Home » Osumnjičeni za ratne zločine u Ilijašu kod Sarajeva napao studente koji protestvuju u Beogradu
NAŠI DANI

Osumnjičeni za ratne zločine u Ilijašu kod Sarajeva napao studente koji protestvuju u Beogradu

Na desetke korisnika društvenih mreža iz Srbije objavilo je danas da je studente koji protestvuju u Beogradu tražeći odgovornost za ruđenje nadstrešnice u Novom sadu, kada je poginluo 15 osoba, napao Ratko Adžić, osumnjičeni ratni zločinac i osnivač SDS-a u Ilijašu kod Sarajeva.

Adžić je snimljen kako nasrće na demonstrante a takođe je snimljeno i kako u ruci drži nož, nasred ulice.

Po njegovoj direktivi, kao ratnog predsjednika takozvane Srpske opštine Ilijaš a predvođeni Vasilijem Vidovićem Vasketom odlikovanim Šešeljevim četničkim vojvodom iz Podlugova, te Marinkom Vidovićem, nekadašnjim policajcem, pripadnici srpskih snaga počinili su ovaj ratni zločin u Lješevu 5. juna 1992. godine.

Jedanaest dana nakon zločina ubijene su zatrpali u masovnu grobnicu čija ekshumacija je izvršena 1996. godine i time je ujedno otvorena prva masovna grobnica u Bosni i Hercegovini.

Ovaj svirepi zločin preživjelo je dvoje ljudi. Zahida Masnopita kojoj su taj dan ubijena dva sina, suprug, dva brata i više članova uže porodice, a umrla je 2004. godine i još jedan preživjeli.

Lješevo je selo koje se spominje i u optužnici Vojislava Šešelja i Radovana Karadžića, a čiji sudski proces se vodio pred Haškim tribunalom za međunarodne ratne zločine. Vojsilav Šešelj i Radovan Karadžić proglašeni su odgovornim za ubistva Bošnjaka sela Lješeva, te mučenje i okrutno postupanje prema zatočenicima iz Ilijaša, Podlugova i Semizovca.

U toku agresije na Bosnu i Hercegovinu, u periodu od 1992. do 1995. godine Lješevo je dalo još 17 života.

Ratka Adžića, predsjednika Skupštine srpske opštine Ilijaš i njenog kriznog štaba, koji se više puta pominje u haškoj presudi Mići presudi Stanišiću, do sada je zaobišla svaka optužnica. On je nakon rata pobjegao u Srbiju i ondje je radio kao nastavnik Filološke gimnazije u Beogradu. Već je bio u penziji 2016, kada je Fond za humanitarno pravo iz Beograda Tužilaštvu za ratne zločine Republike Srbije protiv njega podnio krivičnu prijavu.

U toj krivičnoj prijavi je identificirano još 45 osumnjičenih za ubistva, prisilne nestanke, pljačke i zlostavljanja nesrpskog stanovništva u općini Ilijaš. Između ostalog, u prijavi se navodi da je “pred MKSJ izveden veliki broj dokaza o postupanju vlasti prema nesrpskom stanovništvu u Ilijašu tokom 1992. (…) Adžić je u predmetu protiv Mladića svjedočio da su ‘nesrpski civili hvatani u borbenim zonama’.

Slobodan Avlijaš, službenik Ministarstva pravde RS-a, u svom svjedočenju pred MSKJ naveo je da je Krizni štab naredio zatočenje civila i upravljao zatočeničkim objektima. MKSJ je izveo veliki broj dokaza o ulozi kriznih štabova kao i o ulozi Ratka Adžića u događajima u opštini Ilijaš tokom 1992.”

Uz krivičnu prijavu dostavljeno je preko 50 dokaza, među kojima su izjave preživjelih očevidaca te zvanična dokumenta općine Ilijaš i Kriznog štaba, navode iz Fonda za humanitarno pravo. Ali optužnice nema.

Ime Ratka Adžića našlo se i na “haškoj listi”, i to u “kategoriji A”, koju su mediji nedavno objavili i gdje se nalaze imena onih osoba protiv kojih, po mišljenju haških istražitelja, ima dovoljno dokaza za podizanje optužnice. Predmet protiv Ratka Adžića, prema pisanju medija, ustupljen je Tužilaštvu BiH još 1999.

Ali optužnice nema.

(Stav/MiruhBosne)

 

Veselin Vujović o protestima u Srbiji: Studenti su pokazali da su pametniji, bolji i hrabriji od nas starijih