“Pčelica Medina” – imaju 500 košnica, svoje radnje, a izvoze i u SAD
Kompanija “Pčelica Medina” iz Žepča izvozi med u svijet i svakodnevno ulaže u širenje proizvodnje
Muharem Šeper, veteran i RVI, koji se nakon rata odlučio okušati u pčelarstvu, te njegov sin Ammar, vode ovu kompaniju čiji počeci nisu bili jednostavni.
– Počeo sam sa dvadeset košnica te sam nakon prve godine izgubio većinu pčela zbog neiskustva. A onda sam učio, istraživao i polako je sve došlo na svoje. Nakon svih ovih godina, i danas mogu saznati nešto novo, a posao raste iz mjeseca u mjesec. I tako, 22 godine od prvih početaka, imamo oko 500 košnica u okviru firme. To je bio dug proces, ali je vrijedilo – kaže Muharem.
Njegov sin Ammar također naglašava da nijedan početak nije jednostavan i dodaje da je nabavci savremene punionice meda u njihovoj kompaniji prethodilo ručno pakovanje u tegle i ručno tovarenje košnica.
– Danas sam ponosan što mogu reći da zadovoljavamo sve uslove modernog pčelarstva, radimo s mobilnim pčelinjacima. Imamo radnje u Sarajevu i Zenici, sarađujemo s apotekama i prodavnicama zdrave hrane. Uspjeli smo se probiti i na međunarodna tržišta, poput UAE i SAD-a. Jednostavno, važno je biti uporan i napraviti iskorak – reako je Ammar.
Njegov otac naglašava da u ovom poslu nema kraja inovacijama, unapređenju i proširenju kapaciteta i prodaje.
Kompanija planira puštanje u pogon kompletne mehanizacije osigurane podrškom USAID/Sweden FARMA II Projekta, čime će biti proširena proizvodnja u vidu lijekova za pčele koji su od prirodnih sastojaka (organski) i proizvodnjom pogača za pčele.
USAID/Sweden FARMA II projekat donirao je ogromna sredstva “na koja nismo mogli pomisliti da bi neko mogao bezuslovno da dodijeli takvu podršku”, ističe Ammar i dodaje kako je to osiguralo ubrzanje procesa prerade i pakovanja te povećalo kapacitet.
– Kažu da bogati ljudi štede u vidu zlata zato što ne može devalvirati, ne može se ni pokvariti, a nikada neće prestati potreba za njim. Isto tako neće ni izgubiti vrijednost stajanjem jer nema roka trajanja. Vjerujte, sve ovo isto važi i za med. Organski med je budućnost i pčelarstvo u Bosni i Hercegovini ima perspektivu – zaključuje Ammar Šeper
You might also like
Kako je Mostarac postao poznati svjetski biznismen
Tridesetsedmogodišnji Mostarac Kenan Husković rodni grad je sa roditeljima napustio 1991. godine. Put ih je odveo u Sloveniju, gdje je završio osnovno obrazovanje i započeo srednje, koje je potom nastavio
Feferoni iz Bosne i Hercegovine idu za Burger King i IKEA restorane – Zašto se isplati ulagati u uzgoj ove kulture
Povoljna klima i pogodno zemljište, zagarantovan otkup, kao i dobra otkupna cijena, te zarada po dulumu od oko 3.600 KM trebalo bi da budu dovoljni razlozi da poljoprivrednici iz
Ramić potpisao ugovore sa 47 povratnika za razvoj početnog biznisa (VIDEO)
Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić danas je u Sarajevu potpisao ugovore sa 47 povratnika iz 15 općina za podršku razvoju početnog biznisa.