Otvoren Memorijalni centar Kapija u Tuzli: Čuvar dokaza o zločinu koji su zločinci počinili na Kapiji

Otvoren Memorijalni centar Kapija u Tuzli: Čuvar dokaza o zločinu koji su zločinci počinili na Kapiji

Memorijalni centar Kapija otvoren je danas u Tuzli i od sutra će otvoriti svoja vrata za sve posjetioce koji žele pogledati postavku Senada Begovića koja govori o masakru nad civilima koji su počinile srpske snage 25. maja 1995. godine, javlja AA.

U eksploziji granate ispaljene sa položaja Vojske Rs na Kapiji tog dana je ubijen 71 civil, a više od stotinu teže ili lakše ranjeno. Gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović je rekao kako su Novak Đukić i njegova bratija nanijeli najveću ranu u historiji grada ubivši tuzlansku djecu.

„Naša spomenička kultura i ukupna kultura mora konstantno podsjećati da se zlo ne ponovi. Da opominjemo i pamtimo. Treba da se zna da je presuđeni ratni zločinac Novak Đukić i njegova bratija, koji je bio pod komandom presuđenih ratnih zločinaca Radovana Karadžića i Ratka Mladića, da su nanijeli Tuzli najveću ranu u historiji – ubili tuzlansku djecu. Oni su krajem rata, znajući da se bliži mir, požurili da ubiju što više civila. Prvo su u proljeće 1995. godine bile Markale, pa Kapija, a onda su nastavili realizaciju svog užasnog zločinačkog plana u Srebrenici gdje su počinili genocid. Tada su imali već unaprijed pripremljenu strategiju laži i u Hagu i pred Sudom BiH. Nastavljaju sa tom strategijom laži negiranjem zločina i genocida. Ne priznaju ni jedan sud i mi hoćemo da se odbranimo istinom od laži, da imamo vječiti pijetet prema nevinim žrtvama ratnog zločina. Ne damo zločincima da lažu. Istina je jača od laži samo pod uslovom da je ona sadržana u memorijalnoj kulturi, u spomeničkoj kulturi. Ovaj centar je čuvar svih dokaza o zločinu koji su zločinci počinili na Kapiji“, kazao je Imamović.

Autor postavke Senad Begović, usposlenik Centra za kulturu Tuzla, ističe kako će u Memorijalnom centru Kapija biti angažovan profesor historije.

„Predstavljeni su dokumenti koji su nastajali neposredno nakon masakra, nalaze se paneli sa isječcima iz dnevne štampe, izvještaji komisija koji su radile tih dana, portreti stradalih, dokumentarni film BIRN-a o suđenju Novaku Đukiću… Ovo nije stalna postavka. Naše je nastojanje da se u budućnosti pretvori u Informativno-dokumentacioni centar“, kazao je Begović.

Edin Hurić, predsjednik Udruženja „25. maj – Kapija“, navodi kako se ispunio jedan njegov san.

„Priče o tome da li su na Kapiji ubijena djeca ili nisu možemo suzbiti samo ovakvom muzejskom postavkom. Mi smo inicirali ovu ideju, urađen je ogroman dio posla, a roditelji će s ovim memorijalnim centrom skinuti jedan veliki teret jada sa svojih leđa jer je zločinac na slobodi, jer su sve naše tužbe pale. Ovo će im biti jedina satisfakcija jer će im svaki posjetilac, svako dijete koje uđe, skinuti jedan mali dio tog tereta kada vide da vršnjaci njihove djece obilaze Memorijalni centar. Uveli smo Kapiju u škole na području TK i nastavljamo dalje“, rekao je Hurić.

U ponedjeljak će se u Tuzli održati i komemorativno obilježavanje 25. godišnjice masakra na Kapiji.

Za krvoproliće u centru Tuzle pravosnažno je osuđen samo Novak Đukić, komandant Taktičke grupe Ozren Vojske Republike srpske, koji je 25. maja 1995. godine naredio artiljerijskom vodu da iz topova granatira grad Tuzlu. Međutim, umjesto iza rešetaka, Đukić se slobodno šeće Srbijom. S vremena na vrijeme, kada se približe više puta otkazivani i ponovo zakazivani novi termini ročišta u Beogradu na kojem bi se trebalo razmatrati preuzimanje izvršenja 20-godišnje zatvorske kazne, ovaj zločinac “završi u bolnici”, uprkos medicinskim vještačenjima koja su potvrdila da je sposoban pratiti suđenje.

Previous Mostar obilježio “ljiljane” pred UN-om
Next Od 11. do 20. maja u FBiH zabilježeno više od 2.200 novozaposlenih

You might also like

NAŠI DANI

Palestinci smatraju da su ih Arapi izdali (Video)

U Gazi i Hebronu protesti protiv sporazuma. Nezadovoljni Palestinci palili su postere čelnika zaljevskih zemalja, američkog predsjednike Donalda Trumpa i izraelskog premijera Benjamina Netanyahua. Čin arapskih zemalja nazvali su izdajom.

NAŠI DANI

“Bošnjaci nikada ne mogu pristati i nikada nisu pristajali da budu roblje”

U prisustvu velikog broja demobilisanih boraca, predstavnika udruženja proisteklih iz odbrambeno oslobodilačkog rata, porodica šehida  na području Blagaja obilježena je 23. godišnjica od pogibije 82 borca 4. korupsa Armije Republike

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Nizama Đuderija u Sijetlu će predstaviti istraživanje o agresiji i zločinima u Foči

Nizama Đuderija jedno je od desetina hiljada bosanske djece za koju njihova država ne zna ni gdje se nalaze, ali koja razmišljaju o domovini i nastoje pomoći da ona krene u