Vanredni profesor na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu Dinko Osmanković izjavio je u razgovoru za Fenu da su Bosna i Hercegovina, i konkretno Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Sarajevu, odavno prisutni na polju robotike i umjetne inteligencije publiciranjem kvalitetnih radova iz tih oblasti.
– Nažalost, saradnja industrije i akademske zajednice je relativno slaba. Nisam siguran koliko je industrija zainteresovana za ulaganja u modernizaciju poslovanja kroz primjenu robotskih sistema i umjetne inteligencije. Kontakti između aktera, barem iz mog iskustva, su uglavnom neformalnog karaktera i u tom smislu zaostajemo za zemljama EU, gdje je ta saradnja odlična – naveo je Osmanković.
Pojasnio je da Laboratorija za Robotiku i Autonomne Sisteme (LARAS) ne predstavlja laboratoriju u pravom smislu riječi.
– Radi se o grupi nastavnika i saradnika s Elektrotehničkog Fakulteta u Sarajevu koji dijele zajedničke interese u naučnom smislu. Zajedno se bavimo istraživanjima, prijavljujemo se na pozive na projekte i slično. Do sada smo učestvovali u više manjih i većih naučnih projekata, te smo u procesu prijave na još nekoliko novih – istakao je Osmanković.
Dodao je da je veoma teško dati odgovor na pitanje da li umjetna inteligencija može predstavljati prijetnju ljudima.
– Etika u umjetnoj inteligenciji je naučna oblast koja se razvija i sve je više zainteresovanosti za tu oblast, tako da je to pitanje još uvijek otvoreno, ali je cilj da takvo nešto ne bude u budućnosti – rekao je Osmanković.
Poručio je da predstojeću konferenciju “Sarajevo Unlimited” vidi kao priliku za prezentaciju naučnih sposobnosti ETF-a i LARAS-a, prije svega privredi, ali i drugima.
– Mislim da ovo može poslužiti za uspostavljanje mnogo bolje saradnje između industrije i akademske zajednice, što je u Bosni i Hercegovini nužno ako želimo bolji razvoj industrije i unaprjeđenje životnoga standarda – izjavio je Osmanković.