Delegacija Vlade Tuzlanskog kantona, predvođena premijerom Irfanom Halilagićem, prisustvovala je danas otvorenju 51. Međunarodnog sajma poljoprivrede i prehrambene industrije – Sajam šljive u Gradačcu.
Na Sajmu se na oko 5.000 kvadratnih metara otvorenog i zatvorenog prostora predstavlja oko 300 izlagača iz Bosne i Hercegovine, zatim Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Njemačke i Turske. U četiri dana ove tradicionalne sajamske manifestacije biće organizovane prezentacije najnovijih proizvoda i usluga iz sektora proizvodnje i prerade hrane i pića, poljoprivredne mehanizacije i zaštitnih sredstava. Cilj najstarije specijalizirane sajamske manifestacije je, pored predstavljanja poljoprivrednih i prehrambenih artikala, promocija i bolje povezivanje poduzetništva Tuzlanskog kanona i BiH, privrednih subjekata u regionu, te jačanje turizma i turističke ponude.
„Prkoseći prirodnim nepogodama koje su nas pratile proteklih, pa i ove godine u smislu suđa koje su pogodile naše područje, organizatori sajma su održali kontinuitet i upriličili su nam Sajam koji se opravdano izborio za vodeću manifestaciju ovog tipa u širem okruženju. Godinama Sajam šljive u Gradačcu snažno potiče privredni razvoj, naročito u poljoprivredi i snažno potiče rađanje novih preduzeća i obrta koji doprinose društvenom razvoju. Imajući u vidu snažnu podršku poljoprivrednim proizvođačima, te činjenicu da smo skoro 14 miliona KM izdvojili iz kantonalnog budžeta za poticaje poljoprivrednoj proizvodnji, na ovu sajamsku aktivnost i Grad Gradačac gledamo kao na partnere u ostvarivanju ciljeva u oblasti poljoprivrede. Zbog svega rečenog Vlada Tuzlanskog kantona konstantno podržava ovu sajamsku aktivnost“, rekao je premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić.
Također, premijer Halilagić je ukazao na prepoznatljivost određenih poljoprivrednih kultura koje se vežu uz naš kraj.
„Činjenica je da je bosanskohercegovačko voće i povrće, a prvenstveno šljiva, jagoda i kornišon već prepoznato u regiji, ali i zemljama zapadne Europe, te da imaju trasiran put i svoje stalno tržište. To nam osigurava nam dobru polaznu osnovu za uspostavljanje kvalitetnije saradnje između proizvođačima s jedne strane, ali nameće i obavezu da razmišljamo o otvaranju novih prerađivačkih kapaciteta u našem kraju. Time bismo povećali stepen finalizacije proizvoda i njihovog izvoza, a u konačnici i ostvarili veću dobit od plasmana“, zaključio je Halilagić.
U svom obraćanju prisutnima kantonalni ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Fedahija Ahmetović je istaknuo da podrška Kantonalne vlade poljoprivrednicima raste iz godine u godinu.
„13,8 miliona KM je iznos ovogodišnje podrške našim poljoprivrednim proizvođačima. I ona je povećana za najmanje 10% za sve oblike poljoprivredne proizvodnje. Što se tiče podrške krošnjastom voću, u što spada i naša „plava ljepotica“, Grad Gradačac povlači oko 1,4 miliona KM, a ukupna podrška poljoprivrednicima u Gradačcu iznosi 2,8 miliona KM. Ovaj sajam je mjesto gdje se promoviše naš bosanski proizvod i naši proizvođači, a indirektno i turistički potencijali. S obzirom na navedeno, Sajam je do sada, a i u budućnosti će imati podršku Vlade Tuzlanskog kantona“, kazao je ministar Ahmetović.
Sajam šljive u Gradačcu je manifestacija koja je pokrenuta još 1969. godine i najstarija je specijalizovana sajamska manifestacija u Bosni i Hercegovini. Osim izložbenog segmenta, na Sajmu će, u saradnji sa USAID-om u četvrtak biti održane dvije panel diskusije. Prva je o ekonomskom razvoju na temu „Kako odgovoriti na izazove klimatskih promjena“ a druga će biti „Turizam i ruralni razvoj – potencijali razvoja Gradačca“. Također, u petak će biti održana naučno-stručna predavanja za poljoprivrednike, izlagače i posjetioce Sajma šljive. Govorit će se o značaju kupovine domaćih proizvoda i naporima da se promovira domaća proizvodnja, o proizvodnji povrća u zaštićenom prostoru, a posebna pažnja bit će posvećena i osiguranju usjeva i plodova od rizika gubitka prihoda. Također bit će govora i o razvoju turističke infrastrukture kao temelja održivog turizma u Tuzlanskom kantonu. Profesori sa Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta Univerziteta u Sarajevu će u četiri dana sajma govoriti o izazovima i inovacijama u voćarskoj proizvodnji, modernim pristupima u zaštiti šljive od primjene mikrobioloških preparata do digitalnih rješenja.