U Svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Sarajevu, 26. septembra 2024. godine, upriličena je promocija knjige Gramatika bosanskoga jezika. Sintaksa. Knjiga 1 prof. dr. Ismaila Palića, lingviste i redovnog profesora na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Ovo kapitalno djelo predstavili su istaknuti lingvisti prof. dr. sc. Ivo Pranjković, emeritus i član Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, prof. dr. sc. Branimir Belaj, redovni profesor Filozofskog fakulteta u Osijeku, te prof. dr. sc. Mirela Omerović, redovna profesorica na Pedagoškom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, dok je promociju moderirala mr. sc. Elmira Resić, viši stručni saradnik Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu. Program promocije upotpunila je muzička izvedba Merjeme Alihodžić, studentice na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu, i Merjem Sidran, učenice Srednje muzičke škole Sarajevo.
Knjiga je objavljena u izdanju Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu, pa se tim povodom na početku obratio dr. Jasmin Hodžić, direktor Instituta. Navodeći činjenicu da su gramatičke teme fokus naučno-istraživačkog rada tek nekolicine bosnista, naglasio je značaj knjige prof. Palića. Zaključivši da je upravo gramatika temelj lingvističke bosnistike, čestitao je autoru i poželio mu da nastavi istrajnost u budućem radu.
Strukturu i teorijsko-metodološko polazište knjige opsežno su predstavili recenzenti ovog izdanja. Prof. dr. sc. Ivo Pranjković iznio je tvrdnju da Gramatika bosanskoga jezika. Sintaksa. Knjiga 1 sadrži najpotpuniji i najbolji opis sintaktičkoga ustrojstva jednostavne (proste) rečenice bosanskoga jezika, a to u ovom slučaju znači i drugih standardnih idioma utemeljenih na štokavštini. Svoje stajalište obrazložio je kroz prikaz značajnih dijelova Gramatike. Iako maksimalno uvažava tradicionalne sintaktičke opise u južnoslavenskim filologijama, kako navodi prof. Pranjković, knjiga sadrži do sada neopisane tematske cjeline odnosno cjeline opisane na nov način, pri čemu pojedine teorijsko-metodološke postavke nigdje ne strše niti se izrijekom elaboriraju, nego su nenametljivo uklopljene u sam opis. Zaključio je da je prva knjiga ovog trotomnog izdanja od izuzetne vrijednosti i da predstavlja ogroman korak naprijed u istraživanju gramatičkog ustrojstva bosanskoga (a ujedno i hrvatskoga, srpskoga i crnogorskoga) jezika, ali i u sintaksičkim istraživanjima uopće.
Na iscrpni presjek ključnih sadržajnih elemenata i dometa ove knjige komplementarno se nadovezala detaljna analiza i interpretacija četiri odjeljka knjige (Pristup; Pregled sintakse; Glagoli; Glagolska fraza i klauza) prof. dr. sc. Branimira Belaja. Analitičkim predstavljanjem krucijalnih aspekata knjige, koji osvjetljavaju novu perspektivu na ustaljene sintaktičke interpretacije, istakao je važan lingvistički doprinos prof. Palića.
Prof. dr. sc. Mirela Omerović navela je da je prvi tom nove Gramatike bosanskoga jezika rezultat višegodišnjeg promišljanja i bavljenja gramatičkim sadržajima njegova autora u punom kapacitetu, što podrazumijeva utemeljenost iznesenih interpretacija, klasifikacija i postavljenog modela u autorovom veoma plodonosnom naučno-istraživačkom opusu temeljnih gramatičkih tema, njihovom stalnom propitivanju i dotjerivanju pristupa jezičkoj strukturi. Istakla je da je ovo pothvat kojem treba odati poštovanje posebno stoga što je prof. Palić svojim posvećenim intelektualnim kapacitetom premašio brojne priznate lingviste na južnoslavenskom prostoru započevši pisanje trotomne gramatike samostalno, bez ičije stručne ili finansijske podrške, te da je ovo kapitalno djelo za bosanskohercegovačku akademsku i društvenu zajednicu jer je u standardizacijskom procesu gramatika kičma jednog jezika, a jezik je identitet jednog društva i pojedinca kao društvenog bića.
Ovom prilikom obratio se i rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Šrijelj koji je istakao da današnja promocija djela kojepredstavlja važan trenutak za bosnistiku i lingvistiku uopće. Podsjetivši da ova Gramatika dolazi 24 godine nakon prve Gramatike u modernoj bosnistici, naglasio je da je prof. Palić iznjedrio izuzetno važno djelo koje, daleko premašujući okvire bosnistike kao užeg naučnog područja, položaj bosanskoga jezika na najbolji način učvršćuje u zajednici savremenih jezika i poprima općenacionalni značaj kao dara autorasvim građanima Bosne i Hercegovine bez obzira na vjeru, naciju, političku pripadnost i porijeklo jer gramatika bosanskog jezika jeste gramatika jednog identiteta.
Promocija je zaključena obraćanjem autora prof. dr. Ismaila Palića koji se, nakon iskazivanja zahvalnosti rektoru, Univerzitetu u Sarajevu i Institutu za jezik Univerziteta u Sarajevu, promotorima i saradnicima na realizaciji ove publikacije, osvrnuo na dugogodišnji, posvećeni i mukotrpni proces rada. Istakao je da je nastanak knjige motiviran potrebom da se napiše gramatika koja bi svojim obimom, dubinom i širinom zanimanja i opisa jezičkih struktura temeljno odgovorila potrebama istraživanja bosanskoga jezika. Osvrnuvši se na predmet i inicijalnu ideju, naveo je da je ova knjiga rezultat njegovog višedecenijskog studioznog bavljenja gramatikom i sintaksnom na relaciji sa pragmatikom i semantikom, utemeljenog na spoju tradicionalnih pristupa i savremenih perspektiva o gramatici i zadatku da inkorporiranja svih relevantnih elemenata koje ustaljene deskriptivne gramatike često izostavljaju, predstavljajući jezik kao idealiziran sistem gdje je sve vrlo jasno određeno preciznim pravilima bez izuzetaka. Obećao je da će, uprkos poteškoćama na koje nailazi kao samostalan autor bez institucionalne i finansijske podrške, nastaviti raditi na pripremi novog toma ove gramatike.
(MiruhBosne)