neprijatelj je pokušao da ga u nekoliko navrata zauzme kako bi nastavio pravac napada prema gradu i doveo grad u opasnost, ali herojskom borbom svih boraca uspjeli smo agresora poraziti svaki put“, istakao je Šatrović.

Second Slide

 

U želji da se otrgne od zaborava, uspomena na vrijeme kada je branjeno i odbranjeno Sokolje, grad Sarajevo i država BiH, održan je i historijski čas, a o herojskim borbama govorio je Muaz Suljagić, ratni komandant trećeg bataljona Druge vitške motorizovane brigade.

Pored predstavnika općine Novi Grad cvijeće su položili i predstavnici, Udruženja Druge viteške motorizovane brigade, koordinacija boračkih udruženja, Ministarstva za boračka pitanja Kantona Sarajevo, Savez brigadnih udruženja, Savjet MZ „Naselje heroja Sokolje“, učenici Osnovne škole „Sokolje“, na čelu sa direktorom Bećirom Hasanovićem, te predstavnici  političkih partija i građani.

Second Slide

Prigodan program izveli su učenici Osnovne škole „Sokolje“, a pobjednicima turnira u stonom tenisu, uručene su diplome.

Previous Gazzda osvaja skandinavsko tržište: Veliki interes za unikatni bosanskohercegovački namještaj
Next Fra Ivo Marković: 'Politika herceg-bosne' ne može uspjeti (VIDEO)

You might also like

NAŠI DANI

Odgovor Forti: “Ovi seljaci” što ih prozivaš su ti omogućili da obnašaš dužnost premijera KS

Koordinacioni odbor boračkih organizacja Kantona Sarajevo uputio je saopćenje za javnost povodom izjave predsjednika Vlade Kantona Sarajevo Edina Forte koju je dao britanskom The Guardianu. – Ovo nije prvi put

NAŠI DANI

Skrivenih 12 miliona iz Mađarske za finansiranje propagande Janšine stranke

Slovenija – Članovi skupštinske istražne komisije o navodnom nezakonitom finansiranju SDS-a mogli bi sutra i u srijedu konačno saznati odakle je sve vladajuća stranka dobivala novac za svoje aktivnosti i

NAŠI DANI

Novalić: Ne mogu se naftaši pozivati na svjetsku cijenu nafte samo kada ona raste

Vlada Federacije BiH, entiteta u Bosni i Hercegovini, danas je donijela odluku o propisivanju mjera neposredne kontrole cijena nafte, a Vlada Rs-a, drugog bh. entiteta, je u međuvremenu odlučila da