Udruženje „Hasan Turčalo Brzi i saborci – Put spasa“ zajedno sa ATV klub Motka je jućer na Orahovicama kod Goražda organizovalo svečano otvarenje spomen obilježja “Put spasa”.
Članovi ATV klub Motka su uspješno završili veoma tešku i zahtjevnu vožnju pod nazivom “Vrhovima Bosanskih pobjeda” od Hranjena do Dujmovskih brda na Treskavici. Vožnja je organizovana u čast poginulim komandantima Zaimu Imamoviću i Hasanu Turčalo “Brzom”. Članovi ATV kluba Motka zajedno sa članovima udruženja su prisustvovali podizanju zastave BiH na Jahorini. Koju je organizovao GSS općine Novi Grad.
Otvaranjem ovog spomen obilježja, odato je priznanje šehidima i pripadnicima Armije RBiH koji su branili i odbranili ovaj prostor naše drage BiH. Svečanom otvaranju spomenika prisustovali su brojni građani, demobilisani borci, porodice šehida, gradonačelnik Goražda, Ernest Imamović, načelnik općine Novi Grad Sarajevo, Semir Efendić, načelnik općine Pale/Prača Almin Ćutuk, muftija Goraždanski Remzija ef. Pitić, komandant IBOG-a Ferid Buljubašić, komandanti, predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti države Bih, Federacije, kantona i općina, brojna udruženja, predstavnici Islamske zajednice te mnogi drugi.
Putem prema Grepku, poznatijem kao „Put spasa“, prošlo je prema procjenama više od 250 hiljada građana iz opkoljenog Goražda i drugih gradova podrinja. Prolazeći ovim putem u nepreglednim kolonama, često i po ekstremnim vremenskim uslovima, oni nisu mislili na zasjede, neprijateljske linije ili druge opasnosti koje su vrebale tih ratnih godina. Njihova želja za životom bila je jača od straha od smrti.
Ovaj put spasa je otkrio profesor historije, komandant 5. bataljona 1. drinske brigade, major Hasan Turčalo Brzi koji je 1995. godine posthumno odlikovan prizanjem “Zlatni ljiljan” a 2023. godine i Bosansko-podrinjskim štitom za izutetne zasluge i doprinos u odbrani BiH. Hasan Turčalo Brzi koji je sa svojim saborcima 5. bataljona 1. drinske brigade kojom je komandovao legendarni komandant Zaim Imamović spasio hiljade civila i ranjenika.
Pod vodstvom komandanta Hasana Turčala Brzog i njegovih saboraca, od aprila 1992 do juna 1993. Neprekidno su u oba pravca prolazile manje ili veće grupe boraca i civila koji su na svojim leđima nosili teret, koji je omogućavao opstanak na ovim prostorima.
Spomen obilježje “Put spasa” nije samo spomenik onima koji su nastradali na Putu spasa već svima koji su ikad koračali noćnim pohodima kako bi u opkoljeno Goražde donijeli neophodnu hranu, municiju i lijekove.
Goraždanski kraj nakon dugih 30 godina dobija spomen obilježje kojim će se od zaborava sačuvati “Put spasa”.