Obnova državnosti – Formiranje Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine

Obnova državnosti – Formiranje Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine

Narodi Bosne i Hercegovine vode već dvije i po godine krvave borbe u kojima su bile nebrojene žrtve za oslobodenje našeg naroda ispod tuđinskog jarma.

Naša junačka vojska snagom svoga bratskog jedinstva i svog oružja, oslobodila je najveći dio Bosne i Hercegovine i omogućila našem narodu da u slobodi živi i udari temelje izgradnje nove i sretnije budućnosti. Na oslobođenoj teritoriji, dana 26 i 27 novembra 1943 sastali su se pretstavnici Srba, Hrvata i Muslimana i formirali svoje najveće i jedino političko pretstavništvo — Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine.

Na istorijskoj skupštini došlo je najjače do izražaja bratstvo i jedinstvo Srba, Hrvata i Muslimana i čvrsta volja, da se pobjeda naših naroda nad okupatorom i njegovim ustaškim i četničkim najamnicima što prije dovede kraju. Svi Srbi, svi Hrvati i svi Muslimani najodlučnije su ustali i osudili politiku zavađanja, mržnje i šovinizma, koju su u Bosni i Hercegovini provodili svi tuđinski i nenarodni režimi.

Na skupštini su se zavjetovali pretstavnici naroda da će voditi nemilosrdnu borbu protiv istrebljivača naših naroda ustaških krvoloka i četničkih bandi. Zločinačka politika istrebljivanja, koju je okupator provodio pomoću velikosrpskih četničkih bandi Draže Mihajlovića i velikohrvatskih ustaških koljača Ante Pavelića, doživjela je svoj slom pred silnim jedinstvom, koje se iskivalo u bosanskohercegovačkim brigadama i divizijama, u najširim narodnim masama Bosne i Hercegoviie, i koje je na najveličanstveniji način manifestovano na zasjedanju ZAVNOBIH-a.

Na skupštini su govornici jednakim žarom rodoljublja pozivali sve naše narode na iskivanje oružanog jedinstva i najšireg bratstva među narodima; jednako su pozivali na borbu protiv mračne izdajničke klike u inostranstvu okupljene oko jugoslovenske izbjegličke vlade i kralja, prvaci bivše Demokratske, Zemljoradničke stranke, HSS-a, bivše Jugoslavenske Muslimanske Organizacije te Komunisticke Partije i raznih kulturno-prosvjetnih udruženja i antifašistickih organizacija.

Osnivanjem ZAVNOBIH-a udareni su najčvršći temelji izgradnje slobodne i ravnopravne Bosne i Hercegovine; dokrajčeno je za svagda sa politikom velikosrpskih i velikohrvatskih grabežljivaca, koji su bili nezasitni u pljačci naroda Bosne i Hercegovime i njegovih bogatstava.

Bosanci i Hercegovci, osnivanjem svoga Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja utrli su put ka izgradnji slobodne i ravnopravne Bosne i Hercegovine u bratskoj i federativnoj zajednici naroda Jugoslavije: oni su time udarili glogov kolac svim nenarodnim klikama, koje hoće da povrate staro stanje. Slobodna i ravnopravna Bosna i Hercegovina biće jednako draga i jednako majka svim svojim sinovima i Srbima i Hrvatima i Muslimanima.

Formiranje Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine’, FRONT SLOBODE, 10.03.1944.

Previous Bjelašnica-Igman: Isporučen prvi kontigent topova za vještačko osnježenje
Next Bitka na Majevici koja je trajala veći dio novembra '94. okončana velikom pobjedom bosanske armije (Video)

You might also like

HISTORIJA

BOSANSKO PRIMORJE

-Od ušća rijeke Neretve do Kurila (Petrova sela) nazivaju historičari Bosanskim Primorjem. To je područje bilo od X do početka XIV vijeka u rukama humskih knezova. Kad su Dubrovčani kupili

HISTORIJA

Put naše države u UN: Kako se bosanska zastava, ručno sašivena za jedan dan, uzdigla pod vedrim nebom New Yorka

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija 20. maja 1992. godine prihvatilo je aplikaciju Republike Bosne i Hercegovine za članstvo u UN-u i donijelo Rezoluciju 755. Dva dana kasnije, 22. maja 1992. godine,

HISTORIJA

Kako se dočekivao bajram u Bosni, birvaktile

Antun Hangi u knjizi Život i običaji muslimana u Bosni i Hercegovini (1907.) o bajramu: -Poslije akšama zadnjega dana ramazana, ne idu više muškarci na sijela niti u kahve, nego