Iz malog alžirskog sela, u kojem živi bokserka Imane Khelif, koja se nalazi u središtu spora oko polne podobnosti na Olimpijskim igrama u Parizu, njen otac je sportistkinju pozdravio kao “heroinu”.
Omar Khelif rekao je AFP-u da je svoju kćer odgajao “da bude hrabra”, – ponosno je pokazao njenu sliku od sedam ili osam godina, koja nosi kosu u pletenicama.
„Od malena njena strast je uvijek bio sport“, rekao je 49-godišnjak, sjedeći sa dvoje svoje mlađe djece.
Natječući se u kategoriji do 66 kilograma u ženskom bokserskom takmičenju na Igrama u Parizu, njegova kćerka Imane našla se usred žestoke globalne svađe nakon što se ispostavilo da je prethodno pala na neutvrđenim polnim testovima.
Ova 25-godišnjakinja je u četvrtak navela da se njena italijanska suparnica Angela Carini povuče povrijeđena tokom borbe na Olimpijskim igrama u Parizu nakon samo 46 sekundi – što je izazvalo bijes na društvenim mrežama, a neki, uključujući bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, uokvirili su to pitanje kako se muškarci bore protiv žena.
Nema nagovještaja da se Khelif, koja se godinama borila na ženskoj stazi, uključujući Olimpijske igre u Tokiju, identifikuje kao bilo šta drugo osim kao žena.
Njen otac je AFP-u pokazao lična dokumenta i njen rodni list, govoreći iz ruralnog sela oko 10 kilometara od Tiareta – grada skoro 300 kilometara jugozapadno od glavnog grada Alžira, koji je posljednjih mjeseci pogođen nestašicom vode.
“Moje dijete je djevojčica”, rekao je Omar Khelif. “Odgajana je kao djevojčica. Ona je jaka djevojka — odgojio sam je da radi i da bude hrabra.”
‘Težak’ sport za Alžirke
Sljedeća borba Imane u subotu je protiv mađarske bokserke Anne Luca Hamori u četvrtfinalu. Pobjeda bi joj garantovala medalju — što je bila prva na Pariškim igrama za Alžir.
Njen otac je insistirao da je Imane dobila kontroverzni meč protiv Carini samo zato što je ona bila “jača, a druga slaba”.
Imane ima “snažnu volju na poslu i na treningu”, rekao je.
U ovogodišnjem intervjuu za UNICEF – čiji je ona ambasadorka – Imane Khelif govorila je o svom konzervativnom odrastanju i rekla da je njen otac u početku imao poteškoća da prihvati njen boks.
Kasnije je prihvatio njenu karijeru, rekla je u intervjuu, nazvavši roditelje svojim “najvećim fanovima”.
Bokserica je rekla UNICEF-u da želi ohrabriti više djevojaka u sportu, posebno zato što mogućnosti za djevojčice u sportu mogu biti ograničene u Alžiru i pomoći u borbi protiv gojaznosti u zemlji.
“Boks nije bio sport koji je bio veoma popularan među ženama, posebno u Alžiru”, rekla je ona za alžirsku televiziju Canal Algerie uoči Olimpijskih igara. “Bilo je teško.”
‘Podigni zastavu u Parizu’
Osim što je savladala kulturološke izazove, morala je putovati i 10 kilometara autobusom iz svog sela da bi trenirala u bokserskoj dvorani — prodavala staro gvožđe za reciklažu da bi platila autobusku kartu, dok je njena majka prodavala kus-kus.
“Imane je primjer Alžirke”, rekao je njen otac. “Ona je jedna od heroina Alžira. Ako Bog da, počastiće nas zlatnom medaljom i podići državnu zastavu u Parizu.
“Ovo nam je jedini cilj od početka.”
U lokalnom sportskom klubu u kojem je Imane krenula, grupa djevojaka raznih uzrasta se zagrijavala i skakala sa konopcima.
“Želimo joj sreću; ona je zaista sportista zbog koje se osjećamo ponosno”, rekla je 17-godišnja Zohra Chourouk, udarajući ruke u znak podrške.
“Počastila je državnu zastavu. Ona je naš uzor”.
Grupa mladih žena na treningu pozvala je jedinstveno “sretno” svojoj heroini.
Trener Abdelkader Bezaiz rekao je da želi da joj pošalje poruku iz kluba u kojem je debitovala.
“Želim da joj kažem da se ne zamara ovim kritikama koje kruže društvenim mrežama”, rekao je trener.
“Njihov cilj je jasan – osmišljen je da je zbuni i natjera da zaboravi zašto je došla na Olimpijske igre.”
Foto naslovnice: Iman kao UNICEF ambasadorka
(MiruhBosne)
Ovo je istina o Imane Khelif: Jača je od ‘običnih’ žena, ali je opet – žena!